Košice v derby napriek výhre ukázali proti Slovanu aj slabšie stránky: Toto nám úspech neprinesie

Na snímke lavička Košíc, uprostred tréner Dan CemanNa snímke lavička Košíc, uprostred tréner Dan Ceman Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Hokejisti HC Košice zvládli "domácu úlohu" a dvoma víťazstvami na domácom ľade ideálne vykročili do štvrťfinálovej série Tipos extraligy proti Slovanu Bratislava. Na presvedčivý triumf 6:2 z úvodného zápasu nadviazali víťazstvom 5:4, ktoré však odkrylo aj slabšie stránky hry košického tímu.

"Vieme, že takéto otvorené partie nám úspech neprinesú. Musíme sa vyvarovať toho, že poľavíme v čase, keď máme náskok," uviedol skúsený útočník Marek Bartánus. Košičania vstupovali do play-off po tom, čo na domácom ľade prehrali v piatich zápasoch za sebou. Prestávka pred vyraďovacou časťou im však pomohla a v dvojzápase proti Slovanu ani raz neprehrávali.

Aj vďaka efektivite v útoku pocestujú do Bratislavy za ideálneho stavu. "Toto sme chceli a sme radi, že sa nám to podarilo. Sériu sme odštartovali veľmi dobre, krátko sa z toho budeme tešiť, no už sa budeme sústrediť na zápasy v Bratislave," povedal Bartánus, ktorý pripomenul zaujímavú zápletku utorňajšieho duelu.

Opäť vysoké tempo hry

Košičania v ňom viedli 3:0, Slovan dvoma gólmi v závere druhej časti znížil na 3:2. Košice neskôr odskočili na 5:2, no hostia v tretej časti znovu dvomi gólmi zdramatizovali zápas. "Tempo hry bolo opäť vysoké, hralo sa hore-dole. Využili sme svoje šance, súperovi sme odskočili, no potom sme na chvíľu poľavili, súper sa dotiahol a my sme na chvíľu znervózneli. Potom sa nám, našťastie, znovu podarilo odskočiť."

Košické víťazstvo bolo v réžii legionárov Bretta Pollocka, Alexa Bretona a dvojgólového Joonu Jääskeläinena, no víťazný gól si do štatistík napokon pripísal Eduard Šimun. V druhej tretine zblízka zvýšil na priebežných 5:2.

Aj on si po zápase uvedomoval, že výkon tímu nebol ideálny a vie, čo treba zlepšiť: "Vyvarovať sa chýb, ktoré prišli ku koncu zápasu. Tie nás môžu stáť ďalšie zápasy. Je pozitívne, že sme dali 5 gólov, ale negatívom sú tie chyby, po ktorých sme inkasovali a dopustili drámu. Musíme ísť pokorne ďalej a zodpovedne pristúpiť k ďalším zápasom."

Jääskeläinen žiari

Vydarenú pasáž sezóny zažíva košický útočník Jääskeläinen. V uplynulých sezónach ho zdobila povesť strelca, no 10 gólov zo základnej časti prebiehajúcej sezóny je pre neho najslabší výsledok spomedzi štyroch ročníkov v slovenskej extralige. Do play-off však vstúpil piatimi gólmi v dvoch zápasoch, čím už vyrovnal svoj gólový "osobák" zo slovenskej vyraďovačky z roku 2022.

"V základnej časti sa mu nedarilo až tak, ako sme očakávali. Sme radi, že mu to teraz ide, pretože potrebujeme, aby sa našim strelcom darilo," konštatoval tréner košického tímu Dan Ceman.

Slovanistom sa ani na šiesty pokus v sezóne nepodarilo zvíťaziť nad Košicami. Podľahli im vo všetkých štyroch zápasoch základnej časti a zatiaľ ťahajú za kratší koniec povrazu aj v play-off. Na výkone v druhom zápase ich mrzel najmä úsek od 10. do 14. minúty, počas ktorého trikrát inkasovali a dostali sa pod tlak.

Podľa Sersena je všetko otvorené

"Zmobilizovali sme sa, ale hlúpymi chybami sme súperovi darovali ďalšie góly. Potom sa to už ťažko otáča. Som rád, že sme to nezabalili. Síce odchádzame s prázdnymi rukami, no ešte je všetko otvorené," povedal kapitán Slovana Michal Sersen, ktorý si uvedomoval, že napriek priebežnému stavu 0:2 na zápasy ešte nič nie je stratené: "Séria sa hrá na štyri víťazné zápasy," pripomenul.

Tréner Peter Oremus po prvom zápase zdôraznil, že jeho zverenci musia hrať agresívnejšie a rýchlejšie. To podľa neho do veľkej miery splnili, no opäť bez želaného úspechu.

Lepší výkon ako v prvom štvrťfinále

"Dnes bol náš výkon výrazne lepší než v prvom zápase. Boli sme pohyblivejší, agresívnejší a vytvorili sme si šance. Škoda, že sme nedali viac gólov. Rozhodol štvrtý a piaty gól po situáciách, ktoré sa nám nemôžu stávať. Tam sme prepadli a súper to využil.

Som rád, že sme si v tretej tretine vytvorili tlak a do tretieho zápasu musíme vstúpiť tak, ako sme ukončili druhý. Vieme, že nám nič iné neostáva, iba zvládnuť domáce zápasy, aby sme vyrovnali sériu. Košice lepšie riešili gólové situácie, no verím, že v domácich zápasoch tu budeme lepšie zvládať my," uviedol Oremus.

Pre čoskoro 29-ročného brankára Slovana Denisa Godlu je prebiehajúca play-off prvá v slovenskej extralige. Nevstúpil do nej ideálne, popri 83,61-percentnej úspešnosti zákrokov ho viac mrzia dve prehry.

"Chceli sme zvíťaziť aspoň v jednom zápase. To sa nepodarilo, no teraz ideme na domáci ľad a verím, že na ňom sa nám bude dariť. Košice majú kvalitné mužstvo. Vedia si vytvoriť šance i premeniť ich, načasovali to na prvé dva zápasy. My musíme nájsť spôsob, ako im v tom zabrániť a premieňať svoje šance.

Je to play-off, rozhodnúť môže každá chyba. Musíme byť koncentrovaní po celých 60 minút. Dôležité bude, aby sme spravili čo najmenej chýb a aby sme do ďalších zápasov išli všetci naplno," povedal Godla.

Viac o téme: HC Košice Marek Bartánus Michal Sersen HC Slovan Bratislava Peter Oremus Denis Godla Dan Ceman