KOMENTÁR Ako Los Angeles v 2012: Pobláznená Nitra drtí Michalovce a prepisuje ligové dejiny

Hráči Nitry oslavujú triumf v sérii proti PopraduHráči Nitry oslavujú triumf v sérii proti Popradu Zdroj: SITA/Martin Havran

NITRA - Ako deň a noc. Čierna a biela. Aj takto by sa dali opísať výkony Nitry v treťom a štvrtom zápase semifinálovej série play-off Tipos extraligy proti Michalovciam.

Nitrianski hokejisti vstupovali do dvoch domácich duelov s vedením 2:0 na zápasy a z pozície ôsmeho postupujúceho po základnej časti sa priblížili k senzácii. Najskôr vyradili prvý Poprad, teraz majú na lopate druhé Michalovce, s ktorými vyhrávajú v sérii 3:1.

Zatiaľ pripomínajú Los Angeles Kings z play-off NHL 2012, ktorým sa vtedy podaril podobný husársky kúsok - na ich hokejkách skončili postupne prvý Vancouver, druhé St. Louis i tretí Phoenix, až napokon vo finále nechali za sebou aj New Jersey a oslavovali zisk Stanley Cupu.

Zverenci Antonína Stavjaňu, miestnej legendy so statusom nesmrteľného, pritom vstupovali do play-off cez predkolo, ktoré im, paradoxne, mimoriadne pomohlo. Spackaný záver základnej časti uvrhol na mužstvo nielen deku, ale aj chýry verejnosti, ktorá hovorila o chýbajúcom charaktere, vypustených zápasoch, biednych výkonoch, že hráčom v tíme je v podstate jedno, čo sa udeje. V sérii play-in proti Trenčínu prehrávala Nitra 1:2 na zápasy a čelila mečbalu súpera. A práve tu nastal zvrat o 180 stupňov.

Mužstvo sa razom zomklo, začalo bojovať jeden za druhého a odvtedy ťahá pozoruhodnú šnúru v obrovskej forme - z 12 zápasov vyhralo deväť stretnutí a v meste opäť vládne pravý ošiaľ.

Nájsť miesto na veľkom parkovisku je problém hodinu a pol pred zápasom, ľudí v dresoch a so šálmi na krku vidno prakticky všade, tribúna na státie je plná 60 minút pred úvodným buly, uchmatnúť si flek je priam nadľudský výkon a štadión spieva po zápase meno Libor Kašík, teda hráča, ktorý pre zranenie prsta nebol na zápasovej súpiske, hoci sa v nedeľu večer predpokladalo, že nastúpi do brány od začiatku štvrého duelu.

Zdecimované Michalovce prišli do Nitry bez štvorice opôr - chýbali Sena Acolatse, Adam Drgoň, Mitchell Heard a Mathew Santos, nevraviac o dlhodobo zranenom Chaseovi Pearsonovi. Nitre chýba "iba" Brent Gates, jeden z kľúčových legionárov. Straty Zemplínčanov sú však omnoho bolestivejšie a citeľnejšie. A na ľade i viditeľnejšie. Dukle chýba potrebná kreativita a viac talentu. Ak použijeme známe klišé - snahu im nemožno uprieť - v rozhodujúcej fáze však musíte pridať i kvalitu.

Hoci Michalovce vyhrali prvý nitriansky dvojzápas 7:4 a vrátili sa späť, včera nenechali Nitrania nikoho na pochybách. Všetci zúčastnení si boli plne vedomí, že výsledok nedeľného duelu bol do veľkej miery spôsobený nekvalitným výkonom Nitry. Hoci viedla dvakrát o dva góly, oproti včerajšku jej chýbala potrebná energia a vlastnými chybami dovolila Michalovciam návrat do zápasu, ktorý napokon vyhrali.

V play-off ale nerozhoduje, akým výsledkom prehráte, porážka je porážka a je jedno, či 0:1, alebo 2:8. Bolo však jasné, že v pondelok vykorčuľuje na ľad iná Nitra. Sviežejšia. Sebavedomejšia. Energickejšia. Bojovnejšia. Agresívnejšia. A tak aj bolo.

Corgoni od prvého striedania zbožňovaného útoku Okoličány - Čederle - Lacka zaujali činorodý prístup a Michalovce sa okamžite dostali pod tlak. Keď po prvej tretine svietil stav 1:0, Michalovčania mohli byť spokojní, pretože herný obraz na ľade si pýtal vyšší gólový rozdiel, ibaže nitrianska enkláva strieľala buď do brankára Škorváneka, alebo niekam mimo bránu. Ale kto odhodlane trieli naproti šťastiu, zväčša býva odmenený.

Nitrianska aktivita bola zabrzdená v úvodných minútach druhej tretiny, ale inak mala celý zápas pod kontrolou. Definitívnym úderom na solar a K.O. pre Ingemu boli góly na 2:0 a 3:0 v závere druhej tretiny v rozpätí 46 sekúnd. Po nich už hostia kapitulovali a nenašli nielen fyzické, ale i mentálne sily na akýkoľvek návrat. Aj neúnavný a príkladný kapitán Kaspars Daugavinš, jedna z najväčších osobností ligy, ktorý svojou hrúbkou zapríčinil gól Robbyho Jacksona na 2:0.

Na nitrianskom štadióne sa v tretej tretine našlo asi len málo ľudí, ktorým na tele nenaskočila husia koža. Decibely hluku stúpli na maximum, staručký zimák s plechovou strechou sa začal náramne baviť. Tradičné pokriky nezabrzdil ani gól Radovana Puliša na 5:1, arénou sa niesli mexické vlny, pridali sa k nim aj fanúšikovia v sektore Michaloviec.

V Nitre si dobre uvedomujú, že aktuálny stav je skutočný nadplán, veď 15. marca počas štvrtého zápasu v Trenčíne chýbal len kúsok a domáca Dukla by išla do predĺženia za stavu 5:5 a s mečbalom na hokejkách. Alebo gól nitrianskeho centra Sahira Gilla 18 sekúnd pred koncom štvrtého zápolenia proti Popradu za stavu 0:1 a 1:2 na zápasy a následné nervydrásajúce nájazdy.

Ďakovačka HK Nitra s Galéria fotiek (2) Ďakovačka nitrianskych hokejistov s tribúnami ešte po sérii s Popradom Zdroj: SITA/Martin Havran

Jedným zostáva posledný krok, druhí v momentálnom rozpoložení už akosi nemajú čo stratiť. Rozdiel v kvalite je pri absenciách michalovských opôr badateľný a treba priznať, že Nitra je tým mužstvom, ktoré diktuje a určuje ráz série. Aspoň doteraz tomu tak bolo. Ako zaznel komentár na inom hokejovom webe, jediný, kto môže Nitru v tejto sérii ešte poraziť, je Nitra.

Piate dejstvo semifinálovej inscenácie sa hrá vo štvrtok o 18:00 na východe Slovenska. Tzv. momentum sa usadilo na stranu Stavjaňovho tímu a ťažko si predstaviť, ako takto rozbehnutý šinkansen prehrá trikrát po sebe. Nitrania sčista-jasna vyzerajú ako jasný kandidát na titul. Pritom pred mesiacom by na nich nestavil jediný cent ani najväčší optimista na planéte. Holt, hokej je nádherný šport a tento fakt nám demonštruje po milióntykrát.

Viac o téme: HK Nitra HK Dukla Ingema Michalovce Tipos extraliga
  • Autor: © Zoznam/ Ondrej Herceg
  • Zdroj: Športky