Je to tam! Slovenky sa po súboji s Ukrajinou po desiatich rokoch vracajú na ME

Radosť Sloveniek z postupu na tohtoročné MERadosť Sloveniek z postupu na tohtoročné ME Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

ŠAĽA - Hádzanárky Slovenska postúpili na tohtoročné majstrovstvá Európy v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku.

V záverečnom dueli druhej kvalifikačnej skupiny remizovali s Ukrajinou 25:25 a miestenku tak získali na základe postavenia v tabuľke tretích tímov. Pre Slovensko je to prvá účasť na ME od roku 2014 a tretia v ére samostatnosti. Štartovali aj na ME 1994, na oboch predchádzajúcich európskych šampionátoch obsadili 12. miesto.

Zverenky trénera Jorgeho Duenasa potrebovali zvíťaziť o päť gólov, aby predstihli súpera na druhom mieste v skupine a mali istú priamu miestenku. Napokon si po zisku bodu postup zabezpečili z tabuľky tímov na tretích miestach, z nej idú ďalej ako druhý najlepší tím. V nedeľu ich potiahla desaťgólová Barbora Lanczová.

Európsky šampionát sa uskutoční od 28. novembra do 15. decembra. Slovenky tak s určitosťou budú na nadchádzajúcich dvoch ME, keďže tie v roku 2026 budú spoluorganizovať.

Prvý polčas poznačili početné fauly aj vylúčenia. Ukrajinky sa snažili od začiatku využiť fyzickú prevahu, ako prvé však skórovalo domáce družstvo a na strane hostiek narastala nervozita. Do polovice prvého dejstva mal ich súper maximálne jednogólový náskok, čo zlomila unikajúca domáca krídelníčka Pócsíková. Jej tím sa priblížil k postupu v 22. minúte, keď strelil štyri góly za sebou, inkasoval len raz a bol v potrebnom náskoku o päť presných zásahov. Ukrajinský tréner Chyžov zareagoval oddychovým časom a spravil druhú zmenu na brankárskom poste. Baloghová podržala medzi troma žrďami svoj tím a do prestávky výrazne prispela k zníženiu straty na 13:15.

Slovenky vstúpili aj do druhého dejstva aktívne. Napriek neskoršej strate koncentrácie, niekoľkým žrdiam a nepremeneným sedmičkám udržali vedenie a nepustili doňho súperky. Tie v záverečných sekundách ešte vyrovnali na konečných 25:25 a poistili si tak priamy postup.

Kvalifikácia ME 2024 hádzanárok, 2. skupina:

Šaľa - 6. kolo:

SLOVENSKO - Ukrajina 25:25 (15:13)

Zostava a góly SR: Jablonská-Bobaľová, Ivanicjová - Popovcová 4, Pócsíková 2, Ščípová, Michalková, Holejová 3, Szarková, Nejedlíková 1, Némethová, Lanczová 10, Györiová 2, Olláhová, Bujnohová 3, Demeterová, Bíziková. Najviac gólov Ukrajiny: Horilská 7, Smbatianová 5, Nesterenková 4. Rozhodovali: Antičová - Jakovljevičová (obe Srb.), vylúčenia: 4:7, 7m hody: 9/6 - 4/3

hlasy po zápase /zdroj: TASR/:

Jorge Dueňas, tréner Slovenska: "Veľmi náročný zápas. Päťdesiat minút sme hrali vyrovnane a dobrú hádzanú. V závere sme však potrebovali trocha viac dôležité hračky, ktoré boli unavené. Nepremenili sme aj nejaké sedmičky, ukrajinská brankárka chytala dobre. Celkovo to však bola dobrá hádzaná."

Barbora Lanczová, najlepšia strelkyňa SR: "Zápas bol veľmi náročný od začiatku do konca. Mali sme aj hluché chvíle, z ktorých sme sa však vedeli dostať. Bod nám stačil, no išli sme na víťazstvo, najlepšie o viac ako päť gólov. Sme veľmi šťastné, že aj toto nám stačilo na ME. Dnes som premieňala väčšinou sedmičky, ktoré mi spravili spoluhráčky, hádzaná je tímová hra. Na konci prichádzala nervozita aj únava, nakoniec to však dobre dopadlo."

Martina Popovcová, krídelníčka SR: "Je veľmi ťažko hodnotiť zápas, keďže nami lomcujú emócie. Stretnutie sme dotiahli tam, kam sme chceli. Je škoda, že to nebolo víťazstvo o tých päť gólov, mali sme na to. Odovzdali sme však všetko a postúpili sme. Teším sa z toho, ale stále som si to zrejme neuvedomila na sto percent."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

Viac o téme: Slovensko Ukrajina ME v hádzanej
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Henrich Mišovič
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy