VIDEO Dominancia Helvétov a senzačné zloženie pódia: Odermatt už nepustil z rúk malý glóbus

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt získal malý glóbus za super-GŠvajčiarsky lyžiar Marco Odermatt získal malý glóbus za super-G Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

SAALBACH - Švajčiarsky lyžiar Stefan Rogentin vyhral finálový super-G alpského Svetového pohára v Saalbachu. V rakúskom stredisku predstihol o tri stotiny svojho krajana Loica Meillarda a slávil premiérový triumf v prestížnom seriáli.

Dominanciu Helvétov podčiarkol tretím miestom Arnaud Boisset (+0,15).

Ďalší Švajčiar Marco Odermatt si vďaka piatej priečke zabezpečil malý glóbus v tejto disciplíne, za Rogentinom zaostal o 64 stotín. Pre Odermatta je to rovnako ako pre Laru Gutovú-Behramiovú  tretia sezónna trofej. Už v predstihu získal veľký glóbus za celkové prvenstvo v SP a minulú sobotu sa stal držiteľom malej gule za obrovský slalom.

"Som nadšený a hrdý, že v prvej päťke skončili štyria Švajčiari. Dnes to v teplom počasí nebolo jednoduché, ale na trati som urobil všetko pre to, aby som skončil v prvej 15-ke a obhájil malý glóbus v super-G," uviedol Odermatt v cieľových priestoroch.

V hodnotení super-G ho mohol predstihnúť už iba domáci Rakúšan Vincent Kriechmayr, no na spomaľujúcej sa, rozbitej trati nemal so štartovým číslom 14 šancu. Napokon obsadil šieste miesto o 12 stotín za Odermattom.

Rogentin profitoval z nižšieho štartového čísla a dosiahol životný úspech. Jeho jediným pódiovým umiestnením v SP bola doposiaľ tretia priečka zo super-G vo Wengene z januára 2023.

"Podmienky boli dnes náročné a obával som sa, ako to vypálil. Keď som však v cieľa uvidel, že som v zelených číslach, mal som obrovskú radosť. Pokúsim sa na dnešný výkon nadviazať v nedeľňajšom zjazde," povedal Rogentin pre oficiálnu webovú stránku Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

Výsledky finálového super-G SP v Saalbachu: 1. Stefan Rogentin 1:13,36 min., 2. Loic Meillard +0,03 s, 3. Arnaud Boisset (všetci Švajč.) +0,15, 4. Cyprien Sarrazin (Fr.) +0,59, 5. Marco Odermatt (Švajč.) +0,64, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) a Dominik Paris (Tal.) obaja +0,76, 8. Gino Caviezel (Švajč.) obaja +0,77, 9. Jeffrey Read (Kan.) +0,80, 10. Guglielmo Bosca (Tal.) +0,82

Celkové poradie v SP (po 35 súťažiach): 1. Odermatt 1947 bodov, 2. Meillard 1073, 3. Manuel Feller (Rak.) 952, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) 754, 5. Sarrazin 734, 6.  Kriechmayr 707

Konečné poradie v super-G (7): 1. Odermatt 495 bodov, 2. Kriechmayr 409, 3. Raphael Haaser (Rak.) 271, 4. Rogentin 244; 5. Bosca 230, 6. Sarrazin 224, 7. Paris  197, 8. Meillard 196, 9. Nils Allegre (Fr.) 193, 10. Read 187