Stretne sa Slovák, Čech a Poliak... Nie, toto nie je vtip, ale schôdzka hokejových legiend

Legendy hokeja sa spolu stretli v Prahe, aby pomohli spropagovať MS v hokeji 2024Legendy hokeja sa spolu stretli v Prahe, aby pomohli spropagovať MS v hokeji 2024 Zdroj: Instagram/mariusz_czerkawski

PRAHA - Ďalší vydarený šampionát so skvelou diváckou kulisou očakávajú v máji počas majstrovstiev sveta v Prahe a Ostrave hokejové legendy Marián Hossa, Jari Kurri či Uwe Krupp, ktoré v stredu zavítali do českej metropoly na stretnutie s médiami.

Jaromír Jágr verí, že fakt, že sa turnaj vráti po deviatich rokoch práve do Prahy, môže ovplyvniť silu jednotlivých mužstiev vzhľadom na ich možné posily z NHL.

"Pre každého hokejistu je obrovským zážitkom hrať majstrovstvá sveta doma. Na druhej strane, prináša to aj obrovský tlak, máš tu rodinu, je tam obrovské očakávanie od fanúšikov, ktorí sú tu fanatici do hokeja. Popularita hokeja je obrovská," uviedol Jágr v rozhovore s českými novinármi.

Úspech? Záleží aj od posíl z NHL

Aké veľké sú medailové nádeje národného mužstva, ale nechcel odhadovať. "Uvidíme, akí hráči vôbec do Prahy dorazia, je ťažké teraz čokoľvek odhadovať ohľadom šancí na nejaký úspech. Ja som sám zvedavý na to, aká silná príde Kanada, Amerika. Praha je krásne mesto a myslím, že aj to bude hrať nejakú úlohu pri rozhodovaní hráčov, či ísť na šampionát, alebo nie," domnieva sa Jágr.

Sklamaní českí hráči po Galéria fotiek (6) Sklamaní českí reprezentanti po vypadnutí na MS 2023 Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Sám si domáce MS zahral dvakrát, na medailu však pred českými divákmi nedosiahol. V roku 2004 podľahli Česi vo štvrťfinále po nájazdoch Američanom, turnaj v roku 2015 bol pre Jágra rozlúčkou s národným tímom, ktorý obsadil štvrté miesto.

"Pred deviatimi rokmi som nevedel, či budem hrať na šampionáte. Nakoniec som prišiel a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som mohol urobiť. Ja osobne som si užíval každé striedanie a každý zápas vďaka fanúšikom, ktorí mi dali najavo, ako si vážia to, že som tu mohol byť.

Ako mi fandili, to bolo niečo neskutočné. Prial by som to zažiť komukoľvek. Navyše sa mi vydaril zápas vo štvrťfinále s Fínmi, kde som dal dva góly. Žiaľ, potom sme v semifinále narazili na Kanadu, ktorá bola o niečo lepšia," pripomenul Jágr.

Ostrava za rohom, čakajte slovenskú enklávu

Pre Slovensko je ideálna druhá lokalita. Rovnako ako do Prahy sa MS vráti aj do Ostravy. "To je výborné, keď sa hrá takto blízko hraníc, len kúsok od Slovenska. Môže tak prísť veľa fanúšikov. My sme sa v Ostrave (v roku 2004) cítili ako doma a rozhodne to pomáha, keď máte takú podporu z hľadiska.

Máme na to skvelé spomienky. Počítam s tým, že sám vyrazím na šampionát ako divák a zájdem sa pozrieť na pár zápasov," plánoval bývalý vynikajúci slovenský útočník Marián Hossa, trojnásobný víťaz Stanleyho pohára s Chicagom.

Fínsky velikán Jari Kurri bol v roku 2004 pri výbere Severanov ako generálny manažér. "Hrali sme vtedy v Ostrave. Určite budem v máji zase tu a teším sa na to. Mám veľa kamarátov medzi českými hráčmi z čias spoločného pôsobenia v NHL. Čo sme toho zažili napríklad s Jardou Pouzarom. Bolo toho naozaj veľa, ale tie historky fakt rozprávať nemôžem," ospravedlnil sa päťnásobný víťaz Stanleyho pohára s Edmontonom so širokým úsmevom na tvári.

Harri Pesonen a jeho Galéria fotiek (6) Fínsky reprezentant Harri Pesonen Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

"Viem, že Fíni dokázali vyhrať šampionát iba s hráčmi z Európy, ale myslím, že hráči zo Severnej Ameriky sú pre akýkoľvek tím skutočným posilnením. Vždy záleží na tom, kto vám príde z NHL," poznamenal bývalý nemecký obranca Uwe Krupp.

Môžeme opäť čakať lotyšské pobláznenie?

V úlohe obhajcov nečakaného bronzu sa tento rok predstavia Lotyši, ktorých fanúšikovia sú povestní svojou vášnivosťou a oddanosťou.

"Bolo to skvelé pre celú krajinu, keď sme získali medailu. Ohromne emocionálne. Pre nás bol ten bronz ako dve zlatá pre iných. Nikto to neočakával, uvidíme, čo príde tento rok. My vieme, aká je naša pozícia, ako sme na tom v porovnaní s inými. Sme radi za úplne každý úspech, ktorý dosiahneme," povedal niekdajší obranca Sandis Ozolinš.

"Prídem určite na pár zápasov. Je to predsa len udalosť, ktorú nezažijete každý deň. Želám si, aby prišlo veľa hviezd z NHL. Verím, že dorazí veľa lotyšských fanúšikov, oni si to vážne užívajú. Budú mať možnosť prežiť v Česku pekné prázdniny," doplnil Ozolinš, ktorý patril k hviezdam NHL a v roku 1996 vyhral spolu s Kruppom Stanleyho pohár v Colorade.

Na snímke hráči Lotyšska Galéria fotiek (6) Pobláznia Lotyši opäť celú krajinu? Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Enkláva nielen zo Slovenska, ale i z Poľska a Rakúska

Podobne ako Slováci to budú mať do Ostravy blízko tiež Poliaci, ktorých tím sa vracia medzi elitu po dlhých 22 rokoch. "Je skvelé, že to majú fanúšikovia z Poľska tak blízko. Milujú české a slovenské pivo, určite bude k videniu veľa vlajok, budú veľa spievať. A hráči budú určite tvrdo pracovať a nechajú na ľade všetko, aby na nich mohli byť ľudia hrdí.

Vtedy som bol vo Švédsku členom tímu, ktorý zostúpil. Rozhodne sme asi nikto nečakali, že to bude trvať tak dlho, kým sa vrátime... Je to pre nás všetkých veľký krok, že sme späť medzi elitou," povedal bývalý útočník Mariusz Czerkawski, ktorý sa dokázal presadiť do NHL.

Veľký prílev priaznivcov možno podľa bývalého útočníka Dietera Kalta čakať tiež z Rakúska. "Príde celkom určite veľa fanúšikov. V televízii sleduje zápasy veľmi veľa ľudí, pokojne aj vyše milióna divákov. Navyše ľudia v Rakúsku majú radi Česko a radi tam jazdia. V Prahe čaká tím veľký zápas proti Česku, teším sa na to," uviedol Kalt, ktorý si zahral na MS v roku 2004.

"Mám na to úžasné spomienky. Viem, že som dal vtedy hneď po deviatich sekundách prvého zápasu proti Francúzsku gól Huetovi. Mali sme vtedy skvelú partu hráčov a vedeli sme, že keď budeme mať práve deň, môžeme sa merať s kýmkoľvek, s ktorým by sme inak prehrali deväť zápasov z desiatich.

Keď máte chémiu, vieru, odhodlanie a skutočný tím, môžete potom dokázať veľké veci. Pre nás je teraz skvelé, akú cestu Rakúsko prešlo. Predtým to bolo hore dole, ale teraz je to iné, máme stabilnejšiu pozíciu a držíme sa hore. Už sa nebojíme veľkých krajín. Je tam rešpekt, ale nie strach," povedal Kalt.

Viac o téme: Jaromír Jágr Marián Hossa Uwe Krupp Sandis Ozolins Jari Kurri Mariusz Czerkawski Dieter Kalt
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy