VIDEO Pospíšil strelil gól a Slafkovský prišiel o fantastickú sériu: Černáka potrestal klub

Slovenský hokejista Martin PospíšilSlovenský hokejista Martin Pospíšil Zdroj: Profimedia

CALGARY - Slovenský hokejista Martin Pospíšil strelil v noci na nedeľu svoj ôsmy gól v prebiehajúcej sezóne NHL. Slovenský hokejista Martin Pospíšil strelil v noci na nedeľu svoj ôsmy gól v prebiehajúcej sezóne NHL. Pomohol ním k domácemu víťazstvu Calgary nad Los Angeles 4:2.

Montreal s Juraj Slafkovským podľahol Caroline 0:3, slovenský útočník tak v deň 20. narodenín ukončil svoju bodovú sériu, ktorá trvala deväť zápasov. Toronto zvíťazilo v Buffale 3:0 aj zásluhou gólu Austona Matthewsa, pre lídra streleckej tabuľky to bol 60. presný zásah v sezóne.

Obranca Washingtonu John Carlson skóroval vo svojom 1000. zápase v NHL, jeho tím napokon prehral s Bostonom 2:3 po nájazdoch. Miestenky do play off si definitívne zaistili Colorado a Vancouver.

Erik Černák zmeškal míting Tampy Bay, vedenie tímu ho za to potrestalo a slovenský obranca bol len zdravý náhradnák. Opäť nehral ani Tomáš Tatar. Jonathan Quick z NY Rangers sa stal najúspešnejším americkým brankárom v NHL, keď zaznamenal 392. víťazstvo. Miestenky do play-off si definitívne zaistili Colorado a Vancouver.

Pospíšil dal v 12. minúte za stavu 1:1 druhý gól Calgary. Podarilo sa mu aj so spoluhráčmi udržať puk v útočnom pásme, nakorčuľoval si pred súperovu bránku a po presnej prihrávke Andreja Kuzmenka skóroval zblízka do odkrytej siete.

Slovenský útočník skóroval prvýkrát od 16. marca, ukončil päťzápasové čakanie na gól a kanadský bod. Po 54 dueloch sezóny má na konte 18 bodov (8+10). V zápase odohral 13:29 min., pripísal si aj plusový bod, vyslal tri strely na bránku, rozdal päť bodyčekov a inkasoval dva dvojminútové tresty.

Fehérváry vyrovnal svoje sezónne maximum

Washington s Martinom Fehérvárym proti Bostonu dvakrát vyrovnal, ale v nájazdoch rozhodol o víťazstve Bruins v piatej sérii obranca Kevin Shattenkirk. Capitals sa vďaka zisku bodu posunuli na tretiu priečku v Metropolitnej divízii, pretože Philadelphia prehrala s Chicagom 1:5.

Slovenský obranca odohral 24:20 min., čím vyrovnal svoje sezónne maximum, nazbieral dve mínusky, dostal menší trest a mal jeden strelecký pokus. Carlson sa stal druhým hráčom Capitals, ktorý strelil gól vo svojom 1000. zápase v NHL, predtým to dokázal Calle Johansson (19. marca 2001). Tridsaťštyriročný Američan vyrovnal v presilovke v 35. minúte na 2:2.

"Bolo by to krajšie, keby sme vyhrali, ale aj bod má svoju hodnotu. Nebol to náš najlepší výkon, ale ukázali sme vnútornú silu a bojovali sme," povedal pre espn.com Carlson, ktorý celú kariéru strávil vo Washingtone.

Juraj Slafkovský bol treťou hviezdou

Slafkovský nepredĺžil svoju bodovú šnúru. Proti Caroline nastúpil opäť v prvom útoku Montrealu, počas 20:41 min. na ľade sa neujala ani jedna z jeho šiestich striel na bránku. Duel dokončil s dvomi mínusovými bodmi, napriek prehre ho vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu.

Štvrté čisté konto v sezóne vychytal Pjotr Kočetkov, ktorý zlikvidoval 26 striel. Sebastian Aho a Seth Jarvis mali bilanciu 1+1, Jake Guentzel pridal dve asistencie. Hurricanes vyhrali osem z pulynulých desiatich duelov.

Hráči Caroliny oslavujú gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

"Boli sme trpezliví, verili sme svojej hre a čakali, kedy to príde. Nebola tam frustrácia, že to nejde," uviedol pre nhl.com Jordan Staal, ktorý otvoril skóre v oslabení v 30. minúte. Hurricanes neinkasovali v druhom zápase za sebou, v noci na piatok vynuloval Detroit Frederik Andersen.

Černák mimo zostavu Tampy

Erik Černák chýbal v zostave Tampy Bay, ktorá zdolala New York Islanders 4:1. Klub informoval, že slovenský obranca nehral, lebo predtým vynechal tímový míting. Nenastúpil ani v rannom rozkorčuľovaní. Lightning bodovali v deviatom zápase za sebou, Anthony Cirelli strelil dva góly a pridal asistenciu.

Skóroval aj Steven Stamkos, ktorý deviatykrát v kariére v NHL dosiahol métu 30 gólov. Nikita Kučerov a Brendon Hagel dvakrát asistovali a Andrej Vasilevskij vykryl 27 striel. "Vždy sú dva body veľmi cenné, už ide o veľa. Cieľ číslo jedna je dostať sa do play-off," povedal Cirelli. "Blesky" sú na pozícii prvej voľnej karty vo Východnej konferencii.

Tatar vedený ako zdravý náhradník

Seattle podľahol Dallasu 0:3, Tomáš Tatar opäť nenastúpil za domácich a na súpiske bol vedený ako zdravý náhradník. Stars vyhrali siedmykrát za sebou a vyrovnali klubový rekord. Jake Oettinger zneškodnil 17 striel súpera a zaznamenal čisté konto.

Roope Hintz a Wyatt Johnston skórovali a pridali aj po jednej asistencii. Johnston sa stal tretím hráčom v klubovej histórii, ktorý sa dostal na métu 100 bodov v kariére pred dovŕšením 21. narodenín. Okrem neho to dokázali len Brian Bellows a Mike Modano.

Matthews zaokrúhloval

Matthews pomohol 60. tohtosezónnym gólom k triumfu Toronta na ľade Buffala. Americký center pokoril 60-gólovú hranicu v jednej sezóne druhýkrát v profiligovej kariére. Predtým sa mu to podarilo v sezóne 2021/22, keď dal 60 gólov v 73 zápasoch.

"Znamená to pre mňa veľa. Vnímam to ako tímový úspech, nie len individuálny. Zápas sme si užili, v Buffale je vždy výborná atmosféra," poznamenal Matthews. Naposledy bol dvojnásobným 60-gólovým strelcom v NHL ruský útočník Pavel Bure, ktorý to dokázal v sezónach 1992/93 a 1993/94 v drese Vancouveru Canucks.

Iľja Samsonov chytil 34 striel, zaznamenal tretia čisté konto v sezóne a trináste v profiligovej kariére. "Sammy chytal fantastický, bez pochýb bol náš najlepší hráč," povedal kapitán "javorových listov" John Tavares, ktorý vo svojom 1100. zápase v NHL otvoril skóre.

Katastrofálna séria Detroitu pokračuje

Florida zvíťazila nad Detroitom 3:2 po samostatných nájazdoch. Dvomi gólmi v tretej tretine k tomu prispel kapitán "panterov" Alexander Barkov, po jeho zásahoch viedli domáci 2:1. Zápas poslal do predĺženia kapitán hostí Dylan Larkin, ktorý v 57. minúte využil presilovku.

O víťazstve domácich rozhodol Sam Reinhart, ktorý bol ako jediný úspešný v nájazdoch. Detroit prehral na klziskách súperov deviaty zápas v rade. Florida ukončila sériu štyroch prehier na domácom ľade. Detroitu sa vzdialila druhá pozícia s voľnou kartou vo Východnej konferencii, na Philadelphiu stráca dva body.

Vegas uspelo v predĺžení

Minnesota prehrala s Vegas 1:2 po predĺžení, v ktorom rozhodol Jonathan Marchessault. Ten strelil víťazný gól do prázdnej bránky Wild, pretože tréner John Hynes opäť v extra čase odvolal brankára. Minnesota potrebuje body a Hynes zariskoval, ale tentokrát mu to nevyšlo. Na základe ligových pravidiel, ak tím inkasuje v hre bez brankára v predĺžení, tak príde aj o bod za remízu po 60 minútach. Wild tak vyšli naprázdno.

"Potrebovali sme dva body, aby sme ešte mali šancu na postup do play off. Myslím si, že poslať na ľad Kaprizova, Zuccarella, Erikssona Eka a Boldyho proti trom hráčom súpera vám dáva veľkú šancu vyhrať. Teraz to nevyšlo," povedal Hynes, ktorý v tejto sezóne už raz s podobným manévrom uspel.

McDavid je nezastaviteľný

Connor McDavid pomohol dvomi gólmi a asistenciou k víťazstvu Edmontonu nad Anaheimom 6:1. Kapitán "olejárov" zaznamenal v siedmom zápase za sebou viac ako jeden bod. Počas tejto série nazbieral 19 bodov (4+15). So 125 bodmi je tretí najproduktívnejší hráč súťaže za Nathanom MacKinnonom (Colorado) 127 a Kučerovom (Tampa Bay) 126.

Obranca Mattias Ekholm nazbieral tri body (1+2), Leon Draisaitl (0+2) bodoval v siedmom zápase za sebou a Calvin Pickard mal 22 zákrokov. Zach Hyman strelil svoj 52. gól v sezóne.

Gólové hody im zabezpečili postup

Colorado zdolalo Nashville 7:4 a v siedmej sezóne za sebou si zabezpečilo účasť v play off. MacKinnon strelil dva góly, pridal dve asistencie a dostal sa na čelo produktivity NHL. "Play off bol cieľ. Chceli sme sa tam dostať, aby sme mali šancu. Zúročili sme tvrdú prácu každého hráča počas celej sezóny a snahu sa neustále zlepšovať. Je to dobrý pocit," povedal tréner Avalanche Jared Bednar. Po tri body nazbierali Cale Makar (1+2) a Mikko Rantanen (0+3).

Colorado prehrávalo na začiatku druhej tretiny 2:4, keď Gustav Nyquist vyhnal z bránky Alexandara Georgijeva. Na jeho miesto prišiel Justus Annunen, ktorý vykryl všetkých 22 striel a Colorado otočilo na 7:4.

Quick je na vrchole

Jonathan Quick zaznamenal 392. víťazstvo v NHL a stal sa najúspešnejším americkým brankárom v histórii profiligy, keď prekonal rekord Ryana Millera. Quick (27 zákrokov) pomohol New Yorku Rangers k triumfu 8:5 na ľade Arizony. "Jazdci" vyhrali piatykrát za sebou a stali sa prvým tímom v tejto sezóne, ktorý zaznamenal 50 víťazstiev.

Alexis Lafreniere dal prvý hetrik v kariére v NHL a pridal k nemu aj dve asistencie, Artemij Panarin nazbieral štyri body (1+3). "Gratulujem Jonathanovi, má úžasnú kariéru. Lafreniere pokračuje vo výbornej forme, ich útok je každý večer nebezpečný," vyjadril sa tréner Rangers Peter Laviolette. Rangers sú so 104 bodmi na čele NHL.

Winnipeg sa trápi

Z krízy sa nevie dostať Winnipeg, ktorý podľahol Ottawe 2:3 a prehral šiesty zápas za sebou. Víťazný gól strelil minútu a 45 sekúnd pred koncom v presilovke Brady Tkachuk. Senators natiahli víťaznú sériu na päť duelov.

Našli recept na víťazstvo

Deväťzápasovú sériu prehier ukončili hokejisti San Jose, ktorí vyhrali v St. Louis 4:0. Brankár Mackenzie Blackwood chytil 35 striel, zaznamenal desiate čisté konto v profiligovej kariére a druhé v sezóne. Blues si výrazne skomplikovali situáciu v boji o play off.