Cynický pokus Rusov namiesto olympiády: MOV reaguje, zreteľná výzva všetkým krajinám

Thomas Bach, šéf MOVThomas Bach, šéf MOV Zdroj: SITA/AP/Rafiq Maqbool

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor sa vymedzil voči Hrám priateľstva, ktoré plánuje Rusko usporiadať v septembri v Moskve a Jekaterinburgu ako medzinárodnú multišportovú akciu.

MOV považuje túto aktivitu za politizáciu športu, a teda porušenie olympijskej charty. Varoval národné olympijské výbory pred tým, aby vyslali na tieto hry svojich športovcov.

Hry priateľstva sú vnímané ako reakcia na sankcie, ktorým ruskí a bieloruskí športovci čelia kvôli ruskej agresii na Ukrajine. Rusko ich konanie oznámilo vlani v čase, keď väčšina medzinárodných športových federácií plošne nepripúšťala športovcov z Ruska a Bieloruska do medzinárodných súťaží.

Aktuálne síce v mnohých odvetviach môžu pretekať ako neutrálni a môžu sa takto zúčastniť aj OH v Paríži, ale podmienky považuje ruská strana za diskriminačné.

Hry priateľstva preto naďalej plánuje. Majú nadviazať na 40 rokov staré hry Družba, ktoré boli v roku 1984 náhradnou akciou pre krajiny komunistického bloku vrátane vtedajšieho Československa, ktoré bojkotovali OH 1984 v Los Angeles.

MOV odsúdil aktivitu Ruska

MOV odsúdil ruskú aktivitu. "Je to cynický pokus Ruskej federácie spolitizovať šport. Komisia športovcov MOV, ktorá reprezentuje všetkých olympionikov na svete, rozhodne odmieta využívanie športovcov na politickú propagandu," uviedol MOV vo vyhlásení.

Ruská vláda vytvorila špeciálnu organizáciu pre organizovanie Hier priateľstva, ktorých zimná verzia by mala nasledovať v olympijskom roku 2026, a financuje ju.

"Pre tento účel ruská vláda začala veľmi intenzívnu diplomatickú ofenzívu. Prostredníctvom vládnych delegácií a veľvyslancov rovnako ako ministerstiev a ďalších vládnych inštitúcií oslovujú vlády na celom svete. A aby bola politická motivácia ešte zjavnejšia, tak schválne obchádzajú športové organizácie v daných krajinách," priblížil MOV.

Do očí bijúce porušenie olympijskej charty

"Toto je do očí bijúce porušenie olympijskej charty a tiež porušenie niekoľkých rôznych rezolúcií OSN," dodal MOV.

V propagačnom videu Rusko prezentuje Hry priateľstva ako akciu pre ľudí zo všetkých kútov planéty s významnými finančnými prémiami.

"MOV dôrazne vyzýva všetkých aktérov olympijského hnutia a všetky vlády, aby sa nezúčastnili akejkoľvek iniciatívy, ktorá má za cieľ úplne spolitizovať medzinárodný šport, a ani ju nepodporovali," doplnilo vedenie svetového olympizmu.

Viac o téme: Rusko Thomas Bach MOV Hry priateľstva 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy