Priorita Slovákov sa volá Paríž: O miestenky na olympiádu sa bude bojovať v novej disciplíne

Slovenská chodkyňa Hana Burzalová počas MS v atletike v maďarskej BudapeštiSlovenská chodkyňa Hana Burzalová počas MS v atletike v maďarskej Budapešti Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Hlavným cieľom slovenských reprezentantov na tohtoročných MS družstiev v chôdzi bude kvalifikovať sa na OH 2024 v Paríži. Pred nedeľným šampionátom v tureckej Antalyi to uviedol šéftréner reprezentácie Roman Benčík.

O miestenky na olympiádu sa bude bojovať v disciplíne miešaná štafeta na maratónskej trati, kde sa predstavia Hana Burzalová s Dominikom Černým a Mária Katerinka Czaková s Miroslavom Úradníkom.

"Na štarte budeme mať, podľa môjho názoru, dve vyrovnané dvojice. Netrúfam si povedať, ktorá z nich má väčšie šance na miestenku. Verím však, že cieľ sa nám podarí splniť a v Paríži budú slovenskí chodci štartovať aj v tejto novej olympijskej disciplíne," uviedol Benčík pre web atletika.sk.

Do Paríža sa kvalifikuje každý tím, ktorý sa umiestni do 22. miesta. Päť krajín bude mať nárok na dve miestenky, zvyšné tri miesta pripadnú trom krajinám na základe ich postavenia vo svetovom rebríčku.

Šanca je vysoká

Burzalová s Černým už skúsenosť so štafetou majú, minulý rok v decembri v tejto disciplíne triumfovali na šampionáte v Dubline. "Šanca, že Slovensko bude mať na olympiáde zastúpenie v chodeckej štafete, je vysoká. Otázka podľa mňa znie tak, či pôjde do Paríža jeden alebo až dva slovenské tímy," skonštatoval Černý.

Katerinka Czaková a Úradník budú naopak v štafete štartovať prvýkrát. Podľa Úradníka je ich šanca na kvalifikovanie reálna, no nebude to jednoduché: "Verím, že ak sa nestane nič nepredvídané, môžeme pomýšľať na olympijskú miestenku. Obaja urobíme všetko pre to, aby sme ju získali."

Na MS sa predstaví celkom 15 reprezentantov vo všetkých piatich disciplínach. "V individuálnych pretekoch na 20 km sa Michal Morvay a kvarteto dievčat pokúsi vylepšiť si rebríčkové postavenie v kvalifikácii na ME v Ríme. V súťažiach družstiev budeme spokojní, ak aspoň jedno skončí v prvej osmičke. Najväčšiu šance majú podľa mňa juniori," dodal pre SAZ Benčík.

Program MS družstiev v chôdzi v Antalyi (nedeľa 21. apríla):
6.00 h juniori na 10 km
7.00 h juniorky na 10 km
8.10 h ženy na 20 km
10.05 h muži na 20 km
11.55 h miešaná štafeta na 42,195 km

Viac o téme: Miroslav Úradník Roman Benčík Mária Katerinka Czaková Hana Burzalová Dominik Černý MS družstiev v chôdzi
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy