Pikantný súboj hneď v úvode: Žreb rozhodol o zložení skupín basketbalového sviatku v Paríži

Americkí basketbalisti obhájili na olympiáde v Tokiu zlato z Ria de JaneiraAmerickí basketbalisti obhájili na olympiáde v Tokiu zlato z Ria de Janeira Zdroj: SITA/AP/Charlie Neibergall

MIES - Amerických basketbalistov čakajú v základnej C-skupine olympijského turnaja v Paríži súboje proti Srbsku, Južnému Sudánu a kvalifikantovi z turnaja v Portoriku.

Obhajcov titulu tak už na úvod podujatia absolvuje duel proti tímu úradujúceho MVP finále NBA Nikolovi Jokičovi. Rozhodol o tom utorkový žreb v sídle Medzinárodnej basketbalovej federácie vo švajčiarskom Mies.

Formát turnaja bude rovnaký ako v Tokiu. Dvanásť tímov rozdelili do troch štvorčlenných základných skupín. Do štvrťfinále postúpia prvé dva a aj dva najlepšie z tretích miest. V mužskom turnaji je zatiaľ známych osem účastníkov, o zvyšných štyroch sa rozhodne v úvode júla na štyroch kvalifikačných turnajoch. Ženský turnaj už pozná všetkých 12 účastníkov.

Američanov bude pod piatimi kruhmi viesť Steve Kerr, súčasný tréner Golden State Warriors. V prípade triumfu získajú zlato piatykrát v sérii. V Tokiu uspeli, no nepôsobili suverénne, keď v základnej skupine nestačili na Francúzov. Kritiku si americká reprezentácia vyslúžila aj po minuloročnom neúspešnom účinkovaní na MS, na ktorých obsadila s hráčmi z NBA iba 4. miesto.

"Dúfam, že vyšleme to správne mužstvo. Poznám ten pocit, byť v reprezentačnom tíme, ktorý má schopnosti triumfovať. Verím, že sa ten pocit vráti," vyhlásil trojnásobný zlatý medailista z OH Carmelo Anthony, ktorý plnil na žrebe úlohu ambasádora tímu USA:

Obhajcovia striebra a organizátori hier Francúzi narazia v B-skupine na úradujúcich majstrov sveta Nemcov, Japoncov a kvalifikanta z turnaja v Lotyšsku. V áčku budú Australia, Kanada a kvalifikanti z turnaja v Španielsku a v Grécku.

V ženskom turnaji už v základnej skupine príde k repríze finále z Tokia, keď Američanky čaká duel s Japonkami. Na turnaji ich ešte čaká aj Belgicko a Nemecko.

Žreb základných skupín basketbalového turnaja OH 2024 v Paríži:

Muži

A.skupina: Australia, Kanada, kvalifikant (turnaj v Španielsku), kvalifikant (turnaj v Grécku)

B-skupina: Nemecko, Francúzsko, Japonsko, kvalifikant (turnaj v Lotyšsku)

C-skupina: USA, Srbsko, Južný Sudán, kvalifikant (turnaj v Portoriku)

Ženy

A-skupina: Čína, Španielsko, Srbsko, Portoriko

B-skupina: Austrália, Kanada, Francúzsko, Nigéria

C-skupina: USA, Belgicko, Japonsko, Nemecko

Viac o téme: Srbsko USA Portoriko Nikola Jokič Južný Sudán
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy