Áno, tiež sa tešíme: Organizátori poslami dobrých správ, v maratónskom osudí aj top legenda

Etiópsky bežec Kenenisa BekeleEtiópsky bežec Kenenisa Bekele Zdroj: SITA/AP/Michael Sohn

LONDÝN - Tri zo štyroch najrýchlejších maratónkýň histórie na čele s rekordmankou Tigist Assefaovou pobežia maratón v Londýne.

Môžu ohroziť rekord v čisto ženských pretekoch, ktorý od roku 2017 drží Keňanka Mary Keitanyová výkonom 2:17:01 práve z Londýna. Účasť maratónskych hviezd v britskej metropole oznámili organizátori pretekov, ktoré sa uskutočnia 21. apríla.

Etiópanka Assefaová vlani v septembri v Berlíne vylepšila maratónsky rekord nevídane o viac ako dve minúty na 2:11:53. V zmiešaných pretekoch, kde môžu vytrvalkyne využiť podporu mužských vodičov, bežali ďalšie štyri účastníčky tohtoročného Londýnskeho maratónu rýchlejšie než je výkon Keitanyovej 2:17:01. Osobné rekordy ľahko nad 2:14:00 majú Keňanky Brigid Kosgeiová a Ruth Chepngetichová. Pod 2:16:30 sa už dostali Etiópanky Tigist Ketemaová a Almaz Ayanaová.

To sľubuje veľkú show v pretekoch, v ktorých štartujú elitné ženy oddelene od mužov aj masových pretekov. "Sme v zlatej ére ženského maratónu. Napriek tomu rekord v čisto ženských pretekoch  2:17:01, ktorý tu na Londýnskom maratóne v roku 2017 vytvorila Mary Keitanyová, zostáva nedotknutý.

Ale očakávam, že v štartovom poli s Assefaovou, Kosgeiovou a ďalšími kde celkom desať pretekárok bežalo pod 2:17:30, bude svetový rekord Keitanyovej vo vážnom ohrození," uviedol v tlačovej správe riaditeľ pretekov Hugh Brasher.

Najväčšími hviezdami mužského štartového poľa sú víťazi Newyorského maratónu Geoffrey Kamworor a Tamirat Tola. Na štarte by mal byť aj tretí muž historických tabuliek, 41-ročný Kenenisa Bekele z Etiópie.

Viac o téme: Kenenisa Bekele Tigist Assefaová Mary Keitanyová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy