Pohárová dráma u našich susedov: O osude Plzne v EKL rozhodli až nervózne penalty

Tréner Miroslav KoubekTréner Miroslav Koubek Zdroj: SITA/Martial Trezzini/Keystone via AP

PLZEŇ - Futbalisti Viktorie Plzeň  postúpili do štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy. Vo štvrtkovom odvetnom stretnutí osemfinále vyradili Servette Ženeva, keď v jedenástkovom rozstrele uspeli 3:1.

V riadnom hracom čase i po predĺžení sa duel skončil bez gólov. Hrdinom tretieho tímu českej najvyššej súťaže sa stal brankár D, ktorý zneškodnil prvú a tretiu jedenástku hráčov súpera. Plzenčania v prvých troch sériách ani raz nezaváhali.

V záverečnej štvrtej Japonec Keigo Cunemoto zamieril mimo bránu. Plzeň sa prvýkrát vo svojej histórii dostala medzi najlepších osem tímov v európskych pohárových súťažiach.

PAOK Solún dokázal zmazať manko dvoch gólov z prvého duelu na ihrisku Dinama Záhreb a postúpil. V odvete zvíťazil nad chorvátskym súperom 5:1 a v dvojzápase celkovo 5:3. Grécky tím urobil významný krok k postupu už v prvom polčase, ktorý vyhral 3:0.

Dinamo ešte krátko po zmene strán znížilo na 1:3 a vyrovnalo skóre dvojzápasu, no v 73. min strelil rozhodujúci gól po rohovom kope stopér Konstantinos Kulierakis. V úplnom závere ešte prikrášlil výsledok Andrija Živkovič z pokutového kopu.

Hráči Fiorentiny remizovali doma s Haifou 1:1 a celkovo v dvojzápase uspeli 5:4. O úvodný gól duelu sa postaral hlavičkou v 59. minúte český stredopoliar Antonín Barák po centri Davideho Faraoniho a zariadil účastníkovi Serie A bezpečnejší dvojgólový náskok v dvojsúboji.

Izraelský účastník súťaže odpovedal až v 88. minúte zásluhou Anana Chalailiho, no manko už nedokázal zlikvidovať. Fenerbahce Istanbul si z ihriska bruselského tímu Saint-Gilloise priniesol náskok troch gólov a v postupe ďalej mu nezabránila ani domáca prehra 0:1.

Futbalisti Aston Villy rozdrvili Ajax Amsterdam

Futbalisti Aston Villy postúpili do štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy (EKL). Vo štvrtkovom odvetnom stretnutí osemfinále zdolali Ajax Amsterdam 4:0 a rovnakým pomerom uspeli aj v dvojzápase. Premožiteľ Slovana Bratislava Sturm Graz sa so súťažou rozlúčil po celkovom skóre 1:4, keď na pôde Lille uhral v odvete remízu 1:1.

Štvrtý tím Premier League sa proti najúspešnejšiemu holandskému klubu histórie dostal do vedenia v 25. minúte, hlavičkou sa o to postaral Ollie Watkins. Po hodine hry zabezpečil pohodlnejší dvojgólový náskok tímu z Birminghamu Leon Bailey. Zvyšné dva góly dali domáci už v početnej výhode, presadili sa Jhon Duran a Moussa Diaby.

Rakúske mužstvo doma prehralo s Lille 0:3 a na sever Francúzska neodchádzalo s veľkou nádejou. Dokázalo však aspoň raz skórovať, keď tesne pred prestávkou rozvlnil sieť Mika Biereth a uzavrel skóre.

V predĺžení grécky klub rozhodol dvoma gólmi

Olympiakos Pireus dokázal prejsť medzi osmičku najlepších, hoci v prvom meraní síl s Maccabi Tel Aviv prehral doma 1:4. Na štadióne v srbskej Bačke Topole sa však zrodil rovnaký výsledok v opačnom pomere a v predĺžení grécky klub rozhodol dvoma gólmi. Skórovali Stevan Jovetič a Youseff El Arabi.

Odvetné zápasy osemfinále Európskej konferenčnej ligy:

Maccabi Tel Aviv - Olympiakos Pireus 1:6 pp (1:4, 0:3)
Góly: 57. Zahavi - 45.+3. a 65. El Kaabi, 10. Podence, 36. Fortunis, 93. Jovetič, 103. El Arabi
/prvý zápas: 4:1, postúpil Olympiakos, hralo sa v srbskej Bačke Topole/

Aston Villa - Ajax Amsterdam 4:0 (1:0)
Góly: 25. Watkins, 60. Bailey, 75. Duran, 81. Diaby, ČK: 66. Mannsverk (Ajax) po 2. ŽK

/brankár M. Tvrdoň (Plzeň) sedel na lavičke náhradníkov/

Fenerbahce Istanbul - Royale Union Saint-Gilloise 0:1 (0:0)
Gól: 68. Rasmussen
/prvý zápas: 3:0, postúpilo Fenerbahce/

PAOK Solún - Dinamo Záhreb 5:1 (3:0)
Góly: 27. Baba, 33. Sučič (vlastný), 42. Brandon, 73. Kulierakis, 88. A. Živkovič - 49. Hoxha
/prvý zápas: 0:2, postúpil PAOK/

AC Fiorentina - Maccabi Haifa 1:1 (0:0)
Góly: 59. Barák - 88. Chalaili
/prvý zápas: 4:3, postúpila Fiorentina/

Viac o téme: Ajax Amsterdam Servette Ženeva FC Viktoria Plzeň Aston Villa Fenerbahce Istanbul Olympiakos Pireus Sturm Graz Dinamo Záhreb Maccabi Tel Aviv PAOK Solún Maccabi Haifa OSC Lille AC Fiorentina FK Molde FC Bruggy Európska konferečná liga Royale Union Saint-Gilloise