VIDEO Radosť sa dívať: Dlhé čakanie minulosťou, Slovensko má ďalšiu dôstojnú športovú halu

Zrekonštruovaná športová hala PasienkyZrekonštruovaná športová hala Pasienky Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Po viac ako dva a pol roku a administratívnych prieťahoch je komplexná rekonštrukcia športovej haly Pasienky na svojom úspešnom konci.

Basketbal na Slovensku dostáva v hlavnom meste svoju oficiálnu strechu v podobe Národného basketbalového centra. Otváracím podujatím bude 16. februára súboj Niké Slovenskej basketbalovej ligy medzi Interom Bratislava a Spišskými Rytiermi.

Proces rekonštrukcie architektonicky významného diela, ktoré stojí na svojom mieste od roku 1962, odštartoval v januári 2020 zapojením do Fondu na podporu športu, ktorú zverejnilo v tom čase Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Cieľom rekonštrukcie Pasienkov bolo splnenie všetkých štandardov, ktoré sú potrebné k organizácii medzinárodných podujatí pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie.

Zrekonštruovaná športová hala Pasienky Galéria fotiek (10) Zrekonštruovaná hala Interu Bratislava Zdroj: TASR/Jakub Kotian

"Prebiehalo to oveľa náročnejšie a ťažšie ako som si dokázal predstaviť. Oproti našim pôvodným plánom meškáme asi rok, v porovnaní s reálnymi plánmi asi pol roka. Konečne sme tu, dočkali sme sa toho.

Bola to ťažká práca celého tímu ľudí, plejády dodávateľov, ktorí vstúpili do procesu rekonštrukcie. Sme naozaj veľmi šťastní, že dokážeme dnes komunikovať fakt, že športová hala na Pasienkoch znovu otvára pre verejnosť a šport," povedal prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Michal Ondruš.

Nekonečný proces

Samotný proces premeny na Národné basketbalové centrum sa spustil v lete 2021, kedy začala stavba dostávať prvé kontúry novej strechy pre slovenský basketbal. Pasienky si zachovali svoj jedinečný charakter z pohľadu štruktúry a svojej multifunkčnosti. Rekonštrukcia napokon nabrala časový sklz, pôvodne mala byť v užívaní už na jeseň 2023.

"Ktokoľvek zažil kolaudačné konanie, tak asi trochu chápe, s čím všetkým sme sa museli vysporiadať. Bolo potrebných množstvo úprav, prispôsobovaní smerom k požiadavkám, potrebám. Mnohé inštitúcie vychádzali v ústrety a robili všetko pre podporu a spoluprácu.

Od základu sa urobilo všetko, v podstate zostali iba oporné stĺpy a strecha, ktorá sa v prvej fáze rekonštruovala, keďže bola v havarijnom stave. Máme novú palubovku, sedačky, tribúny, osvetlenie, špičkovú audiovizuálnu techniku, LED technológie. Verím, že stánok v tejto kvalite a s týmto vybavením bude slúžiť tak športu, ako aj kultúre," okomentoval Ondruš zmeny a meškanie v pôvodnom harmonograme.

Nielen šport, tešia sa aj organizátori kultúrnych podujatí

NBC nebude len primárne halou pre basketbalové podujatia, priestor na organizáciu dostanú tiež ostatné športy, respektíve kultúrno-spoločenské podujatia. Oficiálna kapacita na športové udalosti je 3200 divákov, na iné podujatie je až 4500 divákov.

"Cieľom bude smerovať sem všetky seniorské reprezentačné zápasy, ale urobíme všetko pre to, aby sme dokázali odohrať a poskytnúť tu strechu tiež pre mládežnícke reprezentácie. Musíme sa zamyslieť prípadne nad tým, či sa do budúcna budeme uchádzať o organizáciu mládežníckeho európskeho šampionátu. Ide o náročný projekt, ale je to témou dňa," prezradil prezident SBA a zároveň šéf Interu Bratislava.

Prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Galéria fotiek (10) Prezident SBA a šéf Interu Bratislava Michal Ondruš Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pasienky by sa do budúcna mali ešte rozšíriť: "Počítame ešte s jednou podstatnou fázou, ktorou je oprava, dostavba alebo úprava prístavby prevádzkovej budovy športovej haly, ktorá aktuálne ponúka priestor pre malú telocvičňu, šatne športovcov a administratívu. Máme takmer pripravenú projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie, ale jednoznačnou ambíciou je všetko dotiahnuť do konca."

Dlhý exil je minulosťou

Pre basketbalistov z Bratislavy tak skončil exil, počas ktorého fungovali v Pezinku, respektíve v športovej hale Trnávke na Vietnamskej ulici. Oficiálnym otváracím zápasom bude predohrávka 31. kola Niké Slovenskej basketbalovej ligy, v ktorej privítajú „žlto-čierni“ 16. februára o 18.00 h Spišských Rytierov.

"Cieľom bude v tomto stretnutí si vyskúšať všetko. Máme tu mnoho technologických možností, dôležitá bude synchronizácia medzi ľuďmi, ktorí sa na tomto dennodenne podieľajú. Všetci im budeme držať palce, aby to dopadlo na výbornú a mohli tak do bodky odrobiť všetko, čo bude potrebné počas reprezentačného zápasu Slovenska s Belgickom," uviedol šéf SBA.

S nedostatkom športových hál v hlavnom meste pomohlo vedenie Interu Bratislava tiež čiastočnou úpravou spomínanej športovej haly Trnávka, v ktorej sa hrajú stretnutia mládežníckych kategórií a uskutočňuje tréningový proces. "V momente, keď sme zistili, že budú dotačné prostriedky na rekonštrukciu tejto haly, tak sme sa potešili, ale zároveň sme rozprúdili panickú aktivitu, kde budú pôsobiť družstvá Interu počas rekonštrukcie.

Objavili sme na Trnávke pôvodne tréningovú tenisovú halu, ktorá nebola v ideálnom stave, ale som spätne šťastný, že sme sa dokázali dohodnúť s mestskou časťou Ružinov, respektíve Ružinovským športovým klubom, na veľmi úzkej spolupráci. Zainvestovali sme nemalé prostriedky, aby sme urobili to, čo sme urobili.

Dovolím si povedať, že máme v Bratislave špičkovú mládežnícku halu, kde sme s mužmi prežili jeden a pol sezóny. Boli to veľmi príjemné stretnutia v rodinnej atmosfére. S mužmi sa sťahujeme, ale mládež tam zostáva a budem rád, keď to ešte bude tak veľa rokov," dodal na záver Ondruš.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10

Viac o téme: Slovenská basketbalová asociácia Pasienky Michal Ondruš
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy