VIDEO Halák v reprezentácii? Lašák vyvracia špekulácie, o brankároch je zrejme rozhodnuté

Na snímke tréner brankárov Ján Lašák počas zrazu slovenskej hokejovej reprezentácieNa snímke tréner brankárov Ján Lašák počas zrazu slovenskej hokejovej reprezentácie Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Brankár. Post, na ktorom vždy stojí reprezentačné mužstvo. Nie padá, ale stojí. Slovensko dokázalo na MS vždy poslať správnych hráčov v maske, ktorí dokázali uspieť.

Náročné, ale správne rozhodnutie, urobili tréneri aj v minulom roku, keď na šampionát do Rigy poslali troch brankárov zo slovenskej extraligy. Stalo sa to vôbec prvýkrát od roku 1993, kedy naša liga "vychovala" brankárov pre majstrovstvá sveta.

Škorvánek, Hlavaj a Riečický. Tak zneli mená troch brankárov, ktorí smerovali do Lotyšska. Na poslednú chvíľu vypadla z nominácia chystaná jednotka Matej Tomek. Ten sa pripojil k národnému tímu aj tento rok. Ale v úplne inej situácii ako vlani.

"Sme radi, že prišiel. Volali sme mu minulý týždeň a dali sme mu deň na rozmyslenie. Na druhý deň nám volal späť s nadšením, že by chcel prísť a zabojovať o flek. Takáto reakcia trénera vždy poteší. Robím to tak vždy, chcem, aby si to doma rozobral. Chcem, aby bol o tom stopercentne presvedčený," uviedol o gólmanovi českého Litvínova tréner brankárov Ján Lašák, ktorý by o úspešných časoch v reprezentácii mohol rozprávať hodiny. 

"Uvidíme, kam sa posunul. Naposledy v Nemecku nebol žiadny problém. Znovu ukázal, že sa posúva aj ľudsky a na klubovej scéne v play-off ukázal, že vie 'potiahnuť káru' a vie byť dobrý líder," dodal majster sveta z roku 2002.

Štvorica, ktorá zabojuje o finálny turnaj

Tomek mal našliapnuté k účasti na šampionáte aj vlani a tréneri ho pasovali do pozície jednotky. Dvadsaťšesťročnému brankárovi ale najskôr nevyšiel prípravný zápas s Českom (1:5), v ktorom inkasoval päť gólov z 28 striel, pri prehre s Nemeckom (3:4 pp) chytal do 46. minúty a zo 17 striel prešli za jeho chrbát tri.

Poučený z minulého roka prichádza do kempu zaujať miesto v trojici, ktorá dostane príležitosť v Ostrave. "Som ten príklad, že človek nemá nikdy nič isté. Súhra rôznych faktorov zahrala proti mne a moje výkony, samozrejme, k tomu neprospeli. Teraz prichádzam s čistým štítom a uvidíme," povedal na zraze odhodlane Tomek.

VIDEO: Brankár Matej Tomek na reprezentačnom zraze počas prípravy

Jemu, Hlavajovi a Hrenákovi bude robiť konkurenciu zrejme Stanislav Škorvánek. Pre neho sa skončila sezóna v sobotu po tom, čo Michalovce vypadli v semifinále Tipos extraligy v súboji s Nitrou.

Brankár Dukly je mnohými pasovaný za najlepšieho brankára našej najvyššej súťaže a svoje zručnosti preukázal aj na vlaňajšom šampionáte v Rige. Nastúpil na štyri zápasy, vychytal tri víťazstvá a prekvapivý ťah trénerov vyšiel na výbornú.

"So Stanom (Škorvánkom) počítame. Poznám pocit, keď človek vypadne z play-off, viem, že je psychicky dole, tak mu chcem nechať vydýchnuť a potom mu zavolám," uviedol Lašák na pondelkovom zraze s tým, že čaká na potvrdenie formou SMS a cesta do reprezentácie je pre sympatického Žilinčana dokorán otvorená.

Tam si to zhrňme. Momentálne máme v kempe trojicu Hlavaj, Hrenák a Tomek. Budúci týždeň sa pripojí Škorvánek a brankárska otázka na šampionát by mala byť vyriešená. Aspoň tak to má v pláne tréner Lašák.

"Ešte pred prípravou sme boli v kontakte so Šimonom Latkóczym. Sledoval som jeho zápasy a musím povedať, že mal dobrú sezónu. Mali sme tu aj Denisa Godlu, o ktorom vieme, že je pripravený a vieme ho v prípade potreby použiť. Sledujeme aj play-off, ako sa bude dariť chlapcom z Košíc.

Pravdupovediac, s touto štvorkou, ktorú tu máme, ak pôjde všetko podľa plánu, nikto sa nezraní, pôjdeme do finálnej fázy. Avšak, hokej je živý organizmus, veľa vecí sa mení, takže uvidíme," povedal Lašák s tým, že miesto pre ďalších brankárov už nie je. 

S Hlavajom a Škorvánekom sa ráta najviac

Tréneri majú najväčšiu dôveru v dvojici Hlavaj - Škorvánek. Vlani vytvorili údernú dvojicu, ktorá Riečického v Riga Arene nepustila ani do jedného zápasu. Obaja dvíhali svojimi zákrokmi divákov zo sedačiek a v kolónke - úspešnosť zákrokov - svietili čísla vysoko nad hranicou 0,90.

"Sme nastavený tak, že Hlavaj a Škrovánek to potiahnu aj tento rok. Ukázali, že na to majú. Stano bol, podľa môjho názoru, MVP základnej časti. Na druhú stranu, Samo má v reprezentácii počas celej sezóny neskutočné výkony. Dúfame, že im to vydrží," načrtol možnosť Lašák.

Slovenskí hokejisti oslavujú výhru Galéria fotiek (3) Slovenskí hokejisti oslavujú víťazstvo na MS v hokeji 2023 Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

"Vždy je ťažké zopakovať úspech. Minulý rok boli obaja najlepší hráči mužstva. Chalani boli na MS, ale v Česku to bude o niečom inom. Oni vedia, do čoho idú, ale tam to bude iné. Je mojou úlohou ich pripraviť na to. V tomto som ja doma a viem, ako tieto momenty zvládnuť. Verím, že chalani to zvládnu, majú našu plnú dôveru," povzbudzoval svojich zverencov na diaľku.

Zároveň však upozorňuje, že nikto v tíme nemá ísté miesto a čokoľvek sa ešte môže stať. Reprezentácia má pred sebou ešte šesticu prípravných duelov a množstvo tréningov, na ktorých sa bude vyberať jednotka a dvojka pre finálový turnaj.

"Vieme si spraviť harmonogram, napísať na papier, ale z vlastnej skúsenosti viem, že sa musí čakať do poslednej chvíle. Poviem to tak, niektoré veci sa vyriešia samé. Počkáme si do poslednej chvíle, ako sa im bude dariť, ako budú vyzerať na tréningoch a potom sa rozhodneme," ukončil prípadné špekulácie Lašák a upozornil, že netreba zabúdať na prípad "Tomek" z minulého roka.

Gajan sa zavolal sám, Halák sa neozval

Okrem spomínaných brankárov prišiel do hry aj mladý Adam Gajan. Najvyššie draftovaný brankár z roku 2023 a hviezda dvoch uplynulých juniorských MS sa trénerom pripomenul sám. Lašák ho musel výrazne schladiť. "Gajan sa nám ozval sám, že by chcel prísť. Povedal som mu, že ešte nie. Veľkí chlapi rastú pomaly," uviedol so smiechom Lašák, ktorý vie, aká je hierarchia a ako to s brankármi musí chodiť:

"Ja s mladými chlapcami pracujem dlhodobo, dobre ich poznám, často komunikujeme a veľa sa rozprávame najmä o hokeji. Nie je to len o Gajanovi, v systéme máme množstvo mien."

Slovenský brankár Adam Gajan Galéria fotiek (3) Adam Gajan patril medzi opory juniorskej reprezentácie Zdroj: IIHF

Ešte počas sezóny sa viackrát pri reprezentácii skloňovalo aj meno Jaroslav Halák. Práve šampionát v Česku by mohol byť dôstojnou bodkou za kariérou v národnom drese. Halák ale v tejto sezóne do žiadneho zápasu nezasiahol a bez kontraktu v NHL sa venoval iba individuálnym tréningom. Pred pár mesiacmi sa mohol stať posilou bratislavského Slovana, avšak aj táto možnosť nakoniec bola pasé.

"S Jarom som nebol v kontakte z jediného dôvodu. Písal som mu, ale neozval sa mi späť, nedostal som sa cez tú škrupinu. Ak by bol Jaro ochotný prísť na prípravu, tak by sme sa o tom mohli rozprávať. Ale, nestalo sa to, takže nie je čo riešiť," vyvrátil na záver príchod 38-ročného harcovníka Lašák.

Viac o téme: Ján Lašák Jaroslav Halák Matej Tomek Stanislav Škorvánek Samuel Hlavaj David Hrenák Adam Gajan
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: Športky/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy