V Česku vládne nespokojnosť, pripravte sa na zmeny: Niečo také sa stalo naposledy v roku 2010

Česká biatlonistka Markéta DavidováČeská biatlonistka Markéta Davidová Zdroj: SITA/AP/Anders Wiklund/TT News Agency

PRAHA - Prezident Českého biatlonu Jiří Hamza nebol s uplynulou sezónou spokojný, v realizačnom tíme podľa neho nastanú zmeny.

V rozhovore s ČTK ľutoval nevyužité šance v podobe domácich majstrovstiev sveta v Novom Meste na Morave a chce teraz zacieliť na olympijské hry v roku 2026 v Taliansku. Ohľadne zmien nechcel byť konkrétny, povedal, že ich budú predstavitelia zväzu prezentovať počas nasledujúcich mesiacov.

Biatlonisti sa nedostali ani raz na stupne víťazov, čo sa im naposledy stalo v sezóne 2009/10. Najlepšie umiestnenie vybojovala Tereza Voborníková vo vytrvalostných pretekoch v Osle, kde bola piata. Voborníková bola tiež na 16. mieste najvyššie klasifikovanou ženou v konečnom hodnotení Svetového pohára. Z mužov skončil najlepšie 28. Michal Krčmář.

"Spokojní určite byť nemôžeme. Keď opomeniem Bimba (Krčmářa), ktorý pred sezónou prekonal, čo prekonal (cytomegalovírus), tak chlapci pokrok neurobili. Pozitívom je možno urýchlený návrat Tomáša Mikysku, ktorý sa dokázal po zranení začleniť do špičky a relatívne veľkú časť šplhal hore Jonáš (Mareček).

Pri zvyšku ale tie výsledky, myslím, hovoria za všetko. Musíme si to zanalyzovať. Chýb muselo nastať viac a musíme začať každý sám od seba. Asi nerobíme všetko dobre a musíme niečo zmeniť," uviedol Hamza.

Medzi najlepšími chýbali aj ženy. Hlavná opora z predchádzajúcich rokov Markéta Davidová skončila vo Svetovom pohári na 18. mieste, najhoršie od sezóny 2018/19. "Markéta asi tiež neodviedla to, čo od seba očakávala. Pozitívom je, že išla hore Terka Voborníková. Tiež sme ale čakali úprimne, že budeme ďalej," doplnil Hamza.

Dvadsaťsedemročná Davidová sa počas sezóny trápila predovšetkým strelecky. Jej úspešnosť klesla na 79 percent. "Strelecky sme sa, bohužiaľ, neposunuli. Skôr sme šli dva kroky dozadu. Bežecky sme šli po majstrovstvách sveta hore, ale streľba bola veľmi zlá. Tak to asi vnímame všetci. A hovoriť, že bola dobrá, keď všade vidíme, že nám tie parametre klesli, by nebolo úplne ono," povedal Hamza.

Zmeny v realizačnom tíme

Pripustil, že po sezóne dôjde v realizačnom tíme k zmenám. "Bavíme sa o tom a určite nastanú. Musíme ale začať všetci sami pri sebe. Čakali sme, že príde nejaký vrchol smerom k majstrovstvám sveta v Novom Meste na Morave, ten neprišiel a teraz sa musíme sústrediť na olympiádu. Ale hovoriť, že boli výsledky dobré, nemá zmysel. Neboli také, aké sme očakávali," podotkol Hamza.

O zmenách bude biatlonový zväz informovať počas jari. "Nemáme toľko času. Budeme sa musieť ako športové a normálne vedenie stretnúť a povedať si, čo urobíme ďalej. Za posledných päť rokov máme 25 medailí z juniorských a dorasteneckých majstrovstiev sveta. Je to ale o tom, aby sa zamyslel každý z nás. Každý z nás vidíme, že to nefunguje a schovávať sa pred tým nemôžeme. Mysleli sme si, že to bude ďalej," dodal Hamza.

Davidová v rozhovore pre Radiožurnál Sport naznačila, že realizačný tím nefungoval optimálne. "Niečo sa niekde podcenilo alebo tak a, bohužiaľ, som sa v tom strácala. A druhý trimester si myslím, že zázemie nebolo také, aké by malo byť, keď sa pretekárovi nedarí, dovolím si povedať, že bol problém trochu niekde inde," uviedla.

Česká biatlonistka Markéta Davidová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Konkrétna byť nechcela. "Asi sa k tomu nechcem verejne vyjadrovať, ale mám potrebu to aspoň minimálne naznačiť, pretože si myslím, že ľudí, ktorých sa to týka, tak ak to počujú, tak sa možno chytia trochu za nos," povedala a doplnila, že spokojná bola s podporou trénera ženského tímu Egila Gjellanda aj streleckého kouča Matta Emmonsa. Bez nich by sezónu podľa vlastných slov možno ani nedokončila.

Sama je zvedavá na zmeny, o ktorých bude biatlonový zväz informovať počas jari. Davidová v závislosti od rozhodnutia zväzu zváži svoju športovú budúcnosť.

"Chuť do biatlonu mám, ale sú za mňa nejaké ľudské veci, ktoré sú absolútne neprípustné. Bohužiaľ, mám v povahe, že nemám rada nespravodlivosť a často za ňu bojujem, aj keď sa napríklad netýka mňa. Často na to doplatím, ale taká asi som. Uvidíme, čo sa bude diať," doplnila majsterka sveta z roku 2021.

Viac o téme: Jiří Hamza Michal Krčmář Markéta Davidová Tereza Voborníková
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy