VIDEO Nič epickejšie si nemohol priať: Lyžiarska ikona má za sebou parádne domáce preteky

Slovinský skokan na lyžiach Peter PrevcSlovinský skokan na lyžiach Peter Prevc Zdroj: SITA/AP/NTB Scanpix/Geir Olsen

PLANICA - Slovinský skokan na lyžiach Peter Prevc vyhral letecké preteky v Planici a na záver kariéry, ktorú po sezóne ukončí, pridal pred domácim publikom 24. víťazstvo vo Svetovom pohári.

Pred búrlivou kulisou sa k víťazstvu na mamuťom mostíku prebojoval vo finále, v ktorom predčil po prvom kole vedúceho Daniela Hubera. Rakúšana porazil o 3,6 bodu.

Tridsaťjedenročný rodák z Kranje čakal na víťazstvo v elitnom seriáli vyše štyri roky. Naposledy triumfoval 9. marca 2020 na veľkom mostíku v Lillehammeri. V prvom kole dnes doletel na 237,5 metra, v druhom pridal 231 metrov. Za druhým Huberom, ktorý vyhral predchádzajúce letecké preteky vo Vikersunde, obsadil tretie miesto na stupňoch víťazov Nór Johann Andre Forfang.

Najstarší zo súrodeneckého skokanského kvarteta Prevcových svojím triumfom ešte vyšperkoval rodinný úspech v Planici. Nadviazal na sestru Niku, ktorá vo štvrtok získala krištáľový glóbus za víťazstvo v celkovom hodnotení Svetového pohára žien. Peter Prevc trofej získal v roku 2016, poradie seriálu ovládli ako prvý súrodenecký pár v histórii.

V sobotu je v Planici na programe súťaž družstiev a v nedeľu záverečné individuálne podujatie v tejto sezóne SP v skokoch na lyžiach.

SP v letoch na lyžiach v Planici - piatok: 1. Peter Prevc (Slovin.) 452,1 b. (237,5 m/231,0 m), 2. Daniel Huber (Rak.) 448,5 (232,0/224,0), 3. Johann Andre Forfang (Nór.) 441,3 (231,0/226,0), 4. Timi Zajc (Slovin.) 440,2, 5. Marius  Lindvik (Nór.) 423,9, 6. Daniel Tschofenig (Rak.) 419,0, 7. Stefan Kraft (Rak.) 417,5, 8. Erik Belshaw (USA) 414,7, 9. Rjoju Kobajaši (Jap.) 414,2, 10. Pius Paschke (Nem.) 407,1

poradie v SP (31 z 32): 1. Kraft 2099 b., 2. Kobajaši 1,662, 3. Andreas Wellinger (Nem.) 1470, 4. Jan Hörl (Rak.) 1140, 5. Prevc 1031, 6. Michael Hayböck (Rak.) 866

Viac o téme: Skoky na lyžiach Planica Peter Prevc Johann Andre Forfang Daniel Huber
  • Zdroj: ČTK, TASR