Dojímavé odkazy do futbalového neba: Navždy ťa budeme nosiť v našich srdciach

Na archívnej snímke z 9. júla 1990 nemecký futbalový reprezentant Andreas Brehme (vľavo) objíma trofej z MS 1990 v TalianskuNa archívnej snímke z 9. júla 1990 nemecký futbalový reprezentant Andreas Brehme (vľavo) objíma trofej z MS 1990 v Taliansku Zdroj: TASR/DPA/Frank Kleefeldt

BERLÍN - Niekdajší argentínsky futbalový brankár Sergio Goycochea reagoval na úmrtie Andreasa Brehmeho. Na sociálnej sieti vyjadril bývalému nemeckému reprezentantovi poctu.

"Tento nádherný šport stratil jedného zo svojich najväčších protagonistov. Brehmeho penalta v roku 1990 urobila z Nemecka majstrov sveta," citovala z Goycocheovho vyjadrenia agentúra DPA.

Brehme zomrel 20. februára vo veku 63 rokov na zástavu srdca. Vo finále MS 1990 v Taliansku rozhodol o zisku tretieho titulu pre Nemecko, keď v závere súboja s Argentínou v Ríme premenil pokutový kop.

Brehme patril na MS 1990 k oporám nemeckej obrany a výdatne podporoval aj ofenzívu. Strelecky sa presadil v osemfinálovom súboji proti Holandsku (2:1) i v semifinále proti Anglicku, v ktorom tím Franza Beckenbauera uspel v jedenástkovom rozstrele.

Nezmazateľnú stopu zanechal vo finálovom stretnutí proti Argentíne (1:0), ktorý rozhodol v 85. minúte z pokutového kopu. Brehme sa zapísal do dejín jedinou penaltou, ktorú v národnom tíme kopal v riadnom hracom čase. Loptu mu na najdôležitejší moment v kariére predal pôvodne určený Matthäus, ktorý si počas polčasovej prestávky obul nové kopačky a prenechal jedenástku svojmu spoluhráčovi.

"Drahý Andy, sme ohromení, že si odišiel. Vždy si tu bol pre nás a urobil si z nás majstrov sveta v roku 1990. Navždy ťa budeme nosiť v našich srdciach a budeme ti vďační," uviedol Brehmeho bývalý spoluhráč Jürgen Klinsmann, ktorý bol takisto člen zlatého tímu z roku 1990.

Za reprezentáciu odohral Brehme 86 zápasov, v ktorých vsietil osem gólov. Na klubovej úrovni získal nemecké bundesligové tituly s Bayernom Mníchov i 1. FC Kaiserslautern. Najlepšie roky však zažil v Interi Miláno, s ktorým v máji 1989 získal taliansky titul a o dva roky neskôr triumfoval v Pohári UEFA.

Inter Miláno si uctilo Brehmeho pamiatku, v utorňajšom úvodnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov proti Atleticu Madrid (1:0) nastúpili jeho hráči s čiernymi páskami na rukávoch: "Celú futbalovú rodinu Interu Miláno veľmi zarmútila správa o úmrtí Andreasa Brehmeho. Jeho rodine chceme vyjadriť úprimnú sústrasť."

Viac o téme: Andreas Brehme Sergio Goycochea