Aj slepá veverička niekedy nájde oriešok: Hokej v NHL je podľa Jágra spravodlivejší ako v Česku

Jaromír JágrJaromír Jágr Zdroj: Profimedia

KLADNO - Hokejisti Kladna zvládli baráž bez zaváhania. Rovnako ako pred rokom v sérii proti Zlínu zdolali Vsetín 4:0 na zápasy a zostávajú medzi českou elitou.

Hrajúci majiteľ klubu Jaromír Jágr novinárom povedal, že pre Rytierov bol súboj s víťazom prvej ligy existenčnou záležitosťou. Za hlavného strojcu úspechu označil gólmana Adama Brízgalu. Možnosť pokračovania v hráčskej kariére nechal päťdesiatdvaročný legendárny útočník otvorenú.

"Čo by bolo, keby sme to neuhrali? Tak by sa pravdepodobne skončil hokej na Kladne. Ale nestalo sa, takže ideme ďalej. A musíme urobiť na budúcu sezónu čo možno najsilnejší tím," uviedol Jágr.

Výhra v najkratšom možnom čase vyzerá na prvý pohľad jednoznačne, podľa olympijského víťaza z Nagana však Valaši neboli ľahkým súperom.

"Proti Zlínu sme tiež vyhrali 4:0, ale Vsetín hral veľmi dobrý hokej, mali šikovných a rýchlych hráčov. Hrali vabank. Niečo, na čo sme neboli zvyknutí počas sezóny a veľmi nás potrápili. Vždy sú to nervy. Čakali sme mesiac a pol a hrali sme proti výbornému tímu. Vedeli sme, že to nebude nič ľahké. Vďaka Brizgalovi sme to síce zvládli 4:0, ale veľmi nás podržal. Chytal naozaj výborne," vyzdvihol Jágr gólmana.

Ocenil jeho výkony aj s ohľadom na to, že dvadsaťpäťročný gólman bol bez zápasovej praxe kvôli zraneniu dokonca od konca decembra.

"Bol výborný. Hlavne v prvých dvoch stretnutiach. Mal skvelé zákroky a na to, že štyri mesiace nestál v bráne, chytal fakt výborne. Nie sme jediný tím, ktorý mal zranených. Rozdiel je v tom, že my nemáme kam siahnuť. Sú bohaté tímy, veľké, ktoré majú farmy a tam majú veľa hráčov," konštatoval Jágr.

Práve 30. decembra, keď sa Brízgala zranil, spomenul ako osudový deň. "Zranil sa nám gólman číslo jeden a k tomu kľúčový bek, ktorý hrá dvadsať minút za zápas. Do toho skončil Pleky (Tomáš Plekanec), chýbal nám Matyáš Filip, ktorý zase dokázal, že je aj po roku pauzy výborný hráč. To sú situácie, ktoré sa ťažko nahradia, zvlášť, keď to nie sú cudzinci. Cudzinci sa dajú nahradiť, ale českých hráčov narýchlo zohnať a podpísať je ťažké," uviedol Jágr.

 

Počas dlhého čakania na štart baráže sa starostlivo pripravoval bez toho, aby uvažoval o návrate do zostavy. "Vrátil som sa z Pittsburghu a trénoval dvakrát denne. Nepočítal som, že budem hrať. Potom keď som naskočil, tak som nemal problém, čo sa týka fyzičky. Je to ťažké to dať hlavne hlavou, bez zápasov je to náročné. A vy musíte ísť na doraz, tréningy bez zápasov... Ja vždy hovorím, že desať pätnásť minút hokejového zápasu na ľade je ako hodina, hodina a pol, možno aj dve hodiny normálneho tréningu."

Nakoniec nastúpil do druhého duelu a pripísal si gól a asistenciu. Následne odohral aj tretí a štvrtý zápas. "Ja by som nehral, ale Klepovi (Jakub Klepiš) nastrelili ruku, nemohol hrať a my sme nemali dostatok hráčov."

Gól dal v druhom zápase vo veku 52 rokov a 63 dní ako najstarší profesionálny hráč v histórii. "Takéto veci neriešim. Ako hovorí Martin Ručinský - aj slepá veverička niekedy nájde oriešok," reagoval s úsmevom a typickým zveličením Jágr.

Uchvátila ho kulisa v Brne, ktoré zvolili Vsetínski ako svoj barážový azyl. "Niečo také som nevidel. Párkrát som bol na futbalovom zápase, že diváci kričia a tlieskajú celý zápas. To bolo prvýkrát, čo som toho bol súčasťou ako aktívny hráč v takej atmosfére. Klobúk dole pred nimi, vypredali dvakrát zimák pre 7700 divákov. Je to úžasné. Neriešili, aké je skóre, od prvej do poslednej minúty tlieskali. Aj vďaka tomu bojoval Vsetín do poslednej minúty a v oboch zápasoch mal šancu vyhrať," vyhlásil Jágr.

Či si aktívnu kariéru ešte predĺži, zatiaľ neprezradil. Podobne opatrný bol aj v minulých rokoch. "O hráčskej kariére nepremýšľam, to nechám osudu. A čo sa týka tej manažérskej, teraz sa nám to začína. Máme veľa hráčov pod zmluvami, ale musíme sa snažiť vylepšiť tím, aby sme sa nedostali do rovnakých problémov ako tento rok," povedal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára.

Nerád by, aby Stredočeši hrali o rok baráž štvrtýkrát za sebou, ale zároveň je realistom. "Viem, na čo máme, na čo nemáme. Určite to nie je rovnako spravodlivá súťaž ako v NHL, kde máte platové stropy, všetky arény rovnaké a každé mesto má cez dva milióny ľudí. To je hrozne nevyrovnané, ale taká je realita a človek si musí povedať, že robí maximum, čo môže urobiť," uviedol Jágr.

"Ťažko sa môže porovnávať Kladno s Prahou. Už len kapacita O2 arény či Ostrava, ktorá má 400-tisíc ľudí. Ty musíš prilákať v šesťdesiattisícovom meste na hokej päťtisíc ľudí, aké to je percento? A keď máte niekde milión a pol... V Amerike je výhoda, že všetky mestá sú podobne veľké, tam nie je problém. Je to tam oveľa spravodlivejšie," povedal Jágr.

Viac o téme: Jaromír Jágr Rytíři Kladno Vsetín
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy