VIDEO Šesť gólov za deväť minút: Arizona nevídanou kanonádou vyrovnala klubový rekord

Nick Schmaltz (8), Nick Bjugstad (17), Josh Brown (3), Clayton Keller (9) a Travis Dermott (33) oslavujú gól ArizonyNick Schmaltz (8), Nick Bjugstad (17), Josh Brown (3), Clayton Keller (9) a Travis Dermott (33) oslavujú gól Arizony Zdroj: SITA/AP/Darryl Webb

NEW YORK - Hokejisti Edmontonu spolu s Torontom a Tampou Bay v tíme so Slovákom Erikom Černákom majú po dueloch v noci na sobotu istý postup do play-off NHL.

Oilers potvrdili miestenku priamo na ľade, keď zdolali Colorado 6:2. Maple Leafs a Lightning k tomu pomohli prehry Washingtonu, Detroitu a Philadelphie. Veľký večer majú za sebou hráči Arizony, ktorí strelili šesť gólov v tretej tretine proti Vegas a otočili z 1:4 na 7:4.

Edmonton postúpil piatykrát v rade do play off a v šiestej z uplynulých ôsmich sezón. Proti Avalanche zaznamenali dva góly hviezdny Connor McDavid a Evander Kane, skóre otvoril už po 112 sekundách Corey Perry. Víťazný presný zásah však zaznamenal v 29. minúte obranca Mattias Ekholm. Švédsky obranca získal puk pred červenou čiarou, vymenil si ho s Leonom Draisaitlom a prekonal Alexandara Georgijeva.

Pre nemeckého útočníka to bola 500. asistencia v základnej časti. Ekholm v závere druhej časti narazil na mantinel útočníka hostí Mikka Rantanena, ktorý pre zranenie v hornej časti tela odišiel do šatne a už sa nevrátil. Dvadsaťsedemročný Fín dosiahol v stretnutí jednu asistenciu a so 102 bodmi (40+62) mu patrí šieste miesto v kanadskom bodovaní. K zraneniu Rantanena sa vyjadril aj tréner Jared Bednar: "Zrejme ste videli, čo sa stalo. Dostal úder a nemohol pokračovať, takže uvidíme ako na tom bude."

Súboj priniesol konfrontáciu McDavida s Nathanom MacKinnona, ktorí bojujú o Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti. Kapitán Oilers má vďaka dvom gólom na konte 128 bodov a v tejto štatistike mu patrí priebežná tretia priečka. MacKinnon si v nočnom stretnutí pripísal asistenciu a so 131 bodmi je druhý. Na čele zostal Nikita Kučerov z Tampy Bay, ktorý má 133 bodov. Do konca základnej časti odohrá Colorado ešte päť, Lightning šesť a Edmonton sedem zápasov.

Oilers sa to podarilo aj po nevydarenom začiatku ročníka, keď 23. novembra na Deň vďakyvzdania v USA zaostávali za posledným postupovým miestom v play off o 10 bodov. Stali sa 20. tímom v histórii a dvanástym za uplynulých 30 rokov, ktorý dokázal dohnať minimálne desaťbodovú stratu. Od 12. novembra vedie mužstvo tréner Kris Knoblauch, ktorý nahradil Jaya Woodcrofta.

"Po veľmi zlom začiatku sezóny sme sa naozaj vzchopili. V tomto tíme je veľa odolnosti a charakteru. Je to samozrejme len jeden krok, ale musíte to urobiť, aby ste si dali šancu na víťazstvo," uviedol Leon Draisaitl podľa nhl.com. Nemecký útočník dosiahol v stretnutí dve asistencie a piatykrát v kariére prekonal 100-bodovú hranicu v sezóne. V tejto má na konte 101 bodov (39+62).

Tampa Bay sa predstaví vo vyraďovacej časti siedmykrát za sebou. Lightning sa v predchádzajúcich štyroch sezónach trikrát dostali do finále a v 2020 a 2021 sa tešili zo zisku Stanleyho pohára. Výrazný podiel na postupe do play off má Kučerov, ktorý je na čele kanadského bodovania so 133 bodmi (43+90). Slovenský obranca Černák je stabilnou súčasťou tímu od ročníka 2018/19. V tomto nastúpil v 63 zápasoch a zaznamenal jeden gól a desať asistencií.

Toronto postúpilo do play-off už ôsmykrát v rade, čo je najdlhšia séria v ére expanzie. Maple Leafs však čakajú na zisk Stanleyho pohára od roku 1967.

Nevídaný obrat Arizony

Hokejisti Arizony predviedli obrat v nočnom stretnutí proti obhajcovi titulu Golden Knights. Coyotes prehrávali ešte v 48. minúte 1:4, ale potom prišli veľké okamihy domácich. Počas 67 sekúnd vyrovnali, keď sa postupne presadili Josh Doan, Nick Bjugstad a Michael Carcone. V 55. minúte Carcone pridal druhý presný zásah, ktorý bol nakoniec rozhodujúci. Triumf ešte potvrdili Josh Brown a Logan Cooley strelou do prázdnej bránky.

Arizona vyrovnala šiestimi gólmi v jednej časti svoj klubový rekord v počte presných zásahov v jednej tretine, čo sa im naposledy podarilo 28. marca 2013 (6 gólov v prvom dejstve na ľade Nashvillu).

"Ukázali sme charakter. Chlapci predviedli, že im veľmi záleží na tomto klubu. Myslím si, že bolo skvelé, že sme sa vrátili a všetci k tomu prispeli," povedal tréner Andre Tourigny. V drese domácich získalo až pätnásť hráčov minimálne jeden bod.

Viac o téme: Edmonton Oilers Tampa Bay Lightning Erik Černák Arizona Coyotes