Outsider zdolal favorita, na rade je ďalší: Reakcie pred úvodným zápasom semifinále

Hráči Nitry oslavujú triumf v sérii proti PopraduHráči Nitry oslavujú triumf v sérii proti Popradu Zdroj: SITA/Martin Havran

MICHALOVCE - Hokejisti HK Nitra si po štvrťfinálovom vyradení víťaza základnej časti Tipos extraligy veria aj na druhý tím dlhodobej časti.

V sérii proti HK Dukla Ingema Michalovce nastúpia opäť v pozícii outsidera, no s cieľom postúpiť do svojho šiesteho finále v histórii najvyššej slovenskej súťaže.

Oba tímy sa stretnú v play off prvýkrát v histórii. Vývoj série načrtnú úvodné stretnutia, v ktorých budú mať výhodu domáceho prostredia Michalovčania. "Ťažko predikovať niečo dopredu. Uvidíme, ako si to chalani rozdajú v prvých dvoch zápasoch. Samozrejme, je tam obrovské ihrisko a my máme hráčov, ktorí dobre korčuľujú, môže to byť výhoda.

Prejsť z malých plôch, ako je v Poprade či u nás, na tak veľké ´letisko´, môže chvíľu trvať, kým si zvykneme a nájdeme medzery v defenzíve Michaloviec. Pozrieme si video, ako sme tam hrali, čo fungovalo a na to nadviažeme," uviedol Ivan Švarný, asistent trénera Nitry.

Rozbehnutá Nitra si verí

Nitrania spečatili svoj postup v piatok, čo je päť dní pred začiatkom semifinále. Stali sa prvým tímom v histórii súťaže, ktorý dokázal vo štvrťfinále ukončiť sezónu víťazovi základnej časti. "Corgoni" majú okrem šesťzápasovej série s Popradom "v nohách" aj predkolo na päť duelov proti Dukle Trenčín.

Napriek krátkemu času na regeneráciu si útočník Samuel Buček myslí, že nitrianskemu mužstvu to postačilo. "Priestor na oddych bol ideálny. Ak by sme mali viac dní voľna, tak si myslím, že by to bolo kontraproduktívne. Toto voľno bohato stačilo, v pondelok sme už absolvovali tréning a chystáme sa na Michalovce," uviedol Buček pre TASR.

Dvadsaťpäťročný krídelník so spoluhráčom Milošom Bubelom vedie s deviatimi bodmi (5+4) tabuľku produktivity play-off.

Tešiaci sa hráči HK Galéria fotiek (3) Hráči Nitry oslavujú gól Zdroj: SITA/Martin Havran

Michalovčania ako druhý tím základnej časti zdolali vo štvrťfinále Zvolen presvedčivo 4:1 na zápasy. Nitra a Michalovce sa stretli v ZČ štyrikrát a oba tímy si pripísali zhodne po dve víťazstvá. "Zápasy v základnej časti boli s nimi tesné. Play-off je však niečo iné, no keď som videl ich stretnutia, tak si myslím, že to bude znovu vyrovnané. Keď budeme hrať tak ako doteraz, potom môžeme byť úspešní proti hocikomu, to sa aj potvrdilo.

Ideme do toho so vztýčenou hlavou, sebavedomím a budeme hrať náš hokej, ktorý nás zdobí. Verím, že dokážeme zaskočiť aj Michalovce," dodal Buček pre TASR.

Michalovčania nemyslia na istý bronz

Hokejisti Michaloviec majú ako jediní zo štvorice semifinalistov play off Tipos extraligy istotu medaily, no veria, že tretiu semifinálovú účasť premenia na historické finále. Už vlani k nej boli blízko, no nádejne rozohratú sériu s Košicami, v ktorej viedli 3:2 na zápasy, nedotiahli do želaného konca.

Tentoraz im v ceste stojí Nitra, ktorá sa po víťazovi základnej časti z Popradu hotuje zaskočiť aj ďalšieho favorita. "Naše mužstvo je nastavené tak, že sa pozerá na najvyššie priečky, preto musíme zdolať každého," uviedol michalovský útočník Michal Kabáč.

Michalovčania zdolali vo štvrťfinále Zvolen 4:1 na zápasy a pred sériou s Nitrou mali päť voľných dní. Ich súper dokonal postup cez Poprad v šiestom stretnutí a na regeneráciu mal o dva dni menej, pred prvým zápasom ho navyše čaká aj dlhý presun do Michaloviec.

Tréner michalovského tímu Tomek Valtonen si však nemyslí, že tieto skutočnosti môžu zavážiť, no upozornil na iné silné stránky semifinálového súpera: "Nitra má výbornú ofenzívu so šikovnými hráčmi, na ktorých si musíme dať pozor. Rovnako tak musíme eliminovať aj ich presilovky, ktoré sú silná stránka Nitry."

Na snímke hlavný tréner Galéria fotiek (3) Tréner Michaloviec Tomek Valtonen Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Michalovce získali bronz aj v roku 2021, keď ich tím takisto viedol tréner Valtonen. Bol pri tom aj brankár Stanislav Škorvánek, ktorý sa medzičasom vypracoval do pozície brankárskej jednotky tímu a rád by ho doviedol do historického finále.

"Na to, že máme istý bronz, sa teraz nepozeráme. Chceme predovšetkým zvíťaziť v semifinálovej sérii. Verím, že je to v našich silách. Dôležité bude, aby sme sa na súpera dôkladne pripravili," konštatoval Škorvánek.

Výhodou Michalovčanov môže byť domáce prostredie v úvode série a aj v prípadných zápasoch číslo päť a sedem. Útočník Michal Kabáč však pripomenul, že súpera, ktorý v základnej časti obsadil 8. miesto, no vo vyraďovačke už zdolal Trenčín (v predkole) i Poprad, neradno podceniť.

"Nitra sa ukazuje ako dobré play off mužstvo, takže uvidíme, ako to bude vyzerať," povedal Kabáč pred sériou, v ktorej sa stretnú tímy s vyrovnanou bilanciou vzájomných zápasov v základnej časti. Oba tímy si v nich pripísali po 6 bodov pri vyrovnanom skóre 11:11.

Úvodný dvojzápas série je na programe 3., resp. 4. apríla na štadióne v Michalovciach. Pod Zobor sa súboje o finále presťahujú 7.-8. apríla.

Viac o téme: HK Nitra Ivan Švarný Samuel Buček Michal Kabáč HK Dukla Ingema Michalovce Tomek Valtonen Tipos extraliga
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy