Česi sa radujú, po dlhých rokoch sa konečne dočkali: O tomto môže slovenský futbal len snívať!

Tomáš Chorý po zahodenej šanci Plzne proti FiorentineTomáš Chorý po zahodenej šanci Plzne proti Fiorentine Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

NYON - Český futbal bude mať v budúcej sezóne 2025/26 svojho zástupcu v hlavnej časti Ligy majstrov.

České tímy sa vďaka dnešnej bezgólovej remíze Plzne s Fiorentinou v úvodnom štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy posunuli v rebríčku koeficientov UEFA pred Škótsko a získali istotu, že zakončia sezónu prinajhoršom na 10. mieste, ktoré znamená priamu účasť šampióna v skupinovej fáze najprestížnejšej klubovej súťaže.

Česko po osemfinále z 11. miesta strácalo 0,250 bodu na desiate Škótsko, ktoré už ale nemá v hre žiadne mužstvo. České kluby potrebovali od posledného zástupcu v pohárovej sezóne Plzne ešte aspoň remízu, aby stratu na ostrovného súpera dotiahli. Obe krajiny teraz majú rovnako bodov a v prospech Česka rozhodol vyšší zisk z prebiehajúceho ročníka.

V hlavnej fáze pohárov sú za víťazstvo dva body, za remízu jeden. Zisk do rebríčka sa potom delí počtom zástupcov daného štátu v pohárovej sezóne, v českom prípade teraz štyrmi. Za niektoré postupy sú navyše bonusové body.

Česko naposledy získalo priame miesto v skupinovej fáze Ligy majstrov bez nutnosti hrať kvalifikáciu pre sezónu 2018/19. V rebríčku koeficientov síce bolo na 11. priečke, ale vďaka tomu, že predchádzajúci ročník prestížnej súťaže ovládol klub, ktorý mal istý štart aj z domácej súťaže, pripadla uvoľnená pozícia domácemu šampiónovi, vtedy Plzni.

Rekordný ročník pre české kluby

V elitnej desiatke rebríčka figuruje Česko prvýkrát od roku 2004. Maximom je ôsma priečka z prelomu tisícročia. Česko tento rok malo prvýkrát v histórii v jarnej vyraďovacej fáze trojicu tímov a prežíva rekordný ročník. Vďaka dnešnej remíze Plzne vylepšilo zisk už na 13,500 bodu.

Aktuálne sa v rebríčku koeficientov hrá o nasadenie do sezóny 2025/26. V nasledujúcom ročníku 2024/25 už má Česko istotu návratu k piatim zástupcom v pohároch a k dvom tímom v kvalifikácii Ligy majstrov. V prípade zisku titulu by mohla priamo do skupinovej fázy najprestížnejšej súťaže postúpiť Slavia Praha, potrebovala by na to ale súhru ďalších dvoch okolností. V tomto ročníku rovnako ako v minulom mal český futbal v hre štyri kluby.

Od budúcej sezóny sa zmení formát európskych pohárov. Už sa nebudú hrať v tradičných skupinách, ale ako jedna liga so všetkými tímami. Každého z 36 účastníkov Ligy majstrov bude v základnej fáze čakať osem zápasov, teda o dva viac ako doteraz. Podobnú reformu čaká aj Európska a Konferenčná liga.

Viac o téme: FC Viktoria Plzeň ACF Fiorentina
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy