Jágr hľadá odpoveď na zapeklitú otázku: Prehovorte ministra financií, aby postavil ďalších 15 hál

Česká hokejová legenda Jaromír JágrČeská hokejová legenda Jaromír Jágr Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

KLADNO - Hrajúci majiteľ hokejistov Kladna Jaromír Jágr, ktorý uhájil s Rytiermi tretíkrát za sebou extraligovú účasť v baráži, na debaty o spravodlivosti prelínacej súťaže medzi posledným celkom extraligy a víťazom prvej ligy nepozná odpoveď.

Stredočesi porazili Vsetín rovnako ako vlani Zlín 4:0 na zápasy. Sériu s Valachmi začali až 45. deň po konci základnej časti extraligy a v dlhej pauze nenašli na rozdiel od minulých dvoch rokov ani žiadneho súpera pre prípravné zápasy.

Vsetín počas troch sérií play-off prvej ligy s Přerovom, Jihlavou a Zlínom odohral 14 stretnutí. Baráž potom kvôli nevyhovujúcej hale Na Lapači musel odohrať v azyle v Brne. Problémom boli predovšetkým neodpružené mantinely a nedostatočná kapacita miest na sedenie.

"Záleží z akého pohľadu sa na to človek pozerá. Keby som nebol majiteľ, ale nestranný divák, fanúšik hokeja. Ide o podmienky rôznych miest. Je veľmi ťažké zohnať peniaze na rekonštrukciu hál. Aj mantinely stoja šesť miliónov. Chápem, že liga chce ísť hore, zlepšovať zázemie. Ochranu hráčov, aby mantinely boli mäkšie. Ale niečo to stojí. A teraz ako to urobíš?" povedal Jágr v rozhovore s novinármi.

"Chceš otvoriť šancu pre prvú ligu. Ale potom si musíš povedať: OK, kto chce postúpiť, musí mať splnené podmienky. Aspoň takto si myslím, že APK (Asociácia profesionálnych klubov ľadového hokeja) to čaká. Ale zvládnu to všetky tímy? Alebo si dopredu nahlásia: OK, chcú postúpiť len štyri tímy... A ty budeš vedieť, že v prvej lige o niečo budú hrať iba štyri tímy," vyhlásil druhý najproduktívnejší hráč histórie NHL, ktorý je aj členom výkonného výboru Českého hokeja.

"Začne liga a nahlásia sa štyri kluby, že chcú postúpiť. Ale bude to zaujímavé. Bavilo by to? Mňa možno menej. Tak si ostatní povedia, o čo hrá tých ďalších jedenásť. Na to nenájdeme odpoveď. Alebo musíte prehovoriť ministra financií, aby sa urobilo ďalších skvelých pätnásť hál," vyzval Jágr novinárov.

Zavedenie priameho zostupu a postupu medzi extraligou a prvou ligu má podľa neho aj svoje úskalia. "Ja s tým nemám absolútne problém. Ale čo keď postúpi niekto iný, kto nie je medzi tými štyrmi tímami? Je to mimoriadne zložité. Čo keď postúpi niekto, kto nemá halu? Čo keby vyhrali napríklad Litoměřice? Ako by sa to riešilo ďalej? Kde by hrali?" uviedol päťdesiatdvaročný útočník.

"Viem, aké bolo problematické pre nás, keď sme nemali halu a museli sme hrať v Chomutove. Mali sme šťastie, že bol relatívne blízko. K tomu mládež... Nemali sme to jednoduché," pripomenul Jágr sezónu 2021/22, kedy sa kladenský ČEZ štadión rekonštruoval.

Aj Phoenix to vzdal

Problém vidí v tom, že mestá nemajú adekvátne podmienky. "Vďaka bohu, že na Kladne zimák je. Stálo to veľa peňazí. Pre akékoľvek kluby je ťažké urobiť mantinely za šesť miliónov, a keď vám nikto nezaručí, že tú baráž budete hrať," povedal Jágr.

"Potom môžete povedať, že jedno, kto postúpi, ale nemyslím si, že je to správne, že to APK urobí. Potom by hokej nešiel hore, ale dole. Chápem, že je zaujímavé čítať, že je to nespravodlivé. Aj ja by som to možno povedal. Ale čo by si robil, keby niekto postúpil. Dostal by Vsetín výnimku? Čo keby postúpila Jihlava, hrali by to v Kroměříži," zmienil Jágr Duklu, ktorá počas stavby novej haly hrala v minulých dvoch sezónach v Jindřichovom Hradci a Pelhřimove.

"Alebo môžeš zrušiť všetky podmienky a môže sa hrať kdekoľvek. Je jedno, či tam bude hala pre 1500 divákov. Je to správne, keď to chceš niekam posúvať. Aj Phoenix v NHL bojoval, tiež to vzdali, pretože vidia, že to nedáva zmysel," zmienil rozhodnutie o presune tímu kvôli absencii patričnej haly do Utahu.

Viac o téme: Jaromír Jágr Rytíři Kladno
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy