Chvíle hrôzy pre súpera Slovenska: Trénera vyhlásili za klinicky mŕtveho, potom sa stal zázrak

Nórsky tréner Stale SolbakkenNórsky tréner Stale Solbakken Zdroj: SITA/AP/Petros Karadjias

OSLO - Nórska futbalová reprezentácia neponúka iba hviezdy typu Erlinga Haalanda či Martina Ödegaarda.

Kouč Česka Ivan Hašek v obnovenej premiére pri českom národnom tíme narazí v piatok v Osle na charizmatického kolegu. Staale Solbakken sa dokáže na lavičke poriadne rozpáliť a vôbec nepripomína muža, ktorý bol na sklonku hráčskej kariéry vyhlásený za klinicky mŕtveho. Srdce mu sedem minút netĺklo, kolaps spôsobený vrodenou chybou ale zázračne prežil a stal sa úspešným trénerom.

Osudové spojenie s FC Kodaň a klinická smrť

Začiatkom decembra 2020 prevzal nórsky internacionál reprezentáciu svojej krajiny, osudové ale pre neho bolo predovšetkým spojenie s FC Kodaň. Ako hráč s ním získal druhý dánsky titul (prvý s Aalborgom), neskôr zasadol na trénerskú lavičku. S výnimkou dvojročnej pauzy, ktorú strávil v Kolíne nad Rýnom a Wolverhamptone, viedol ambiciózny klub dlhých 14 rokov. Počas nich dodal do Siene slávy v Parken Štadióne osem majstrovských titulov a štyri trofeje za domáci pohár.

Na trénerské úspechy pritom vôbec nemuselo dôjsť. Futbalisti ako Marc-Vivien Foe, Miklós Fehér, Antonio Puerta či Gregory Mertens také šťastie v rovnakých prípadoch nemali. On dokázal srdcový kolaps prežiť.

"Kritická chvíľa, na ktorú nikdy nezabudnem. Mohol som zomrieť, keď som mal na sebe klubové farby... Avšak tak nepremýšľam. Láska ku klubu nemá s tým, čo sa stalo, nič spoločné," pripomenul Solbakken po rokoch dramatickej udalosti z marca 2001, kedy ešte za FC Kodaň sám hral.

"Viezol som vtedy najstaršie dieťa do školy a potom išiel na tréning, všetko bolo normálne. Ale pri rozcvičení som dostal zástavu srdca. Išlo o kognitívnu poruchu srdcovej činnosti, ktorá môže nastať pri istej psychickej záťaži," uviedol 65-ročný tréner.

Zázrak, že ešte žije

Ďalší sled udalostí pozná len z rozprávania. Šokovaní spoluhráči privolali sanitku, pokusy o oživenie srdca priamo na ihrisku boli márne. "Je zázrak, že žije. Bol klinicky mŕtvy, jeho srdce prestalo biť na sedem minút," vysvetlil vtedajší klubový lekár Frank Odgaard, ktorý sa o masáž srdca okamžite pokúšal.

Celý klub zahalil smútok a čakal, že z nemocnice dorazí najhoršia správa. Až tam lekári zistili, že dôvodom bola doposiaľ neobjavená vrodená srdcová porucha. Solbakken sa ale po 30 hodinách prebudil z ťažkého bezvedomia a za dva týždne odišiel po svojich domov.

"Keď som sa prebral, cítil som sa o trochu lepšie. Ale pre ostatných ľudí okolo mňa to bolo hrozné. Nevedeli, čo sa stalo, čo so mnou bude, či môj mozog bude fungovať ako predtým. Zážitok, na ktorý si spomeniem zakaždým, keď prichádzam do tréningového centra. Nebol traumatizujúci len pre mňa, ale pre celý tím, rodinu a každého z klubu."

Srdce bolo silné, ale nechcel provokovať osud

Dlhý kolaps sa ako zázrakom obišiel bez následkov. Solbakken dostal kardiostimulátor a povolenie, že môže hrať futbal ďalej. V 33 rokoch ale kariéru radšej ukončil. "Srdce bolo znova silné, riziko len teoretické. S manželkou a deťmi sme sa však rozhodli, že nemá cenu osud viac pokúšať," vysvetlil nórsky internacionál.

Tréner Nórska Staale Solbakken Galéria fotiek (2) Tréner Nórska Staale Solbakken Zdroj: SITA/AP/PA/Steve Welsh

A tak sa stal trénerom, ktorý preslávil svoju Kodaň. Kto ale čakal, že po návrate zo záhrobia bude pokojným koučom, škaredo sa pomýlil. "Možno sa upokojil v živote, na lavičke rozhodne nie. Je veľmi impulzívny," poukázal pred rokmi pre Sport.cz bývalý český reprezentant Zdeněk Pospěch, ktorý pod Solbakkenom zažil na Parken Štadióne slávnu éru s Ligou majstrov.

"Išiel z blata do kaluže, absolútne sa neupokojil. Impulzívny bol už ako hráč, na lavičke prežíva ešte väčšie emócie. Však tiež kolujú videá s jeho výbuchmi," dodal jeho parťák Libor Sionko, ďalší český absolvent Solbakkenovej kodanskej školy.

Nominácia bez syna Markusa

V aktuálnej nórskej nominácii chýba Markus Solbakkken, trénerov syn, ktorý je od januára hráčom pražskej Sparty. „Otec sa okolo ihriska pohybuje de facto celý život. Náš vzťah ale nikdy nebol založený na futbale. Je to ako jeho, tak moja práca. Takže ak by sme neriešili nič iné, mohlo by toho byť až veľa. Snažíme sa preto venovať iným témam. Chce, aby som robil vlastné rozhodnutia a prežil kariéru podľa seba. Samozrejme, je ale skvelé mať v živote človeka, ku ktorému si môžem ísť pre akúkoľvek radu."

Markus má ešte staršieho brata a mladšiu sestru. "Brat nie je futbalista, ale učiteľ, a sestra študuje v Kodani. Dalo by sa teda povedať, že každý žijeme iný život," dodala zimná posila českého majstra z Vikingu Stavanger.

Viac o téme: Nórsko Staale Solbakken Nórska futbalová reprezentácia
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy