Okolo biatlonového šampionátu v Česku je rušno: Okrem počasia hrá rolu aj nové pravidlo

Biatlonový areál pred pretekmi majstrovstiev sveta v Novom Meste na MoraveBiatlonový areál pred pretekmi majstrovstiev sveta v Novom Meste na Morave Zdroj: Profimedia

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Biatlonové majstrovstvá sveta v Novom Meste na Morave predstavujú okrem pretekárov výzvu aj pre servisné tímy. Popri počasí zohráva od tejto sezóny úlohu aj zavedený zákaz fluórových voskov.

Športový riaditeľ českého biatlonu Ondřej Rybář novinárom povedal, že riskantná príprava lyží v kombinácii s horšou streľbou mala vplyv aj v stredajších pretekoch zmiešaných štafiet. 

"Preteky sa nepodarili, ale tak to je. Zajtra máme pred sebou ďalšie. Majstrovstvá sa iba začínajú. Musíme sa poučiť z toho, čo sa nám teraz nepodarilo, ale späť to nikto nevezme. V piatok musíme byť pripravení," uviedol Rybář.

Česi v zmiešanej štafete strácali od úvodného úseku. Na vine bolo trestné kolo Michala Krčmářa. Spokojní ale neboli ani s bežeckými časmi. Na ťažkej trati zaostávali a mali dohromady až jedenásty bežecký čas. "Ponaučenie je, že niekedy nie je prehnaný risk úplne dobrý. Chceli sme to mať top, ale nevydržalo nám to na lyžiach," uviedol Rybář a konštatoval, že podľa analýz nastali najväčšie prepady v záverečných kolách každého z úsekov.

"Bolo to ale aj streľbou. Tam sme tiež čistí neboli. Preto som hovoril, že to nie je o tom zvádzať to na jedného alebo druhého," doplnil k českej bilancii jedného trestného kola a trinástim dobíjaným ranám.

Prípravu lyží komplikovalo daždivé počasie a mokrý sneh. Servisné tímy si stále zvykajú na zákaz používania fluórových voskov. "Na tieto podmienky, kedy je extrémne špinavý sneh, by fluór úlohu hral. Je ale zakázaný. Pre veľa tímov je to nové. Keby boli fluórové vosky, nestalo by sa to, čo včera. Neboli sme ale jediní. Patrí to k športu," povedal Rybář. 

Rozdiel je tiež v predpretekovom procese. Predtým stačilo, aby servisný tím nachystal lyže desať minút pred štartom, pár sa označil a putoval do stojanov v priestore štartu. Počas štafety sa mohlo reagovať na to, ak by "máza" nebola správna, a pre ostatných členov sa dali ešte lyže premazať. To ale už nie je možné.

"Lyže musia pred označením a odovzdaním do priestoru štartu prejsť skríningom, ktorý jasne preukáže, že na lyžiach nie je použitý vosk s fluórom. Celá táto procedúra trvá zhruba o 40 minút dlhšie. Takže nie sme schopní zareagovať na vývoj prvého člena štafety a tým zostávajúcim dodať inak natreté a pripravené lyže," vysvetlil Rybár. To isté platí aj pre preteky jednotlivcov pri rozdieloch medzi nižšími a vyššími štartovými číslami.

Testovanie

Program majstrovstiev sveta bude pokračovať v piatok šprintom žien. Organizátori naviezli včera do Vysočina Areny novú vrstvu snehu. "Ten nový má menšie zrno a je tupejší. Je to ale pre všetkých rovnaké," uviedol Rybár.

Počas dňa servisné tímy na trati testovali a hľadali nové varianty, ktoré by sa im mohli v ďalšom priebehu hodiť. "Dnes (vo štvrtok, pozn. red) napríklad prší, zajtra nemá a zase to bude iné. Takže to, čo sme testovali včera okolo jednej hodiny, kedy bolo bez dažďa, sa dá použiť napríklad na zajtrajšok, aby sme to dali do testu. Je dobré zmonitorovať každú podmienku. Aj to, čo otestujeme dnes, nám dáva informáciu do ďalších dní," dodal Rybár.

Viac o téme: Nové mesto na Morave Ondřej Rybář MS v biatlone
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy