Rusi nejdú po ostré slová ďaleko: Agresivita rastie každým dňom, Bach nie je masochista

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Laurent Gillieron/Keystone

LAUSANNE - Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach upozornil na rastúcu slovnú agresivitu ruskej vlády s blížiacou sa olympiádou v Paríži.

Vylúčil, že by podobné sankcie ako na Rusko dopadli aj na Izrael, ktorý bojuje s palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy. Bach to uviedol v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde. Dnes sa začína zasadnutie výkonného výboru MOV, ktoré by sa malo okrem iného zaoberať účasťou neutrálnych športovcov z Ruska a Bieloruska na slávnostnom zahájení a zakončení hier v Paríži.

Kvôli pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine, ktorú Bielorusko podporuje, môžu v Paríži športovci z týchto krajín štartovať len ako neutrálni. Nesmú používať národné symboly, ako sú vlajka alebo hymna, a nesmú sa zúčastňovať kolektívnych súťaží. Pripustení budú iba športovci bez väzieb na armádu, ktorí aktívne nepodporujú alebo v minulosti nepodporili vojnu na Ukrajine.

Ruská strana dlhodobo kritizuje podmienky účasti. Zatiaľ čo tamojší minister športu Oleg Matycin sa minulý týždeň postavil proti prípadnému bojkotu OH a hovoril pomerne zdržanlivo, iní ruskí predstavitelia nejdú pre ostré slová ďaleko.

"MOV to nekomentuje, ale vidíme, že agresivita vlády rastie každým dňom. Voči MOV, voči olympiáde, voči mne. Ide to od 'fašista' po 'ničiteľa hier a olympijského hnutia'. A všetko to ide od ruských predstaviteľov. Neviem, či to ide priamo od (prezidenta) Vladimíra Putina. Nepozerám sa na Telegram každý deň, taký masochista nie som, ale útoky prichádzajú zo všetkých úrovní," povedal Bach.

Športovci z Izraela a Palestíny sú vítaní

Vylúčil, že by sa ako neutrálni museli olympijských hier zúčastniť aj športovci z Izraela, ktorý rovnako aktuálne bojuje. "Veci sa majú veľmi jasne. Narozdiel od Ruského olympijského výboru Izraelský olympijský výbor neporušil olympijskú chartu. Ruský olympijský výbor chce uplatňovať svoje právomoci aj na územiach anektovaných ruskou vládou. To je porušenie územnej celistvosti a Národného olympijského výboru Ukrajiny," vysvetlil.

Pripomenul, že v olympijskom svete popri izraelskom funguje aj palestínsky olympijský výbor. "Tieto dva národné olympijské výbory spoluexistujú v mieri už 30 rokov," poznamenal Bach.

Zaručil, že v Paríži budú pretekať aj palestínski športovci. "Ak sa ich dosť nekvalifikuje, pozveme ich. Môžeme sa oprieť o náš program olympijskej solidarity, v ktorom je uvedená požiadavka na minimálne šesť športovcov z každého národného olympijského výboru," doplnil Bach.

Palestína sa zúčastňuje letných olympijských hier od Atlanty 1996. Pred troma rokmi v Tokiu štartovalo pod jej vlajkou päť olympionikov. Žiadnu olympijskú medailu palestínski športovci zatiaľ nezískali. Tiež sa doteraz nezúčastnili žiadnej zimnej olympiády.

Viac o téme: Rusko Izrael Thomas Bach LOH 2024 v Paríži Palestína
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy