VIDEO Obdiv k Federerovi a nahnevaní Djokovičovci: Vonnová prehovorila a oheň bol na streche

Roger Federer a Lindsey VonnováRoger Federer a Lindsey Vonnová Zdroj: Instagram/lindseyvonn

BRATISLAVA – Diskusia o najlepšom tenistovi všetkých čias (anglická skratka GOAT – v preklade koza) sa s nami ťahá už mnoho rokov a bude omieľaná minimálne do konca kariér všetkých troch zainteresovaných – Novaka Djokoviča, Rafaela Nadala a Rogera Federera.

Posledný menovaný zavesil raketu na klinec predvlani na Laver Cupe, na prestížnom podujatí, ktoré v roku 2017 spoluzakladal. Na konte má rovných dvadsať titulov z turnajov veľkej štvorky.

O päť rokov mladší Španiel je ešte stále súčasťou kolotoča ATP, hoci sám pripustil, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že sezóna 2024 bude jeho posledná v kariére. Tak či onak, kráľ antuky vlastní o dve trofeje viac ako švajčiarska legenda, ale ani on nie je lídrom historických štatistík.

Na čele kľúčovej tabuľky vo svete tenisu svieti meno Novak Djokovič. Tridsaťšesťročný Srb, najmladší z trojice velikánov, ovládol už 24 majorov a všetko nasvedčuje tomu, že v najbližších rokoch bude mať reálnu šancu ešte viac zveľadiť svoju úctyhodnú zbierku úspechov.

Rekordný počet GS je mimoriadne dôležitý ukazovateľ, no zďaleka nie je jediný.

V prospech belehradského rodáka hovorí aj počet týždňov strávených na čele svetového rebríčka – v pondelok načal už 412. týždeň na tenisovom tróne. V zbierke má aj rekordných štyridsať primátov z turnajov kategórie ATP Masters 1000 (triumfoval na každom z deviatich tisíckových podnikov) a ako jediný muž v histórii zvíťazil na všetkých štyroch grandslamoch aspoň trikrát.

Bývalý dlhoročný zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu má navyše pozitívnu bilanciu vo vzájomných zápasoch s obomi najväčšími rivalmi. Nad Nadalom vyhral 30-krát a v 29 prípadoch odišiel z kurtu ako porazený. Proti Federerovi má konečnú bilanciu 27:23.

Pokiaľ ide o dáta, nik nemôže rozporovať, že Novak Djokovič je "najväčším tenistom všetkých čias". Ale ide naozaj iba o čísla? Názor si urobte sami.

Stačila jedna veta a oheň bol na streche

Do tradičnej debaty o tenisovom GOAT-ovi sa chtiac-nechtiac "priplietla" aj americká lyžiarska ikona Lindsey Vonnová. To ešte netušila, čo bude nasledovať a akú ohnivú diskusiu svojím nevinným príspevkom vyvolá.

Jedna z najlepších lyžiarok histórie uverejnila na sociálnych sieťach roztomilé video z lyžovačky, na ktorom sa na zasnežených svahoch pri švajčiarskom stredisku St. Moritz preháňa po boku svojho dlhoročného kamaráta Rogera Federera. Tŕňom v oku mnohých ľudí nebolo samotné video, ale text, ktorý k nemu dodala.

"Roger je najlepší bez ohľadu na to, čo hovoria čísla," napísala olympijská víťazka, dvojnásobná majsterka sveta a majiteľka viacerých veľkých i malých krištáľových glóbusov.

Neprešiel ani zlomok sekundy a oheň bol na streche. Vonnovej tweet vyvolal rozruch predovšetkým medzi skalnými priaznivcami Novaka Djokoviča, ktorí pôvabnej Američanke vyčítali, že ignoruje štatistiky a fakty.

Negatívne reakcie napajedených fanúšikov dokonca viedli k tomu, že víťazka 82 pretekov Svetového pohára napokon vymazala svoj príspevok, no zároveň na Instagrame ozrejmila dôvody, prečo považuje populárneho "Fedexa" za najlepšieho tenistu histórie.

"Konečne som lyžovala so svojím priateľom Rogerom Federerom. Chvíľu mi potrvá, kým si uvedomím, čo to pre mňa znamenalo. Toľko rokov ho obdivujem ako športovca, filantropa a neuveriteľného šampióna. Bežne sa stáva, že ľudia, ku ktorým vzhliadate, vás neskôr tak či onak sklamú, ale on nie.

Roger je stelesnením pravého športovca a šampióna v každom zmysle slova. Ty a tvoja rodina ste skutočne jediní svojho druhu. Sme na dôchodku, žiarime a užívame si život, ďakujem ti za tieto úžasné spomienky. Roger, si pre mňa navždy ten najlepší v histórii, pretože nezáleží na štatistikách, ale na vplyve, aký si na mňa mal a ja som len jedna z milióna," uviedla slávna zjazdárka, ktorá ukončila aktívnu kariéru pred piatimi rokmi po svetovom šampionáte vo švédskom Aare.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Vonnovú a Federera spájajú roky vzájomného rešpektu, sponzorskej spolupráce a najmä úprimné priateľstvo. Pred takmer dekádou si zahrali tenis na provizórnom kurte vo švajčiarskych Alpách v nadmorskej výške 3450 metrov. A teraz si spolu užili lyžovačku.

Môj GOAT nemusí byť váš GOAT

Vyznanie osemnásobnému wimbledonskému víťazovi i následné reakcie podporovateľov Novaka Djokoviča neušli pozornosti ani renomovaného portugalského tenisového novinára Josého Morgada. Ten na sociálnej sieti X prišiel s tvrdením, že rodáčka z Minnesoty bola donútená zmazať svoj pôvodný tweet. Američanka jeho slová zmietla pod koberec.

"Dostala dávku nenávisti za výrok, že Federer je najlepší v histórii bez ohľadu na to, čo hovoria čísla. Trochu šialené, čo sa deje na tejto stránke a čím sa stáva. Na Instagrame ponechala pôvodný text. Aspoň nateraz," napísal Morgado.

"Nebola som k tomu donútená, len som nechcela, aby mi negatívne komentáre zničili peknú spomienku. Príspevok nebol prirovnaním, ale poctou môjmu kamarátovi, ktorý mal veľký vplyv na môj život. Každý začne šalieť, keď použijete výraz GOAT. Môže byť mojím GOAT-om bez ohľadu na to, čo si myslia ostatní," reagovala jedna z najvplyvnejších športovkýň sveta, ktorá v októbri oslávi okrúhlu štyridsiatku.

Vonnová napokon pridala ešte jeden príspevok, v ktorom sa zamýšľa nad významom termínu GOAT a dodáva, že každý človek má právo na svoj názor.

"GOAT, resp. najlepší športovec v histórii, je subjektívny titul. Čo robí niekoho skvelým? Sú to štatistiky? Prípadne rekordy? Je to vplyv? Charakter? Alebo všetko z vymenovaného? Ľudia majú rozdielne názory, a to je v poriadku. Môj GOAT nemusí byť váš GOAT a vždy sa o tom budú viesť diskusie. Každý má však právo na svoj názor," uzavrela búrlivú debatu o najlepšom tenistovi všetkých čias.

Presne tak, Lindsey. Svätá pravda. Netreba nič dodávať, len uznanlivo zatlieskať.

Viac o téme: Roger Federer Lindsey Vonnová Novak Djokovič
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: Instagram/lindseyvonn; X/lindsey vonn, José Morgado
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy