ROZHOVOR Hlavaj potvrdil záujem zo zámoria, motivácia hrať na MS v Česku je veľká

Na snímke brankár Slovenska Samuel HlavajNa snímke brankár Slovenska Samuel Hlavaj Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Štyri víťazstvá, nula prehier a fantastické štatistiky. Taká je reprezentačná bilancia brankára Samuela Hlavaja v tejto sezóne.

Národný tím pod vedením Craiga Ramsayho sa tento týždeň pripravoval v Bratislave na neoficiálnom tréningovom kempe. Hlavná časť prípravy štartuje už v pondelok na východe Slovenska v Humennom a trénerský tím práve dnes oznámi nomináciu, kto dostane príležitosť zabojovať o MS.

Slovensko preverí v úvode prípravy v dvojzápase Švajčiarsko a v bránke by nemal chýbať ani urastený rodák z Martina. Ten minulý rok v podobnom čase menil dres. Bratislavský Slovan vymenil za extraligovú Plzeň a úvodný ročník v českej najvyššej súťaži hodnotí prevažne pozitívne, aj keď ho mrzí skoré vyradenie svojho tímu.

Brankár Samuel Hlavaj v Galéria fotiek (3) Samuel Hlavaj v bránke Slovenska počas prípravného zápasu s Nemeckom Zdroj: DEB/City-Press GmbH

Ak má niekto veľkú šancu prebojovať sa do finálnej nominácie na turnaj do Ostravy, tak je to práve Hlavaj. V minulom roku debutoval v národnom drese a skvelými výkonmi si vypýtal aj pozvánku na svetový šampionát, kde Slovensko prvýkrát v histórii poslalo troch gólmanov zo slovenskej extraligy.

Spolu so Stanislavom Škrovánkom vytvorili stabilnú dvojicu, ktorá nás v každom zápase, aj proti najväčším favoritom skupiny v Rige, držala nad vodou a dávala nám šancu vyhrať za tri body.

Hlavaj neváhal a po sezóne prijal pozvánku aj do tréningového kempu, ktorý mal slúžiť na to, aby naši hokejisti využili voľnú ľadovú plochu a dobre sa pripravili na náročný záver sezóny. Do reprezentácie prichádza vždy dobre naladený a pripravený aj po fyzickej stránke. Inak tomu nie je ani teraz.

Ako hodnotíte sezónu z klubového pohľadu? Plzeň mala pred štartom ročníka asi vyššie očakávania ako len predkolo play-off.

"Z tímového hľadiska sme chceli všetci určite dosiahnuť viac, čo sa nám nepodarilo. Spoločne nás čaká veľa práce, aby sme v budúcom ročníku boli úspešnejší."

V českej extralige ste odchytali 28 stretnutí, percentuálnu úspešnosť zákrokov ste mali na hranici 90 percent. Ako vnímate a hodnotíte svoje individuálne výkony?

"Ťažko sa mi to hodnotí, pretože to bola moja prvá sezóna v Česku. Sám viem, že to z môjho pohľadu nebolo najlepšie, ale ani najhoršie. Odchytal som dosť zápasov, podal som dobré výkony, ale, samozrejme, aj zlé. Musím sa snažiť pracovať na tom, aby som bol viac konzistentný."

O českej lige sa vie, že v nej hrajú kvalitnejší hokejisti ako u nás. Dá sa porovnať úroveň strelcov alebo celkovo hráčov z brankárskeho pohľadu?

"Určite sú tam hráči na vyššej úrovni. Nebudeme si klamať, je to lepšie platená liga, čiže kluby vedia prilákať kvalitnejších hokejistov a to sa odzrkadľuje aj na samotnej hre. Myslím si, že česká liga je viac defenzívnejšia a usporiadaná. Na Slovensku je to často hra 'hore-dole', kdežto v Česku sa vychádza do útoku zo zabezpečenej obrany."

Vďaka dobrej vlaňajšej sezóne v drese Slovana ste si zabezpečili aj účasť na MS v hokeji, na ktorých ste podali skvelé výkony, najmä proti Kanade a Švajčiarsku. Cez leto sa špekulovalo aj o odchode do zámoria, pretrváva záujem spoza veľkej mláky?

"Áno, v zámorí majú stále o mňa záujem. Všetko je to v štádiu riešení. Uvidíme, ako dopadne svetový šampionát v tomto roku a či sa na neho vôbec dostanem. Potom budem zisťovať, či majú kluby záujem. Je to ešte dlhá cesta."

Na snímke slovenskí hokejisti Galéria fotiek (3) Samuel Hlavaj so spoluhráčmi na MS v hokeji 2023 Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minulý rok počas prípravy na MS v hokeji ste nám prezradili, že odchádzate zo Slovana. Dočkajú sa fanúšikovia prekvapenia v podobe zmeny dresu aj teraz?

"Nie, nemám prichystané žiadne prekvapenie (smiech). Aj budúcej sezóne zrejme budem chytať v Plzni."

Vlani ste zažili premiéru v národnom seniorskom drese a rovno ste sa dostali aj na šampionát v Lotyšsku. Potešila vás pozvánka do reprezentácie už na tréningový kemp?

"Áno, ja som sa tu už veľmi tešil. Sezóna sa mi už skončila a tak som rád, že som mohol prísť sem, rozkorčuľovať sa a pripraviť sa na oficiálnu časť prípravy. Aj keď niektorí chlapci na ľade neboli, ja som trénoval, či už v Plzni, ale aj doma v Martine. Necítim sa zle, ale môže to byť ešte lepšie."

Je toto dobrá príležitosť byť s mužstvom od začiatku prípravy? Ako hodnotíte svoje šance dostať sa na MS do Ostravy?

"Všetko je ešte otvorené. Do šampionátu ostáva ešte mesiac a čokoľvek sa môže ešte stať… Nedajbože, ja, alebo aj niekto iný, sa zraní a všetko sa razom mení."

V Bratislave okrem vás trénujú aj Denis Godla a Dávid Hrenák. Čo hovoríte na toto zoskupenie?

"My sa poznáme, každý vieme, kto je aký brankár. Poznáme sa dlho a som rád, že som ich mohol vidieť po nejakom čase, bolo to príjemné stretnutie."

Čo musíte urobiť, aby ste sa opäť dostali do finálovej trojice?

"Musím hrať svoju hru a byť v najlepšej možnej forme, do akej sa viem dostať. Potom to už zostáva na tréneroch, koho si vyberú."

Svetový šampionát v Česku môže byť veľkou motiváciou, nie? Predstaviť sa pred zrakmi rodiny, kamarátov…

"Určite áno. Hráme v Ostrave, to nie je vôbec ďaleko, čiže tam príde veľa slovenských fanúšikov. Každý má motiváciu zahrať si na týchto majstrovstvách sveta."

Viac o téme: Slovensko HC Škoda Plzeň Samuel Hlavaj

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy