VIDEO Kráľovský vstup do sezóny a to nie je všetko: Majster šprintu si chce podmaniť svet

Momentálna jednotka svetového šprintu Noah Lyles Momentálna jednotka svetového šprintu Noah Lyles Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

BOSTON - Šprintérsky kráľ vlaňajších majstrovstiev sveta Noah Lyles v nedeľu v Bostone vylepšil rekord mítingu na 60 metrov na 6,44 sekundy.

Víťazným výkonom z podniku zlatej kategórie atletickej World Indoor Tour sa dostal na čelo tohtoročných svetových tabuliek. Po mítingu sa nechal počuť, že mieri za medailou z halových majstrovstiev sveta.

Dvadsaťšesťročný Američan, ktorý na MS 2023 v Budapešti vyhral stovku, dvojstovku i šprintérsku štafetu, naznačil svoje možnosti už výkonom 6,54 v rozbehu. Vo finále bol ešte o desatinu rýchlejší a vďaka silnému záveru nechal o stotinu za sebou Jamajčana Ackeema Blakea. Vylepšil si osobný rekord o sedem stotín a po 25 rokoch pripravil o rekord mítingu krajana Mauricea Greena.

"Vedel som, že mojich prvých desať metrov vždy bude trochu slabších, ale kým som vedľa ostatných, tak je mi to jedno. Jediné, na čo som myslel, bolo víťazstvo. To je jediné, na čom záleží," uviedol Lyles na webe Svetovej atletiky.

Nedeľňajší výkon pre neho bol veľkým povzbudením. "Moje sebavedomie teraz vystrelilo do nebies. Poďme a získajme halové zlato," doplnil šesťnásobný majster sveta pod šírym nebom.

Lyles nebol jediným rekordérom

Rekord mítingu padol tiež v pretekoch na 60 metrov prekážok, ktoré vyhral dvojnásobný majster sveta Grant Holloway v čase 7,35. Na mítingu v Bostone zvíťazil po desiaty raz za sebou.

Majster sveta na 800 metrov Kanaďan Marco Arop sa v pretekoch na nemajstrovskej vzdialenosti 1000 metrov blysol druhým najlepším časom všetkých čias. Výkonom 2:14,74 zaostal o 54 stotín za osem rokov starým svetovým rekordom Ayanleha Souleimana z Džibutska.

Viac o téme: Noah Lyles Grant Holloway