Contador nezabúda na bicykel ani na dôchodku: V mojom živote sa stále niečo deje

Alberto ContadorAlberto Contador Zdroj: SITA

PRAHA - Už sedem rokov je hviezdny Španiel Alberto Contador v cyklistickom dôchodku. Týka sa to však výlučne jeho pretekárskej kariéry, keďže na bicykel aj naďalej často sadá.

A ako uviedol počas dnešnej tlačovej konferencie v Prahe k pretekom L 'Etape Czech Republic by Tour de France, ktorého je veľvyslancom, cyklistika zostala aj naďalej významnou súčasťou jeho života.

41-ročný Contador patrí medzi sedmičku jazdcov, ktorí triumfovali na všetkých troch najväčších etapových pretekoch. Dvakrát vyhral Tour de France a Giro d'Italia, dokonca trikrát Vueltu. Ani po konci profesionálnej kariéry na bicykel nezanevrel. Snaží sa jazdiť čo najviac, kedykoľvek na to má dosť času.

Ako návšteva psychológa

"Je to pre mňa ako návšteva psychológa. Jednak sa cítim lepšie fyzicky, ale zároveň mi to pomáha vyčistiť hlavu. Vďaka tomu mám potom aj viac energie na všetky svoje projekty, ktorých je naozaj veľa, a na to, aby som zároveň mohol tráviť čas so svojou rodinou. Snažím sa jazdiť na bicykli aspoň tak trikrát týždenne," povedal Contador.

Už len pri pohľade na jeho postavu je zrejmé, že sa udržiava vo forme. "Potreboval by som viac trénovať, ale doteraz mi to ide celkom dobre do vrchu. Len tam u nás, keď si jazdím na bicykli, zase až také veľké kopce nie sú. Fanúšikovia si občas chcú zapretekať a celkom ma to s nimi baví, keď ich stretnem. Už je to sedem rokov od konca kariéry, ale moja mentalita sa veľmi nezmenila - keď som na bicykli, chcem ísť rýchlo," uviedol Contador.

Kariéru zakončil víťazstvom

Keď v roku 2017 uzatváral kariéru, pre mnohých to bol koniec tak trochu predčasný. Patril vtedy stále k špičke a mal výborné výsledky. Svoje rozhodnutie ale nikdy neoľutoval. "Som veľmi spokojný. Mal som to šťastie, že som si pre koniec kariéry vybral Vueltu doma v Španielsku a mohol som kariéru zakončiť víťazstvom," pripomenul vtedajší triumf v predposlednej etape.

V tej poslednej sa už totiž nepreteká. "Každý si najviac pamätá svoj posledný výsledok. Môj koniec kariéry bol pre mňa splneným snom, o ktorom som ani nevedel, že ho mám, Dodalo mi to istotu, vedomie, že som sa rozhodol správne. Baví ma stále jazdiť na bicykli a za to vďačím aj tomu, že som skončil v dobrom. Je pekné, že si ma tak zapamätali aj fanúšikovia," dodal Contador.

Pri otázke na jeho aktivity s úsmevom odvetil, že nie je dostatok času, aby ich všetky opísal. "Snažím sa veľa angažovať vo svojej firme na výrobu kolies. Denne mám dva tri telefonáty ohľadom nášho tímu. Zhruba sto dní v roku zaberie moja práca pre Eurosport, jazdím na konferencie, mám prednášky na školách. Tiež mám nadáciu, s ktorou sa snažíme pomáhať deťom a šíriť povedomie o chorobe, s ktorou som sa trápil," pripomenul prekonanú mozgovú mŕtvicu v roku 2004 kvôli vrodenej chybe.

V jeho živote sa stále niečo deje

"V mojom živote sa stále niečo deje. Musím počítať aj marketingové aktivity pre partnerov. Cestujem teraz viac ako predtým, ale sú to kratšie cesty," priblížil Contador.

Aj vďaka komentovaniu má o dianí v súčasnej cyklistike veľmi dobrý prehľad. "Veľa sa zmenilo, hlavne príprava počas tréningu. Už mladí chlapci majú profesionálne tréningy, zlepšuje sa aj výživa. Cyklistika sa dosť profesionalizuje. Máme teraz niekoľko pretekárov, na ktorých je radosť sa pozerať: Van der Poel, Pogačar, Vingegaard, Van Aert... Musíme si užívať, že takýchto jazdcov máme," povedal.

Fandí Realu

Keď je príležitosť, zavíta podporiť svoj obľúbený futbalový tím Real Madrid. "Bol som na zápase Realu proti Manchestru City. Radosť mi urobila samozrejme aj výhra nad Barcelonou. Uvidíme, ako to dopadne v Lige majstrov s Bayernom," tešil sa Contador na semifinále.

V Prahe bol prvýkrát. "Musel som trošku zaspomínať, ale nikdy som tu ešte nebol. Veľmi sa mi tu páči, táto návšteva je blesková, len na dva dni, dnes už zase odchádzam. Ale keď prídem v júni na L'Etapu, chcem prísť o niečo skôr, aby som mal dostatok času, pozrel si poriadne mesto a užil si tunajšiu kultúru. Veľmi sa mi tu páči," ocenil Contador.

Viac o téme: Alberto Contador L 'Etape Czech Republic by Tour de France
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá