Ovplyvňovali ligu? Bývalá hviezda Ružomberka má problém, začali disciplinárne konanie

Jan NezmarJan Nezmar Zdroj: Profimedia

PRAHA - Etická komisia Futbalovej asociácie ČR začala disciplinárne konanie s pražskou Slaviou a jej vtedajším športovým riaditeľom Janom Nezmarom kvôli možnému ovplyvneniu regulérnosti prvej ligy v sezóne 2018/19 a zápasu s Olomoucom v apríli 2019. Predseda komisie Jan Eisenreich to povedal v nahrávke pre médiá.

Predseda predstavenstva Slavie Jaroslav Tvrdík pre iSport.cz povedal, že oznámenie komisie klub berie na vedomie a počká na jej ďalšie kroky.

Nezmar skončil v Slavii v auguste 2020, začiatkom tohtoročného apríla sa ale vrátil do futbalu, keď sa stal generálnym riaditeľom Liberca. "Pán Nezmar v minulých týždňoch vstúpil dobrovoľne späť do Futbalovej asociácie. Etická komisia nad ním získala právomoc a mohla s ním začať disciplinárne konanie," uviedol Eisenreich.

Konanie sa týka dvoch skutkov. "Jednak to je podozrenie na ovplyvnenie zápasu s Olomoucom, ktorý sa hral 27. apríla 2019. Potom je to podozrenie na ovplyvnenie celej súťaže, ktorej sa týkal toľko diskutovaný peňažný obnos vo výške jedného milióna korún, ktorý mal mať sľúbený Roman Berbr. To sú dva skutky, ktoré potrebuje etická komisia prešetriť. Preto začala disciplinárne konanie s Janom Nezmarom," vyhlásil Eisenreich.

Vyšetrovaniu sa nevyhne ani samotný vršovický klub. "Pretože pán Nezmar bol v tom čase funkcionárom Slavie, pre oba skutky začala komisia disciplinárne konanie aj s členským klubom SK Slavia Praha," povedal Eisenreich.

Začatie konania podľa neho neznamená automatické potvrdenie viny či trestu. "Znamená to, že sme pojali dôvodné podozrenie, že bol ten disciplinárny delikt spáchaný a potrebujeme ho prešetriť. Keď sme začali konanie, začíname disciplinárny delikt prešetrovať. Budeme si pozývať svedkov, budeme predvolávať obvinených. Až potom vydáme právoplatné rozhodnutie," konštatoval predseda komisie .

Kvôli afére úplatkárstva a sprenevery, ktorá prepukla v októbri 2020 po zatknutí dnes už bývalého podpredsedu FAČR Berbra, sa v médiách neskôr objavili časti policajných odpočúvaní. Figurovali v nich aj funkcionári z elitných klubov vrátane Nezmara.

Polícia podľa webu efotbal.cz napríklad pracovala s poznatkom, že Berbr mal mať od Pražanov sľúbený miliónový úplatok za zisk titulu v sezóne 2018/19. Nie je uvedené, či malo ísť o čiastku v korunách, či eurách. Predseda predstavenstva Slavie Jaroslav Tvrdík akékoľvek korupčné konanie odmietol.

S Berbrom prebieha aktuálne súd. Podľa obžaloby stál Berbr na čele organizovanej zločineckej skupiny, ktorá sa v rokoch 2019 a 2020 podieľala na zmanipulovaní desiatich zápasov druhej a tretej ligy.

Berbr podľa spisu využíval svoje dominantné postavenie vo FAČR a ovplyvňoval nasadzovanie rozhodcov na stretnutie Vyšehradu podľa požiadaviek vtedajšieho športového riaditeľa klubu Romana Rogoza. Vybraní rozhodcovia a delegáti, ale aj jeden hráč a funkcionár konkurenčných klubov potom za úplatok pomáhali Slavoji k výhre, hovorí obžaloba.

Viac o téme: SK Slavia Praha Jan Nezmar
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy