Môžu nadviazať na skvelú prácu Weissa a ešte ju vyšperkovať: Gruzínci siahajú na historický úspech

Futbalisti Gruzínska Futbalisti Gruzínska Zdroj: Profimedia

TBILISI - Futbalistov Gruzínska delí len jeden zápas od historicky prvej účasti na vrcholnom podujatí.

Vo štvrtkovom semifinále play-off C-vetvy o majstrovstvá Európy vyhrali nad Luxemburskom 2:0. V utorok ich tak čakajú európski šampióni z roku 2004 a ich tréner Willy Sagnol si je vedomý, že jeho tím musí predviesť viac.

Domáci boli v prvom polčase dominantní a blízko ku gólu mal Budu Zivzivadze, ktorý trafil žrď. Obranu hostí nakoniec prelomil ten istý hráč v 40. minúte. V daždivom stretnutí sa tešil z vyrovnania po prestávke Gerson Rodrigues, ktorý pôsobí v Slovane Bratislava. Z gólu však bola nakoniec červená karta pre Maxima Chanota, ktorého faul na hranici šestnástky odhalil systém VAR.

Na konečných 2:0 upravil krátko po hodine hry opäť Zivzivadze. Hosťom sa tak rozplynula nádej na ME, ktoré by pre nich taktiež boli prvé vrcholné podujatie v histórii. Kvalifikáciu odohrali v J-skupine, v ktorej čelili aj Slovensku. Tím Francesca Calzonu najprv remizoval so súperom v Trnave 0:0 a potom zvíťazil v druhom stretnutí v Luxemburgu 1:0.

"Dnes sme odviedli dobrú prácu, no nehrali sme perfektne. Bolo to semifinále a cena za triumf bola veľmi vysoká. Vo finále musíme zlepšiť kvalitu našej hry," citovala Sagnola agentúra DPA. Nadchádzajúci súper jeho tímu deklasoval Kazachstan 5:0. Gruzínci by mali mať proti Grécku na rozdiel od štvrtka k dispozícii ťahúňa Chviču Kvaraccheliju, ten vo štvrtok nehral pre kartový trest.

Gréci strávili kvalifikáciu v nabitej B-skupine, kde priamo postúpili Francúzsko a Holandsko. Na konte síce majú jeden európsky titul, na účasť na záverečnom turnaji však čakajú už dvanásť rokov. V prípade víťazstva v utorňajšom finále sa pridajú do F-skupiny k Turecku, Portugalsku a Česku.

Okrem Rodriguesa sa predstavili v stretnutí aj ďalší dvaja hráči Slovana. Za domácich bol v základe kapitán Guram Kašia a v 86. minúte nastúpil jeho krajan a spoluhráč Jaba Kankava.

Viac o téme: Gruzínsko Luxembursko EURO 2024 Willy Sagnol