Po Slovákoch oslavujú aj naši bratia: Českí tenisti nedali súperom absolútne žiadnu šancu

Jakub Menšík a Tomáš Macháč, v pozadí kapitán Česka Jaroslav NavrátilJakub Menšík a Tomáš Macháč, v pozadí kapitán Česka Jaroslav Navrátil Zdroj: Profimedia

VENDRYNĚ - Českí tenisti postúpili druhýkrát za sebou do skupinovej fázy Davisovho pohára. V kvalifikácii porazili Izrael 4:0 na zápasy.

Rozhodujúci tretí bod proti Izraelu získali vo štvorhre Tomáš Macháč s Adamom Pavláskom, ich súperi Edan Lešom a Daniel Cukierman stretnutie za stavu 4:1 pre český pár vzdali kvôli Cukiermanovmu zraneniu. Duel vo Vendryni zakončil víťazne Vít Kopřiva, ktorý zdolal Orela Kimhiho 3:6, 6:3, 11:9.

Skupinová fáza sa uskutoční od 10. do 15. septembra, žreb štvorčlenných skupín by mal prebehnúť v marci. Vyraďovacia časť je na programe v novembri v Málahe.

Česi, ktorí obhajujú v súťaži vlaňajšie štvrťfinále, porazili Izrael piatykrát zo šiestich vzájomných zápasov. Nadviazali na predvlaňajšie víťazstvo v baráži o elitnú skupinu, vtedy zvíťazili v Tel Avive 3:1 na zápasy. K triumfu vykročili v sobotu, keď najprv Jakub Menšík porazil Jišaja Oliela 6:1, 7:6 a potom uspel rovnakým pomerom Jiří Lehečka nad Cukiermanom.

Dvadsaťosemročný Cukierman nahradil v izraelskej zostave pôvodne nahláseného Roya Stepanova. Česi vstúpili do stretnutia brejkom a za stavu 2:0 a 30:0 sa 465. hráč sveta Cukierman chytil pri dobiehaní Macháčovho lobu za pravú nohu. Vyžiadal si pauzu na ošetrenie a nechal si ošetriť zadný stehenný sval.

Izraelčania sa vrátili na kurt a skúsili prvý set zdramatizovať, napokon sa ale rozhodli stretnutie v šiestom game vzdať. Duel trval len 23 minút.

Viac o téme: Jaroslav Navrátil Izrael Česko Adam Pavlásek Tomáš Macháč Edan Leshem Daniel Cukierman