Súčasná generácia sa mu ani len nepribližuje: Slovenský velikán oslavuje krásne jubileum

Niekdajší úspešný slovenský atlét Jozef Plachý počas slávnostného vyhlásenia ankety Športovec roka 2019Niekdajší úspešný slovenský atlét Jozef Plachý počas slávnostného vyhlásenia ankety Športovec roka 2019 Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Jeden z najúspešnejších atlétov slovenskej histórie Jozef Plachý sa dožíva významného životného jubilea. Štvornásobný účastník olympijských hier a halový majster Európy z roku 1972 má v stredu 28. februára 75 rokov.

Rodák z Košíc sa predstavil pod piatimi kruhmi v Ciudad de Mexico 1968, Mníchove 1972, Montreale 1976 a Moskve 1980. Výrazne na seba upozornil už v mexickej metropole, keď mal 19 rokov. V semifinále na trati 800 m vylepšil juniorský svetový rekord na 1:45,9 min.

Vo finále svoj výkon zopakoval a obsadil 5. miesto. Od medailových stupňov ho delilo pol sekundy. Finálovú účasť pod piatimi kruhmi zopakoval aj o 12 rokov neskôr už na trati 1500 m a v Moskve skončil na 6. mieste.

Nezabudnuteľný rok 1969

Najvýraznejšiu sezónu mal Plachý v roku 1969. V Stuttgarte v súboji Európa – Amerika zabehol na osemstovke svoj najlepší čas 1:45,4 min. Tento výkon vydržal ako slovenský rekord 39 rokov, až v roku 2008 ho prekonal Jozef Repčík. V lete 1969 získal Plachý striebro na 800 m na ME v Aténach, čo bolo v tom čase druhé najvýznamnejšie podujatie pre atlétov, keďže majstrovstvá sveta vtedy ešte neexistovali.

Z halových ME má Plachý v zbierke štyri cenné kovy. Titul získal v Grenobli, bronz má z Rotterdamu 1973 a Göteborgu 1974, vždy z osemstovky. Na šampionáte v Holandsku získal aj striebro ako člen štafety na 4x680 m. Významným úspechom Plachého je aj triumf na Svetovej univerziáde v Sofii 1977 na trati 1500 m.

Ocenená športová legenda Jozef Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Plachý sa pred upísaním atletike venoval mnohým športom. Popri šprintoch či skoku do diaľky trénoval aj stolný tenis a hral futbal. Ten mu podľa jeho slov ako každému malému chlapcovi prirástol k srdcu. Zlom prišiel v roku 1965, keď sa stredoškoláka Plachého ujal tréner Ladislav Petö.

"Mal som to šťastie, že som mal dobrého učiteľa. Začal som naplno s atletikou, vytvorila sa tam veľmi dobrá skupina bežcov a viacerí neskôr dokázali veľké veci. Chodili sme na tréningy, bavilo nás to, tréner s nami vtipkoval. Výsledky som dosahoval prakticky od začiatku," povedal Plachý v rozhovore v roku 2010.

Tam neexistuje náhoda

V súčasnosti nemá Slovensko v kategórii mužov atléta, ktorý by sa Plachého výkonom približoval. Na osemstovke mu patrí v historických tabuľkách stále 2. miesto.

"Je to dané tým, že táto disciplína je veľmi náročná. Tam neexistuje náhoda. Človek je na všetko sám, musí dodržiavať životosprávu, zvoliť správny tréning a mať dobrú psychiku. Svet od tých mojich čias ďaleko neutiekol," vysvetlil Plachý, ktorý v ankete o najlepšieho slovenského športovca 20. storočia obsadil 21. miesto.

Plachý stihol popri kariére športovca vyštudovať dve vysoké školy. Okrem FTVŠ UK v Bratislave aj Právnickú fakultu Karlovej univerzity v Prahe. V roku 2019 mu na slávnostnom vyhlasovaní ankety Športovec roka udelili ocenenie Športová legenda. V roku 2020 mu prezidentka SR udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.  

Viac o téme: Jozef Plachý
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy