Pohodlie a bezpečie nadovšetko: Novinka v gymnastike, pretekárky ju zoberú všetkými desiatimi

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

AUCKLAND - Gymnastky na Novom Zélande môžu mať po novom cez dresy šortky alebo legíny. Nebudú tiež penalizované za viditeľné ramienka od podprsenky.

Zmeny pravidiel, ktoré majú zvýšiť komfort pretekárok naprieč gymnastickými disciplínami, schválila Gymnastika Nového Zélandu. 

Národná federácia vychádzala z prieskumu medzi dvoma stovkami aktívnych gymnastiek. Vyplynulo z neho, že sa chcú pri športe cítiť pohodlne a bezpečne. "Zistili sme, že pravidlá okolo spodnej bielizne boli nejasné, nejednotne uplatňované a úprimne trochu archaické," uviedla v tlačovej správe výkonná riaditeľka GNZ Andrea Nelsonová.

"Chceme len zaistiť, že nech už ste v tomto športe kdekoľvek, máte na výber. Takže sa nikto nemusí cítiť nepohodlne alebo vylúčene," doplnila.

Nové pravidlá ohľadom oblečenia sa vzťahujú len na národné súťaže. Medzinárodné preteky sa riadia regulami Medzinárodnej gymnastickej federácie.

Gymnastky podľa nich musia mať nepriehľadný dres, ktorý je strihom podobný jednodielnym plavkám, alebo celotelovú priliehavú kombinézu. Nesmie byť vidieť spodnú bielizeň, teda ani neúmyselne odhalené ramienka. Porušenie týchto pravidiel môže viesť k penalizácii od troch desatín po jeden bod.

Niektoré gymnastky už skôr poukázali na to, že obvyklé súťažné oblečenie pre nich nemusí byť príjemné. Nemka Sarah Vossová v roku 2021 na majstrovstvách Európy v Bazileji nastúpila v celotelovom tričku, čím chcela bojovať proti sexualizácii v športe. Na olympijských hrách v Tokiu potom mal kombinézu zahaľujúcu telo od krku ku členkom celý nemecký tím.

Nelsonová upozornila, že uvoľnenie pravidiel pre pretekové oblečenie by mohlo udržať viac dievčat pri gymnastických športoch. Pripomenula, že musí už dlho môžu nosiť kraťasy alebo nohavice. "Gymnastika je dosť tvrdý šport aj bez toho, aby ste boli v strese z penalizácie, pretože rozhodcovia uvidia ramienko vašej podprsenky," dodala.

Viac o téme: Gymnastika Andrea Nelsonová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy