Shiffrinová si uvedomuje náročnosť Svetového pohára: Kritika? Je toho naozaj priveľa!

Na snímke americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pred štartom super-G žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom stredisku St. MoritzNa snímke americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pred štartom super-G žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom stredisku St. Moritz Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

INNSBRUCK - Pred pár týždňami v Cortine utrpela ťažký pád a dnes vyslala do sveta správu, že jej návrat do lyžiarskeho kolotoča sa odkladá.

Zranenie Mikaely Shiffrinovej sa výrazne zlepšuje, avšak víkendový Svetový pohár v Andorre s určitosťou vynechá. Americká rekordérka o tom infomovala na sociálnej sieti Instagram. Okrem dôležitého vyhlásenia sa vyjadrila aj na margo nahusteného kalendára. 

Tento ročník Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní je poznačený vážnymi zraneniami mnohých hviezd. Po operácii kolena sú Slovenka Petra Vlhová alebo Švajčiarka Corinne Suterová. Sezóna sa skončila aj pre Talianku Sofiu Goggiovú, ktorá si v tréningu zlomila holennú kosť aj členok.

V mužskom kolotoči sú mimo hry Alexis Pinturault alebo Marco Schwarz. Shiffrinovej sa najviac dotkol úraz jej partnera Aleksandra Aamodta Kildeho, ktorý spadol vo veľmi náročnom zjazde vo Wengene.

Okrem ďakovnej reči, na začiatku príspevku sa chcela vyjadriť aj na tému, ktorú v tomto ročníku spomenuli viacerí vrcholoví lyžiari. "Chcem vyjadriť podporu všetkým, ktorí sú teraz mimo. Áno, toto sú lyžiarske preteky a áno – vždy, keď vyjdeme zo štartovacej brány, riskujeme," uviedla Shiffrinová.

Rovnako ako jej priateľ Kilde, aj ona si myslí, že spoluvinu na početných zraneniach má náročný program Svetového pohára. "Je ťažké popísať, aké sú aktuálne požiadavky pre športovcov, ktorí jazdia do pätnástky v niekoľkých disciplínach a sú pravidelne na pódiu. Som presvedčená, že únava v tejto fáze sezóny hrá rolu v tých zraneniach, ktoré sme v poslednom čase videli, vrátane toho môjho," dodala víťazka 95. pretekov SP.

Počas víkendu nám ostane 60 až 90 minút voľna

Ženské osadenstvo Svetového pohára malo v tejto sezóne v pláne 41 pretekov v štyroch disciplínach, muži mali na programe o dve súťažné zápolenia menej. Ak sa pozrieme na celý kalendár, ženy precestujú počas roka 13 krajín, muži desať. 

Skutočnosť je taká, že spolu s dôležitou letnou prípravou, ktorá sa často odohráva na druhom konci sveta, a malou zimnou prestávkou počas Vianoc, sú lyžiari neustále na cestách počas celého roka. Chcieť od nich, aby absolvovali niekedy aj trojo pretekov počas troch dní, je zrejme naozaj veľmi veľa. Uvedomuje si to aj líderka celkového poradia. 

"Ako nedávno spomenul Aleks (Kilde) - na vrchole samotného kalendára pretekov, s mediálnymi povinnosťami po pretekoch, s odovzdávaním cien až do popoludnia, a s kompletným večerným programom, nám ostáva možno 60 až 90 minút víkendu, kde by sme mohli inak jesť alebo získať nejaký čas na zotavenie. Je toho naozaj priveľa," posťažovala sa Shiffrinová.

Aj počas víkendu v Jasnej, v ktorom získala jedno druhé a jedno prvé miesto, poznamenala, že jazdiť na Slovensku a následne sa okamžite presunúť do Talianska, je mimoriadne náročné.

"Bola by som rada, kedy sa tu pretekalo častejšie, ale zároveň je to dosť ďaleko. Potom prichádza veľa stresu z cestovania. Budem sa tešiť, ak tu budeme pretekať vždy, keď to bude možné," uviedla unavená Shiffrinová po slalomových pretekoch pod Chopkom.

Následné preteky v talianskej Cortine jej nevyšli a jej hrozný pád, po ktorom prišla dlhotrvajúca pauza, sme už asi všetci videli. Zvyšok štartového poľa si zaiste vydýchol, že minulotýždňové podujatie v nemeckom Garmisch-Partenkirchene sa neuskutočnilo kvôli nepriaznivému počasiu a mohli sa v kľudne pripraviť na zvyšok náročnej časti sezóny. 

Po andorrskom Soldeu sa Svetový pohár lyžiarok presunie do švajčiarskeho strediska Crans Montana, kde sa od 16. do 18. februára uskutočnia dva zjazdy a superobrovský slalom.

Viac o téme: Mikaela Shiffrinová Svetový pohár Aleksander Aamodt Kilde
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: Instagram/mikaelashiffrin, akilde
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy