Drakonický trest za futbalovú korupciu v Česku? Pre zdrveného obvineného v podstate trest smrti!

Obvinený Roman Rogoz na súdeObvinený Roman Rogoz na súde Zdroj: Profimedia

PLZEŇ - Bývalý športový riaditeľ Slavoja Vyšehrad Roman Rogoz, ktorý je jedným z hlavných aktérov v prípade futbalovej korupcie okolo bývalého podpredsedu FAČR Romana Berbra, dnes na plzenskom súde v záverečnej reči opäť odmietol vinu.

Podľa jeho advokáta Oldřicha Chudobu neexistujú žiadne dôkazy nielen pre usvedčenie Rogoza, ani dôkazy svedčiace o existencii organizovanej zločineckej organizácie pôsobiacej vo futbale, ako o nej hovorí obžaloba.

Prokurátor pôvodne obžaloval 21 ľudí z futbalového prostredia a klub Slavoj Vyšehrad za ovplyvňovanie zápasov druhej a tretej ligy v prospech Vyšehradu v rokoch 2019 a 2020. Štyria obžalovaní už majú tresty, na ktorých sa dohodli so žalobcom.

Trom hlavným aktérom navrhol prokurátor Ján Scholle v obžalobe nepodmienečné tresty. Berbrovi sedem rokov väzenia, pokutu 5,55 milióna českých korún a zákaz činnosti, Rogozovi 7,5 roka väzenia a vysoký peňažný trest a niekdajšiemu hráčovi a funkcionárovi Michalovi Kánkovi šesť rokov a osem mesiacov väzenia a peňažný trest.

"Neviem niektoré veci rozumovo pochopiť, bol som absolútne zdrvený návrhom trestu prokurátora. Myšlienky sa mi honia hlavou a sú dosť čierne," povedal dnes na súde Rogoz, ktorý opakovane spomenul svoj zlý zdravotný stav po prekonanej mŕtvici, s ktorým súvisí horšia pohyblivosť či obmedzené schopnosti vyjadrovania. Prehovorí ešte v piatok pri možnosti posledného slova.

V podstate trest smrti

"Pre pána Rogoza je to priam drakonický trest a v jeho zdravotnom stave je to v podstate trest smrti," nadviazal jeho obhajca vo viac ako hodinovej záverečnej reči. Opakovane zdôrazňoval, že prokurátor nepredložil jediný dôkaz, ktorý by vyvrátil obhajobu Rogoza či Berbra. Nepredložil jediný dôkaz, ktorý by jednoznačne a bez pochybností ich vinu preukázal.

"Prokurátor v záverečnej reči uviedol, že na začiatku vyšetrovania boli možno v prípade iba hypotézy, ja však mám pocit, že tie hypotézy pretrvávajú aj teraz. Prokurátor musí preukázať, že sa skutok stal, že ten skutok je súčasne trestným činom a že ho spáchala konkrétna osoba obžalovaného a musí všetko doložiť konkrétnymi dôkazmi. Také dôkazy, aby boli nespochybniteľné, predložené zo strany obžaloby neboli," povedal Chudoba, ktorý požaduje pre svojho klienta oslobodenie viny.

Účelová výpoveď obvineného?

Podrobne sa zaoberal tým, že obžaloba je založená na výpovedi bývalého rozhodcu Tomáša Grímma, ktorý vystupuje ako spolupracujúci obvinený a hoci tiež patrí k hlavným aktérom kauzy, uzavrel dohodu o vine a treste a dostal iba podmienečný trest a pokutu. Chudoba upozornil, že Grímmovou vierohodnosťou sa nikto dôkladne nezaoberal. Obžalovaný sa podľa neho môže obhajovať akýmkoľvek spôsobom. Grímmovu výpoveď nepriamo označil za účelovú.

"Treba skúmať, či jeho vyhlásenie o vine je dôveryhodné a či to nie je len motív na zníženie trestu, a to ešte na úkor ostatných osôb," povedal o Grímmovi Chudoba.

Rozoberal aj vzťahy vo futbalovej asociácii. Podľa obžaloby mal Berbr ovplyvňovať nasadzovanie rozhodcov, aby podľa Rogozovej požiadavky riadili stretnutie v prospech Vyšehradu. Berbr si tým mal posilňovať svoj vplyv, žalobca spomínal neoficiálne rokovania a stretnutia, Berbrove telefonáty či správy, hoci nemal oficiálne poverenie asociácie.

FAČR je ale podľa Chudobu niečo ako športový parlament, kde sa rokuje medzi regiónmi, medzi klubmi, rokujú rôzni ľudia na základe svojej predchádzajúcej praxe a skúsenosti aj pri neoficiálnych a priateľských stretnutiach. "Tu vidíme nepriateľa tam, kde v žiadnom prípade nie je," povedal Chudoba.

Kde sa vzala organizovaná zločinecká skupina?

Spochybnil existenciu údajnej zločineckej organizácie vo futbale, ktorá je najvážnejšou časťou obžaloby. "Kde sa vzala tá organizovaná zločinecká skupina? Zo strany obžaloby padlo len to, že existovala. Ale kto ju založil? Ako vznikla? Založil ju Grímm? Kúzelník? Alebo pán Roman Rogoz, ktorého by to ani nikdy nenapadlo? Alebo to bol dokonca pán Roman Berbr? V pozícii podpredsedu výkonného výboru si založil zločineckú skupinu, aby ovplyvňoval zápasy v tretej lige, aby posilňoval svoju pozíciu? To nemá žiadnu logiku," predniesol Rogozov advokát.

V piatok pokračujú záverečné reči troch Berbrových obhajcov a Berbra, ktorý sa ako jediný obžalovaný zúčastnil takmer všetkých pojednávacích dní súdu. Posledné slovo prednesú aj niektorí obžalovaní. V máji bude senát súdu rozhodovať, rozsudok by mal byť vyhlásený 19. júna.

Viac o téme: FAČR Roman Berbr Roman Rogoz Slavoj Vyšehrad
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy