Všetkých prevyšoval, ale nohami zostával na zemi: Osobnosti reagujú na úmrtie Cisára Beckenbauera

Na archívnej snímke zo 27. septembra 1977 kapitán tímu Západného Nemecka na majstrovstvách sveta 1974 Franz Beckenbauer (vľavo), futbalová hviezda Pelé (uprostred) a Bobby Moore, kapitán anglického futbalového tímu na majstrovstvách sveta 1966, pózujú v hNa archívnej snímke zo 27. septembra 1977 kapitán tímu Západného Nemecka na majstrovstvách sveta 1974 Franz Beckenbauer (vľavo), futbalová hviezda Pelé (uprostred) a Bobby Moore, kapitán anglického futbalového tímu na majstrovstvách sveta 1966, pózujú v h Zdroj: TASR/AP/Richard Drew

BERLÍN - Vo veku 78 rokov zomrel v nedeľu bývalý futbalista a tréner Franz Beckenbauer. O úmrtí kapitána majstrov sveta z roku 1974 a majstrov Európy z ME 1972 informovala v pondelok jeho rodina. Informácie priniesla agentúra DPA.

V deň svojich 75. narodenín Beckenbauer pre nemecký bulvárny denník Bild povedal, že sa pravidelne modlí: "Sú to modlitby vďaky za krásny život, ktorý som mohol viesť."

"Futbalový svet smúti za stratou legendárneho 'Cisára'. Jeho bezkonkurenčná všestrannosť, elegantné prechody medzi obranou a stredom poľa a jeho dokonalé ovládanie lopty, zmenili spôsob, akým sa futbal počas jeho éry hral.

Jeho vodcovské skúsenosti vstúpili do popredia, keď viedol národný tím aj Bayern Mníchov v ich najúspešnejších časoch. Žiaril aj vo svojej trénerskej kariére. Odkaz jedného z velikánov futbalu je nesporný. Lúčime sa so skutočnou legendou," uviedol prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin.

Pridal sa aj prezident Medzinárodne futbalovej federácie Gianni Infantino: "Bol skvelý človek, priateľ futbalu a skutočná legenda. Nikdy na teba nezabudneme, drahý Franz, vďaka za všetko."

Hold mu vzdal aj ofenzívny univerzál Bavorov Thomas Müller: "Opustil nás jeden z najväčších hráčov v histórii svetového futbalu a Bayernu. Odpočívaj v pokoji, 'Cisár' Franz. Nikdy nezabudneme, čo si urobil pre futbal v Nemecku."

Bastian Schweinsteiger, kapitán majstrov sveta 2014: "Beckenbauer ako hráč predbehol dobu. Ďakujem za všetko, Kaiser - nikdy na teba nezabudnem! Odpočívaj v pokoji."

OIaf Scholz (nemecký kancelár): "Majster sveta ako hráč aj tréner: Franz Beckenbauer bol jedným z najväčších futbalistov v Nemecku a pre mnohých z nich 'Cisárom', aj preto, že nakazil generácie nadšením pre nemecký futbal. Bude nám chýbať."

Thomas Bach (prezident MOV): "S veľkým smútkom som sa dozvedel o úmrtí Franza Beckenbauera. Bol legendou celého športu, nielen futbalu. Pre mňa osobne bol viac ako štyri desaťročia blízkym a lojálnym priateľom, človekom, na ktorého sa môžete vždy spoľahnúť."

Julian Nagelsmann (tréner nemeckej reprezentácie): "Pre mňa bol Franz Beckenbauer najlepším futbalistom v nemeckej histórii. Jeho verzia roly libera zmenila futbal. Nad trávnikom sa vznášal. Ako hráč a neskôr ako tréner bol impozantný, bol nad všetkým. Ani zdravotné problémy a rany osudu nemohli otriasť aurou, ktorú si udržal až do konca."

UIi Hoeness (majster sveta z roku 1974): "Franz Beckenbauer je najväčšia osobnosť, akú kedy Bayern Mníchov mal. Ako hráč, tréner, prezident, človek: nezabudnuteľný. Nikto sa mu nikdy nevyrovná. Bol to môj priateľ, jedinečný súputník - a dar pre nás všetkých. Milý Franz, odpočívaj v pokoji."

Michel Platini (trojnásobný držiteľ Zlatej lopty): "Cisár odišiel: Predstavoval eleganciu, láskavosť a priateľstvo. Sprevádzal ma životom veľmi dlho. Priviedol ma k futbalu ako Pelé, Cruyff alebo Charlton. Bol pre mňa stelesnením vysokej úrovne - na ihrisku aj mimo neho."

Wolfgang Overath (majster sveta z roku 1974): "Som z toho hotový. Nedochádza mi, že tu už nie je. Nebol len tým najväčším, ktorého sme v nemeckom futbale mali a kedy budeme mať, ale tiež to bol fajn chlap. Všetkých prevyšoval, ale napriek tomu zostával nohami na zemi. Ešte pred tromi mesiacmi mi telefonoval k narodeninám so všetkou silou, ktorú ešte mal."

Andreas Brehme (majster sveta z roku 1990): "Vtedy sme sa stali majstrami sveta vďaka Franzovi. Držal tím pevne v rukách a mali sme pred ním obrovský rešpekt, pred tým, čo všetko dokázal už ako hráč. My všetci mu vďačíme za veľmi, veľmi veľa. Celý nemecký futbal mu vďačí za veľmi, veľmi veľa. Nielen za dva majstrovské tituly, ale aj za MS 2006."

Berti Vogts (majster sveta z roku 1974): "Nemecko stratilo najlepšieho futbalistu, akého kedy malo, a najlepšieho na svete okrem Pelého. Je mi veľmi smutno, že sa musíme rozlúčiť tak skoro. Hrali sme spolu už v reprezentácii do 18 rokov, v národnom tíme, boli sme spolu na majstrovstvách sveta. Bol som stále v kontakte s jeho rodinou. Chýbajú mi slová."

Viac o téme: Thomas Müller Michel Platini Franz Beckenbauer Gianni Infantino Thomas Bach Andreas Brehme Aleksander Čeferin Julian Nagelsmann OIaf Scholz UIi Hoeness Wolfgang Overath Berti Vogts
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy