Najprv nehynúca sláva, potom prišiel šok: Namiesto MS v hokeji väznice a uránové bane

Bývalý kapitán československej hokejovej reprezentácie Vladimír ZábrodskýBývalý kapitán československej hokejovej reprezentácie Vladimír Zábrodský Zdroj: Profimedia

PRAHA - Koncom 40. rokov minulého storočia zažíval československý hokej prvú veľmi úspešnú éru.

V roku 1947 to bol prvý titul majstrov sveta na šampionáte v Prahe, striebornú medailu priviezli hokejisti o rok neskôr z olympiády vo Švajčiarsku a ďalšie zlato získali 20. februára 1949 na majstrovstvách sveta v Štokholme. Víťazstvo tímu okolo kapitána Vladimíra Zábrodského malo ale horkú príchuť - chýbalo v ňom totiž päť hráčov, ktorí v novembri 1948 zahynuli nad kanálom La Manche pri leteckom nešťastí.

Náročný turnaj rozhodol posledný zápas

Čechoslováci v Štokholme nezačali dobre, prvý zápas v skupine s domácimi Švédmi prehrali 2:4, časť viny na tom nieslo aj nekvalitné klzisko. Nasledujúce stretnutie s Fínmi ale Zábrodský so spoluhráčmi absolútne ovládli a po výhre 19:2 postúpila československá reprezentácia do finálových bojov, kam sa kvalifikovali aj tímy Kanady, Rakúska, Spojených štátov, Švédska a Švajčiarska. Hralo sa s rovnakým systémom ako na pražskom šampionáte v roku 1947, teda každý s každým.

Prvý z piatich zápasov odohrala ČSR 15. februára proti Kanade, vďaka gólom Zábrodského, Gusta Bubníka a Stanislava Konopáska zvíťazila 3:2. Nasledovali jasné výhry nad Rakúskom (7:1) a Švajčiarskom (8:1), predposledný deň šampionátu prišla ale nečakaná prehra s USA (0:2). Všetko rozhodol až posledný zápas proti Švédsku, k zisku titulu československým hráčom stačila aj remíza.

V repríze úvodného zápasu ale Čechoslováci nenechali nič na náhodu a vďaka gólom Zábrodského, Václava Roziňáka a Konopáska vyhrali 3:0. Zisk titulu bol o to cennejší, že na rozdiel od roku 1947 nechýbal na MS ani výber Kanady.

Namiesto ďalšieho šampionátu ich čakali uránové bane

Nasledoval triumfálny návrat domov, vlak s hokejistami sa po trase dočkal veľkolepého privítania. O rok neskôr sa čakalo, že v Londýne budú Čechoslováci opäť bojovať o titul, napokon ale hokejových reprezentantov namiesto klziska čakali väznice a pracovné tábory.

Vo vykonštruovanom súdnom procese bolo v októbri 1950 odsúdených 11 hokejistov vrátane Modrého, Konopáska alebo Roziňáka, majstri sveta skončili v uránových baniach. Až v júli 1968 bola celá skupina plne rehabilitovaná.

Viac o téme: Československo Vladimír Zábrodský
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy