Úzke väzby na Putina a Kremeľ: Súd EÚ definitívne rozuzlil prípad ruského pretekára F1

Ruský jazdec Nikita MazepinRuský jazdec Nikita Mazepin Zdroj: SITA/AP/Darko Bandic

LUXEMBURG - Všeobecný súd Európskej únie v stredu rozhodol, že bývalý ruský jazdec Formuly 1 Nikita Mazepin by mal byť odstránený zo sankčného zoznamu EÚ, na ktorom sa ocitol po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Únia uvalila sankcie na Nikitu Mazepina pred dvoma rokmi z dôvodu úzkych väzieb jeho otca Dmitrija Mazepina na Kremeľ. Pretekár následne prišiel o miesto v tíme F1 Haas, ktorý s ním rozviazal zmluvu. V súvislosti so zaradením na sankčný zoznam EÚ sa obrátil na Všeobecný súd EÚ, ktorý mu dal za pravdu.

"Rodinná väzba s jeho otcom, ruským podnikateľom Dmitrijom Mazepinom, nie je dostatočná na to, aby bol považovaný za osobu, ktorú s otcom spájajú spoločné záujmy, a aby bol preto vedený na (sankčných) zoznamoch," uviedol súd.

EÚ pred dvoma rokmi tvrdila, že Dmitrij Mazepin, spoluvlastník a bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Uralchem, patrí do "najbližšieho kruhu" ruského prezidenta Vladimira Putina. Miliardár bol podľa EÚ zároveň hlavným sponzorom pretekárskych aktivít svojho syna.

Tím Haas po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu ukončil spoluprácu aj s ruskou firmou Uralkali, v ktorej Dmitrij Mazepin vlastní podiel.

Viac o téme: Formula 1 F1 Nikita Mazepin Dmitrij Mazepin
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy