Bude súperiť aj s našimi dievčatami: Národná ikona vykrútila krk hnusobe a chystá sa do Paríža

Vodná slalomárka Luuka JonesováVodná slalomárka Luuka Jonesová Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

AUCKLAND - Vodná slalomárka Luuka Jonesová sa zotavila z dlhodobých následkov covidu a dostala sa do nominácie na olympijské hry v Paríži.

Pre 35-ročnú pretekárku to bude už piata olympiáda, v Riu 2016 získala striebro na kajaku. Jonesová sa stane treťou ženou z Nového Zélandu, ktorá bude mať päť olympijských účastí. Pred ňou to dokázali len guliarka Valerie Adamsová a jachtárka Barbara Kendallová.

Jonesová pretekala pod piatimi kruhmi nepretržite od Pekingu 2008, kedy v devätnástich rokoch debutovala. Nemyslela si, že pri vodnom slalome vydrží tak dlho. "Spomínam si, ako som po olympiáde v Londýne (2012) skoro skončila. Nevedela som, či toho ešte zvládnem viac. Takže byť tu a pretekať na piatej olympiáde je neskutočné," povedala Jonesová novinárom po zverejnení nominácie.

V poslednom čase jej kariéru narušili zdravotné problémy. Začiatkom roku 2022 ochorela na covid-19 a s následkami sa borila tak dlho, že rok nemohla trénovať ani pretekať. "Bolo to naozaj obdobie neistoty. Som veľmi vďačná, že som späť, že moje zdravie neutrpelo a že sa cítim silná na vode," spomínala Jonesová.

Dlhý covid zmenil jej pohľad na svet. "Získate inú perspektívu, keď zrazu prídete o zdravie. Potom si ho vážite oveľa viac," doplnila Jonesová. Vlani v októbri na olympijskej trati vo Vaires-sur-Marne neďaleko Paríža vyhrala preteky Svetového pohára v kayakcrosse, čo bude v Paríži nová olympijská disciplína.

Viac o téme: LOH Paríž 2024 Luuka Jonesová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy