Z neúspešných MS sa dodnes neoklepal: Hokejová legenda spomína na svoju úžasnú kariéru

Jari KurriJari Kurri Zdroj: TASR/Martin Baumann

HELSINKI - Bývalý skvelý útočník Jari Kurri spojil svoje pôsobenie v hokeji po ukončení kariéry s fínskou reprezentáciou a na klubovej úrovni s Jokeritom Helsinki, v ktorom kedysi rástol v skutočnú hviezdu.

V tradičnom klube bol pri jeho pôsobení v KHL majiteľom, šéfom aj generálnym manažérom. Ruská agresia na Ukrajine ale všetko zmenila. Jokerit v súťaži pred dvoma rokmi skončil. Rovnako tak skončil vtedy aj Kurri. Ako ale uviedol pri stretnutí s novinármi šesťdesiattriročný velikán, jeden z najväčších v histórii fínskeho hokeja, milovanú hru ďalej pozorne sleduje v úlohe diváka.

"Hokej sledujem už len ako hokejový fanúšik. Som na dôchodku. Teda nie úplne, ale stiahol som sa trochu z hokeja v posledných dvoch rokoch. Potom, čo sa stalo s Jokeritom a KHL. Beriem to teraz s pokojom. Užívam si voľno. Možno by som sa mohol viac zapojiť do hokeja, ale čím dlhšie sa držíte bokom, tým ťažšie je sa vrátiť. Stále som však fanúšikom hokeja. Ale venujem sa skôr deťom," povedal Kurri.

Má radosť, ako je Fínsko úspešné v posledných rokoch na medzinárodnej scéne. "A dúfam, že úspešné ešte bude, čo nie je také jednoduché. Očakávania sú vždy vysoké. Ľudia by najradšej videli Fínsko na vrchole každý rok, čo sa nestane. Vyhrať je ťažké.

Na snímke hráči Fínska Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Martin Meissner

A akonáhle sa vám to raz podarí, zopakovať úspech je ešte ťažšie. Ale myslím, že veľa rokov sme budovali určitý systém výchovy hráčov, spôsobu hry, aký by mali tímy predvádzať. Trvalo to len nejakú dobu. Myslím, že na náš hokej môžeme byť hrdí, čo sme urobili a akých hráčov sme vychovali, koľko ich máme v NHL a že si aj juniori vedú dobre," pripomenul Kurri.

Gretzky sedel v business triede, zatiaľ čo ja v turistickej

Sám si na svetovom šampionáte zahral prvýkrát v roku 1982. "Konal sa vtedy vo Fínsku. Vypadli sme v prvom kole play-off (NHL), skoro ráno mi volali a ja som povedal, že jasne, že priletím, bez debaty. Vedel som, že Wayne Gretzky, s ktorým som hral v Oilers, sa tiež zúčastní, odišli sme na letisko, nastúpili do lietadla, pozriem sa na Waynea, ktorý sa usadil v business triede, zatiaľ čo ja som sa krčil v turistickej...

Potom sme hneď prvý zápas hrali proti nemu, proti Kanade. Prišiel som na štadión, hľadal výstroj a zistil, že zostala na letisku v Londýne. Prvú tretinu som hral teda vo vypožičanej, skončila 0:6. Nakoniec sme prehrali 2:9. To bola moja prvá skúsenosť. Nie veľmi dobrá, ale pekná," rozprával pobavene Kurri.

Z posledných MS v roku 1994 ho naopak stále pobolieva hokejová duša. "Vo finále sme prehrali s Kanadou po nájazdoch. Hrali sme vtedy neuveriteľný hokej, neprehrali sme jediný zápas, za celý turnaj len jednu jedinú tretinu (proti Česku). Lenže o zlato sme prišli v rozstrele, čo ma dodnes bolí," priznal Kurri.

"Bolo to prvýkrát, kedy Fínsko mohlo vyhrať majstrovstvá sveta, a takto sme prehrali. Ale v ďalšom roku sa im to už podarilo. Sú to pekné spomienky. A na olympiáde v Nagane sme vybojovali v mojom poslednom zápase bronz proti Kanade. Potom som ukončil reprezentačnú kariéru."

McDavid a Draisaitl vedia dávať góly

V NHL bol ešte výrazne úspešnejší, pretože bol súčasťou dynastie Edmontonu v 80. rokoch, keď Oilers vyhrali za sedem sezón päťkrát Stanley Cup. Klub z Alberty pozorne sleduje dodnes. "Na začiatku sezóny som mal celkom obavy. Neviedli si dobre, ale vymenili kouča, zlepšili sa. Dúfam, že sa im bude dariť aj ďalej.

Vedia dávať góly, hlavne tí dvaja, Connor McDavid a Leon Draisaitl, vedia dostať puk do brány, je radosť sa na nich pozerať. K víťazstvu potrebujete aj ďalšie veci. Disciplínu, obranu, mať dobrých brankárov. A z toho všetkého tiež niečo majú. Bude zábava sledovať, ako ďaleko sa dostanú," povedal Kurri.

Svätá dvojica Edmontonu - Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Zásadné je z jeho pohľadu mať dobre chytajúcich gólmanov. "Tí sa v Oilers zlepšili, tiež môžu pred uzávierkou vykonať ešte nejaký ťah, v ponuke sa objavuje pár brankárskych jednotiek. Uvidíme. Ale ťažko predvídať. Pozrite na Floridu v minulej sezóne. Len tak tak sa dostali do play-off, o jeden bod a za dva mesiace hrali finále.

Hokej je zvláštna hra. Môže sa stať veľa vecí, všetko sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Musíte len ísť stále ďalej a veriť, že vás nikto neporazí. Rangers teraz vyzerajú silní, Florida tiež, Colorado tiež dáva veľa gólov Ťažko povedať, kto nakoniec vyhrá," premýšľal Kurri.

Baví sa, keď sú McDavid s Draisaitlom prirovnávaní k dvojici, ktorú tvoril s Gretzkým. "Stále sa študujú štatistiky, porovnávajú ich čísla s našimi. Je iná doba, každopádne sú obaja skvelí a nadaní hokejisti. A dobre pre Oilers, že ich majú. Hokej sa každopádne celkovo zmenil. Ale v tejto sezóne bol rad zápasov, kedy padalo veľa gólov. Podobne ako na konci 80. rokov. To sa mi páči. A fanúšikom určite tiež. Hokej bez pascí," vyhlásil Kurri.

Barkov je podľa neho nedocenený 

"Nepáči sa mi, keď útočník jazdí pozadu. Sám som nerád korčuľoval smerom späť," dodal s úsmevom. Má veľmi dobrý prehľad aj o svojich krajanoch v najlepšej lige sveta.

"Je ich tam veľa. Veľmi sa mi páči Aleksander Barkov. Veľmi dobrý, všestranný hokejista. Robí veci, ktoré pomáhajú tímu vyhrávať. Nielen do útoku, ale aj do obrany, v oslabeniach, na presilovkách, vyhráva vhadzovania.

Aleksander Barkov, kapitán Floridy Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Wilfredo Lee

Myslím, že je trochu nedocenený. Tá jeho práca pre tím nie je toľko v štatistikách, navyše hrá na Floride, kde nie je hokej až tak sledovaný. Ale je vynikajúci. Sebastian Aho v Caroline je podobným hráčom. Mikko Rantanen vie dávať góly, Miro Heiskanen žiari v obrane. Nájde sa tam zopár dobrých mien,“ povedal Kurri.

Verí, že Jokerit má potenciál, aby sa čoskoro vrátil medzi klubovú elitu. Po ročnej odmlke v sezóne 2022/23 musel späť vo Fínsku začať v druhej najvyššej súťaži. "Určite. Možno nie hneď budúcu sezónu, ale v ďalšej určite. Znovu budujú tím, tiež musia nájsť miesto, kde hrať, pozorne sledujem, ako sa im darí," uviedol Kurri.

Viac o téme: Jokerit Helsinki Fínsko Jari Kurri
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy