Olympiáda, titul na MS i v domácej lige: Reprezentačný velikán stihol všetko až na jednu vec

Bývalý hokejista Jaroslav Špaček v drese HC PlzeňBývalý hokejista Jaroslav Špaček v drese HC Plzeň Zdroj: Profimedia

PLZEŇ - Oslavy zodpovedajúce veľkému životnému jubileu v podobe päťdesiatin, ktoré pripadajú na nedeľu, chystá bývalý skvelý hokejový obranca Jaroslav Špaček.

Ako uviedol olympijský víťaz z Nagana, trojnásobný majster sveta a súčasný manažér mládeže v Plzni v rozhovore s ČTK, pretiahnu sa možno až do leta.

Nerozlučná láska menom pivo

Nikdy sa netajil tým, ako mu chutí pivo. Aj preto sa ale snaží neustále udržiavať vo forme a aktívne športovať. Po nociach potom sleduje počínanie syna Davida v zápasoch AHL. S vierou, že napríklad raz doplní rodinnú zbierku o Stanleyho pohár, ktorý jemu samotnému veľmi tesne unikol.

"Som poverčivý a nerád hovorím o päťdesiatke, keď som to jubileum ešte nedovŕšil, tak dúfam, že sa tej nedele naozaj dožijem. Ale cítim sa inak dobre, je mi fajn, som zdravý, tak snáď to vyjde," hlásil Špaček.

"Pred rokom a pol som bol na nejakej operácii, chodím na kontroly, telo je však zdravé. Len ma trošku hnevá pravé koleno, ale hrám padel tenis, taktiež golf, behám Skrátka sa udržiavam. Pivo mi stále chutí, tak treba to trošku korigovať," porozprával sa so smiechom Špaček.

Oslavy plánuje už dlhší čas. "Aby som bol úprimný, tak sa mi už o tom sníva pol roka. Starí páni na hokeji, potom na golfe, kamaráti, čo prídu z Ameriky, bude to asi zaujímavé. Kamarátov sú mraky a sú po celom svete, je toho skrátka veľa na viacerých frontoch, tak si myslím, že sa to pretiahne až do leta, ale to mi nerobí problém," uistil s úsmevom Špaček. Na prvom mieste však bude rodina. "Stretneme sa najskôr v nedeľu popoludní. Potom chystám na neskôr pre tých najbližších aj niečo veľké."

Najviac ho dojímajú zostrihy z Nagana

Počas hráčskej kariéry športovci často hovoria, že úspech a jeho skutočnú váhu docenia až po jej skončení. Špaček kariéru definitívne uzavrel pred takmer 11 rokmi. Už sa stihol ohliadnuť?

"Teraz mi napríklad Pepa Hošek robí kútik v tej jeho Hokejovej sieni slávy v Lánoch, niekedy v apríli by to malo byť, tak som mu dodával nejaké fotky. Človeku sa to hneď vracia. Rovnako mám aj doma takú svoju malú Sieň slávy. Keď si tam idem po pivo, rozsvietim a všetko to vidím... Najviac sa mi to asi vracia, keď potom dávajú v televízii zostrihy z Nagana a majstrovstiev sveta," povedal Špaček.

"Je v každom prípade pekné pripomenúť si to. Ako napríklad tento týždeň, keď mi chlapci zo Švédska z Karlstadu, kde hrá Färjestad, posielali fotku tímu z doby, keď sme vyhrali titul. Inak ale pozerám rozhodne viac dopredu, syna Davida mám v Iowe, tak sledujem jeho vývoj a tiež moderné trendy, ako sa vyvíja hokej ako taký. Aj tým, že robím celú mládež v Plzni, tak chcem, aby sa tréneri neustále posúvali," dodal Špaček.

Nezabudnuteľná finálová séria na jar 2013

Prežil veľmi úspešnú kariéru, popri najväčších triumfoch s reprezentáciou vyhral na klubovej úrovni ligu vo Švédsku aj doma s Plzňou vďaka pamätnému návratu v závere sezóny 2012/13, keď vypomohol tímu pri zdravotných ťažkostiach obrancov a odohral posledné tri duely mimoriadne dramatickej finálovej série proti Zlínu, ktorú rozhodol až v siedmej bitke v čase 96:15 Martin Straka.

"Každé to víťazstvo či titul bolo krásne a malo svoje čaro. Prvá moja veľká akcia s národným tímom bola Nagano, čo všetci berú ako úplný vrchol. Ja som to zažil v 24 rokoch, potom som hneď vyhral titul vo Švédsku. Užil som si, samozrejme, aj tituly majstra sveta, v Nórsku v roku 1999 o to viac, keď som dal v semifinále rozhodujúci nájazd proti Kanade... Vrcholom potom bol titul s Plzňou, čo som bol veľmi rád, že sa nám tu s Martinom Strakom a ďalšími chlapcami podarilo," uviedol Špaček.

K úplnej spokojnosti chýbalo snáď len jediné. Rokycanský rodák odohral porciu 880 zápasov v základnej časti a ďalších 61 v play-off NHL, ale na Stanleyho pohár nedosiahol. V roku 2006 mu v drese Edmontonu chýbala vo finále proti Caroline jediná výhra, aby si mohol odškrtnúť aj túto významnú trofej a stal sa členom prestížneho Triple Gold Clubu.

"To ma hrozne mrzí, to je to jediné, čo mi nevyšlo. Bol som od toho len malý kúsok, ale bohužiaľ. S odstupom času si však hovorím, že to sú také veci, ktoré tak jednoducho asi mali byť. Keď si to vezmem z tej druhej strany, čo sa podarilo. V tom siedmom finále v Zlíne mi v jednej chvíli odskočil blbo puk a mohol z toho byť rozhodujúci gól. Išiel som sa potom radšej prezliecť a zápas som dopozeral už v teplákoch zo striedačky. Keby sme vtedy prehrali, tak by som si to neodpustil do konca života. A možno sa Stanleyho pohára v rodine ešte dočkám," verí Špaček.

Stret dvoch Jaroslavov - Špačka a Haláka

Pôjde syn David v NHL šľapajach svojho úspešného otca?

Dvadsaťročný syn David oblieka dres tímu Iowa Wild v AHL, počas draftu NHL v roku 2022 si ho vybrala Minnesota. Má striebro z juniorského MS. Hokej hrá aj 16-ročný Jacob, hoci na nižšej úrovni. "David je tvrdohlavý a zaťatý, robí naozaj veľa, aby uspel. Jacob by potreboval ešte väčší zápal, ale hrá, chodí zodpovedne na tréningy. Chlapci sú úplne iní, ale som v každom prípade rád, že sa venujú hokeju," uviedol Špaček.

Všetky Davidove zápasy sleduje naživo v priamych prenosoch. "Už som aj starší človek, tak toho spánku toľko nepotrebujem," podotkol s úsmevom Špaček. "Vždy si potom voláme, takže má spätnú väzbu on, ale aj ja, keď mi opisuje, čo a ako od nich chce tréner a ako chcú hrať. Posúva sa v hokeji, ale aj v živote, čo je fajn. A keď niekde vyhlásil, že by ma chcel prekonať, tak by som si len želal, aby sa mu to podarilo a dokázal vyhrať Stanleyho pohár. Ja by som to potom oslávil viac, ako keby som ho vyhral ja sám," ubezpečil Špaček.

A ako vyzerajú inak jeho bežné dni? "Na ľad chodím pomáhať už len pri tréningoch zručností pre obrancov. Nebaví ma obliekať sa do výstroja, do toho to koleno. Keď som si naposledy zahral, tri dni som nechodil. Venujem sa mládeži, samozrejme, sledujem aj plzenské ´áčko´. Prial by som im lepšiu východiskovú finančnú pozíciu, aby sa to zase celkovo zdvihlo, ale to, samozrejme, nie je moja vec," konštatoval Špaček.

Súčasná pozícia mu vyhovuje. "Zodpovednosť je veľká, práce je určite dosť, ale je to trochu voľnejšie, môžem si to prispôsobiť. Som veľmi rád, že posledné tri roky vyhrala Plzeň ocenenie ako najlepšia akadémia roka. Každý rok sa snažíme dodať hráčov pre A-tím a darí sa nám to, čo ma poriadne teší. Mladí hráči potom vidia, že keď k nám prídu, tak šanca presadiť sa až do extraligy je veľká, keď budú drieť," povedal Špaček.

Viac o téme: Jaroslav Špaček Česká hokejová reprezentácia HC Plzeň
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/HockeyArchive
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy