Heroický výkon oslabenej Slavie: Milánu vzdorovala do posledných minút, presadil sa Schranz

Gólová oslava hráčov AC Miláno v zápase proti Slavii PrahaGólová oslava hráčov AC Miláno v zápase proti Slavii Praha Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

MILÁNO - Futbalisti Slavie v dlhom oslabení prehrali v úvodnom osemfinále Európskej ligy v Miláne s AC 2:4 a pred odvetou sa im vzdialil postup.

Všetky góly padli po vylúčení El Hadjiho Malicka Dioufa z 26. minúty. Presilovku o osem minút využil Olivier Giroud, vzápätí vyrovnal David Douděra, ale ešte po pauze získal semifinalista minulého ročníka Ligy majstrov dvojgólový náskok po góloch Tijjaniho Reijndersa a Rubena Loftus-Cheeka. V 65. minúte znížil striedajúci Ivan Schranz, no posledné slovo mal Christian Pulisic. Odveta je na programe o týždeň v Edene.

Slavia ani v deviatom stretnutí v pohároch na talianskej pôde nezvíťazila, v skupine prehrala v Ríme s AS 0:2. Naopak AC Miláno ovládol aj siedmy domáci zápas proti českému tímu v súťažiach UEFA. Pražania, ktorí ako víťaz skupiny na rozdiel od súpera vstúpili do vyraďovacej fázy až teraz v osemfinále, hrajú jarnú časť pohárov pod trénerom Henrichom Trpišovským štvrtýkrát. V rokoch 2019 a 2021 došli v Európskej lige do štvrťfinále.

Trpišovský zmenil rozostavenie a do otváracej jedenástky prvýkrát na jar nasadil jednu zo zimných posíl Zmrzlého. Pražania sa historicky druhého najúspešnejšieho tímu Ligy majstrov, ktorý ovládol prestížnejšiu klubovú súťaž sedemkrát, v úvode nezľakli a mohli otvoriť skóre. Diouf však v dobrej pozícii netrafil loptu a v 15. min Douděra zamieril kúsok vedľa.

Oslabenie už v 26. minúte

Slávisti držali aktuálne tretí tím talianskej ligy na dištanc, ale v 26. min im výrazne skomplikoval plány Diouf. Jedna zo zimných posíl ostro prešla nohu Pulisicovi a turecký rozhodca neváhal s udelením červenej karty.

El Hadji Malick Diouf Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Domáci využili presilovku rýchlo. Z ľavej strany nacentroval Leao a Giroud v 34. min hlavičkou na zadnej tyči v páde otvoril skóre. Červenobieli dokázali aj v oslabení prekvapivo onedlho odpovedať. Po rohovom kope napráhol tesne za vápnom Douděra a povedeným volejom s pomocou tyče prekonal Maignana, ktorý loptu stihol len ľahko tečovať.

Milánčania si pred pauzou vytvorili veľký tlak. Brankár Staněk, ktorý v nedeľu pri bezgólovej remíze v ligovom derby na Sparte debutoval v súťažnom stretnutí za Slaviu, ešte v 42. min vytiahol Gabbiaovu hlavičku, ale vzápätí už inkasoval.

Po nakrátko rozohratom rohu si za vápnom naviedol loptu na strelu Reijnders a skákavým pokusom na prednú tyč vrátil AC vedenie. V prvej minúte nastavenia úvodného dejstva bolo s Pražanmi ešte horšie, keď sa po rohovom kope presadil razantnou hlavičkou Loftus-Cheek.

Ruben Loftus-Cheek oslavuje gól Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Schranz strelil gól okamžite po príchode na trávnik

Po prestávke domáci dvakrát vystriedali v obrane a v presilovke pristúpili k druhému polčasu trochu ležérne. Slávisti nepúšťali talianskeho giganta k veľkým šanciam a naopak sami nečakane udreli. Provodov center prepadol až k striedajúcemu Schranzovi a ten v 65. minúte krátko po príchode na trávniku vedenou ranou na zadnú tyč znížil. V pohároch skóroval už po pätnásty raz.

Domáci znova zabrali až v závere polčasu. Jovič ešte minul, ale v 85. minúte sa Leao po individuálnej akcii zbavil Vlčka a lopty na ceste do siete ešte tečoval Pulisic. Slavia tak nedokázala na štadióne San Siro nadviazať na remízu 1:1 z Ligy majstrov v roku 2019 proti mestskému rivalovi Interu.

Červenobieli v posledných troch súťažných zápasoch nezvíťazili, pred nedeľňajšou remízou na Sparte prehrali s mestským rivalom vo štvrťfinále domáceho pohára.

prvý zápas osemfinále Európskej ligy:

AC Miláno - Slavia Praha 4:2 (3:1)
Góly: 34. Giroud, 44. Reijnders, 45.+1. Loftus-Cheek, 85. Pulisic - 36. Doudera, 65. SCHRANZ. ČK: 26. Diouf (Slavia)
/I. Schranz hral od 61. minúty a dal gól, M. Tomič (obaja Slavia) hral od 87. minúty/