VIDEO Obrovský deň pre český šport: Mladý pretekár dosiahol najväčší úspech v kariére

Roman StaněkRoman Staněk Zdroj: Profimedia

MELBOURNE - Český pretekár Roman Staněk vyhral po penalizácii Francúza Isacka Hadjara šprint Formuly 2 v Melbourne a získal v šampionáte, ktorý je predstupňom pre elitnú Formuly 1, premiérové víťazstvo.

Dvadsaťpäťročný jazdec tímu Trident došiel v Austrálii po štarte z pole position o 6,827 sekundy za Hadjarom, ten ale dostal po pretekoch desaťsekundový trest za spôsobenie kolízie. Staněk vybojoval tiež prvých desať bodov do tohtoročného poradia seriálu.

Rodák z Valašského Meziříčí si vylepšil doterajšie maximum vo Formule 2, ktorým bolo vlaňajšie piate miesto zo šprintu v rakúskom Spielbergu. Prvé body v sezóne si pripísal pri piatom tohtoročnom štarte a posunul sa v priebežnom poradí šampionátu na 12. miesto.

"Áno, prvé víťazstvo v F2. V pretekoch som bol druhý, ale penalizácia iného jazdca mi priniesla víťazstvo. Stále ešte nemáme také tempo, o ktoré sa snažíme, ale so svojou jazdou som spokojný. Rozhodne sa to vyplatilo. Už sa teším na zajtra," napísal Staněk na Instagrame.

Pomohol mu aj výjazd safety caru

Staněk obsadil v piatkovej kvalifikácii desiatu priečku a vďaka obrátenému poradiu pre elitnú desiatku sa vyhupol na štarte do čela. Prvé miesto síce dlho neudržal, dostal sa pred neho Hadjar, český pretekár ale potom zvládol odrážať útoky ďalších súperov.

Staňkovi tiež dvakrát pomohol výjazd safety caru. Pilot tímu Trident najprv ustál útoky Inda Kuša Mainiho a v závere odolal tiež Dennisovi Haugerovi. Nórskeho súpera za sebou udržal o 0,349 sekundy.

Po tom, ako Hadjar dostal po pretekoch desaťsekundový trest za spôsobenie kolízie po štarte so Španielom Pepom Martím a Brazílčanom Gabrielom Bortoletom, posunul sa Staněk na prvú priečku. Hadjar klesol na šieste miesto.

Program šampionátu Formuly 2 v Austrálii pokračuje v nedeľu hlavnými pretekmi, do ktorých Staněk odštartuje z 10. miesta.

Viac o téme: Formula 2 Roman Staněk Trident
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Instagram/romanstanekofficial; VIDEO: X/Nova Sport, Jiří Šlégl
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy