Olympijský výbor opäť pení: Ďalší incident v ruskej dezinformačnej kampani!

Prezident MOV Thomas BachPrezident MOV Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) uviedol, že sa jeho prezident Thomas Bach stal terčom ruských provokatérov, ktorí sa v telefonátoch vydávali za niekoho iného.

Podľa MOV to mala byť reakcia na utorkové rozhodnutie výkonnej rady, že nezávislí ruskí a bieloruskí športovci sa nebudú môcť zúčastniť na defilé tímov pri slávnostnom otvorení olympijských hier v Paríži.

MOV uviedol, že volajúci Medzinárodnému olympijskému výboru a prezidentovi Bachovi predstierali, že sú zástupcami organizácie Komisie Africkej únie a chceli diskutovať o situácii týkajúcej sa Ruska.

Ďalší incident v ruskej kampani

"Zdá sa, že sa objavil ďalší incident v ruskej dezinformačnej a ohováracej kampani proti Medzinárodnému olympijskému výboru a jej prezidentovi," uviedol MOV vo vyhlásení.

"Falošné telefonáty údajne z Komisie Africkej únie vykonávala podľa všetkého tá istá skupina, ktorá už rovnakým spôsobom napadla globálnych politických lídrov a ďalšie vysokopostavené osobnosti," pripomenul MOV napríklad podujatie z vlaňajšieho septembra, keď bola podobným spôsobom "nachytaná" talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Rusi a Bielorusi budú môcť na OH v Paríži štartovať len ako neutrálni športovci a bez využitia národných symbolov. Popri kvalifikačných kritériách musia splniť aj ďalšie podmienky, ako nemať väzby na armádu či nepodporovať ruskú stranu vo vojne na Ukrajine. Družstvá pod piatimi kruhmi nemôžu štartovať vôbec.

V utorok potom MOV rozhodol, že sa tiež nebudú môcť zúčastniť slávnostného nástupu tímov na otváracom ceremoniáli, čo vyvolalo z ruskej strany ostrú odpoveď. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu označil rozhodnutie MOV za deštrukciu olympijských ideí a obmedzovanie práv športovcov.

Viac o téme: Rusko Thomas Bach Medzinárodný olympijský výbor Dmitrij Peskov
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy