VIDEO Paráda, slovenský reprezentant to dokázal: Na tento moment čakal viac ako dva roky!

Andreas Žampa počas prvého kola obrovského slalomu v BanskuAndreas Žampa počas prvého kola obrovského slalomu v Bansku Zdroj: SITA/AP/Piermarco Tacca

BANSKO - Švajčiar Marco Odermatt vyhral sobotňajší obrovský slalom svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku. V tejto sezóne tak vyhral všetkých šesť doterajších "obrákov" a upevnil si vedenie v disciplíne i celkovom hodnotení.

Do druhého kola postúpil po vyše dvoch rokoch Slovák Andreas Žampa, ktorý skončil na 24. mieste a získal prvé body v sezóne.

Druhé miesto obsadil Nór Alexander Steen Olsen so stratou 91 stotín sekundy, tretí bol Manuel Feller z Rakúska s mankom 1,08 s. Žampa si polepšil oproti prvému kolu o tri priečky, mal siedmy najlepší čas v druhom kole a za víťazom zaostal o 3,08 sekundy.

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/AP/Giovanni Auletta

Dvadsaťšesťročný Odermatt zvíťazil v Bansku prvýkrát v kariére a zároveň sa stal prvým Švačiarom, ktorý triumfoval v bulharskom stredisku v "obráku". Celkovo to bol jeho 34. triumf a 20. v disciplíne. Okrem šiestich obrovských slalomov zvíťazil v tomto ročníku v dvoch zjazdoch i super-G.

"Absolútne fantastické, milujem to tu, je to iné ako v strednej Európe, iné ako v Alpách. Moje sebadôvera je momentálne na veľmi vysokej úrovni," povedal Odermatt podľa agentúry APA.

Na zjazdovke Banderitza potvrdil úlohu favorita, predviedol sebavedomú jazdu, nebál sa riskovať a výrazne navýšil svoj náskok z prvého kola. Na Steena Olsena mal pôvodne 35 stotín k dobru. Ten išiel rozvážne a mal sľubnú jazdu, v záverečnej časti však spravil dve väčšie chyby a nakoniec získal na Fellera len päť stotín. Rakúšan taktiež robil chyby, dokázal sa však vrátiť do ideálnej stopy i do tempa. Pre Steena Olsena bolo pódium len druhé v kariére.

Andreas Žampa sa konečne dočkal

Žampa zvolil agresívny prístup, ktorý mu vyniesol po prejazde cieľom priebežne druhé miesto. Nakoniec ešte poskočil o štyri priečky na úkor Američanov Tommyho Forda a Georgea Steffeya, Harryho Laidlawa z Austrálie i Nóra Atlea Lieho McGratha.

V druhom kole bol naposledy v decembri 2021. V talianskej Alta Badii bol vtedy v "obráku" na 23. mieste. V Bansku sa predstavil v druhom kole obrovského slalomu aj pred piatimi rokmi, keď skončil na 26. pozícii.

Andreas Žampa po druhom Galéria fotiek (7) Andreas Žampa Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Muži - obrovský slalom: 1. Odermatt (Švaj.) 2: 15: 75 (1: 10, 09 + 1: 05,66), 2. Steen Olsen (Nór.) -0,91 (1:10,44+1:06,22), 3. Feller -1,08 (1:10,56+1:06,27), 4. Brennsteiner (obaja Rak.) -1,29 (1:10,94+1:06,10), 5. M. Kranjec (Slovin.) -1,47 (1:10,96 +1:06,26), 6. Kristoffersen (Nór.) -1,49 (1:11,44+1:05,80).

Priebežné poradie obrieho slalomu (po 6 z 11 pretekov): 1. Odermatt 600 b., 2. Zubčič (Chorv.) 314,3. Kranjec 271, 4. Kristoffersen a Steen Olsen obaja 218, 6. Schwarz (Rak.) 210. J.

Priebežné poradie SP (po 25 zo 41 pretekov): 1. Odermatt 1506, 2. Sarrazin (Fr.) 684,3. Feller 669, 4. Meillard (Švaj.) 514, 5. M. Kriechmayr 487, 6. Schwarz (obaja Rak.) 464, ...119. Zabystřan (ČR) 11.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

Viac o téme: Obrovský slalom Andreas Žampa Bansko Marco Odermatt Alexander Steen Olsen
  • Zdroj: TASR, ČTK