Mala problém chodiť, musela sa opierať o kufre: Česká legenda oznámila zlú správu

Česká rýchlokorčuliarska legenda Martina SáblíkováČeská rýchlokorčuliarska legenda Martina Sáblíková Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková podstúpila v stredu operáciu poraneného ľavého členku a predčasne ukončila sezónu.

Trojnásobná olympijská víťazka, ktorá minulý týždeň obhájila na majstrovstvách sveta v Calgary bronzové medaily na tratiach 3000 a 5000 metrov, sa tak nepredstaví na marcovom svetovom šampionáte vo viacboji v Inzelle. O operácii informovala Sáblíková v tlačovej správe.

Tridsaťšesťročná reprezentantka mala problémy niekoľko týždňov, s obmedzením absolvovala záver Svetového pohára aj hlavnú akciu sezóny MS na jednotlivých tratiach.

"Po príchode do Québecu (na SP) som začala mať problémy s korčuľou, na priehlavku sa mi začala tvoriť hrča. Zo začiatku to bolo celkom v pohode, (nohu) som utiahla a nejako sa to ustálilo. Avšak v Calgary už to bolo horšie a týždeň pred majstrovstvami som na ľad chodila len raz za dva dni," povedala Sáblíková v nahrávke pre médiá.

V priebehu šampionátu v Calgary sa zranenie výrazne zhoršilo. Po pretekoch na 3000 metrov Sáblíkovej noha opuchla. "Pred päťkou som na ľad išla len na chvíľku. Po pretekoch sa to opäť zhoršilo," popísala zverenkyňa trénera Petra Nováka. Pri pondelkovom návrate do Česka mala problémy vôbec chodiť. "Musela som sa opierať o kufre," priznala.

Už z Kanady si dohodla stredajšie vyšetrenie v novomestskej nemocnici u primára ortopedického oddelenia Jaroslava Pilného, ktorý sa dopredu pripravil na možnosť, že bude musieť akútne na operáciu.

"Čo sa, bohužiaľ, potvrdilo. Hneď dopoludnia ma odoperoval," povedala Sáblíková a Pilnému poďakovala za rýchlu reakciu. "Všetci v nemocnici sa o mňa skvele starali. Som dva dni po zákroku a môžem pomaly začať s naťahovaním," povedala.

Bolesť ako krava

Podľa Pilného bol základom problémov jazyk korčule, ktorý Sáblíkovú tlačil. "Došlo k podráždeniu šľachy, ktorá je v normálnych podmienkach krytá určitým futrálkom. Vytvoril sa tam synoviálny vačok, ktorý potom dráždil. Následne došlo k odumretiu časti kože, ktorú sme museli vyrezať, všetko vyčistiť a urobiť plastiku šľachy," opísal Pilný zákrok a vyjadril obdiv, že Sáblíková s takýmito problémami zvládla dokončiť preteky.

"Myslím si, že dokončiť dva špičkové preteky s takýmto nálezom je nadľudský výkon. Muselo ju to bolieť ako krava," povedal.

Česká rýchlokorčuliarska hviezda tak musela zrušiť plánovaný posledný štart v sezóne - MS vo viacboji v Inzell. "Je mi to ľúto, pretože sa tam chystalo veľa českých fanúšikov, ale nešlo to urobiť inak," uviedla Sáblíková. Podľa Pilného by mala byť zdravotne v poriadku za štyri až päť týždňov.

Viac o téme: Martina Sábliková
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy