Mnohí mohli iba snívať: Ďakujeme, Peťo! Na Sagana si spomenuli aj najväčší rivali

Peter Sagan sa raduje z víťazstva na pretekoch Okolo Švajčiarska v roku 2022Peter Sagan sa raduje z víťazstva na pretekoch Okolo Švajčiarska v roku 2022 Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Slovenský cyklista Peter Sagan ukončil svoju kariéru na cestnom bicykli a po dlhých rokoch opustil disciplínu, v ktorej zaznamenal niekoľko neuveriteľných výsledkov.

Ani vo svojich posledných pretekoch neostal svojej povesti nič dlžný a naposledy zaknihoval top 10 umiestnenie, obsadil 9. miesto. Navyše, v závere rozbehol šprint svojmu tímovému kolegovi Sandymu Dujardinovi, ktorý sa radoval z pódiovej tretej priečky.

Sagan dlhé roky tešil divákov po celom svete a zmenil obraz cyklistiky ako takej. Tento šport enormným spôsobom spopularizoval a dostal na vrchol. Svojské vystupovanie, vtipy na úkor spolujazdcov, ale aj úžasné víťazstvá a výnimočné oslavy. To všetko patrí k osobe menom Peter Sagan.

Kruh sa uzavrel. 33-ročný velikán cestnej cyklistiky si povedal dosť a včerajšími pretekmi vo Francúzsku ukončil bohatú kariéru plnú rekordov, ocenení a triumfov na tej najvyššej úrovni.

Najväčšie úspechy Petra Sagana:

  • 3x majster sveta
  • 7x držiteľ zeleného dresu na Tour de France
  • víťaz Paríž-Roubaix 2018
  • víťaz Okolo Flámska 2016
  • 18x víťaz etapy na Grand Tours (Giro, Tour de France, Vuelta)

Jeho osoba bude v profi pelotóne chýbať a cyklistika momentálne nemá meno, ktoré by nahradilo slovenského "Tourminátora".

"Je to najtalentovanejší cyklista, akého som kedy videl," povedal raz o ňom legendárny Alberto Contador. A nedá sa nesúhlasiť. Sagan a cyklistika jednoducho patria k sebe a to si uvedomujú aj jeho najväčší rivali. Niektorí z nich sa s nim včera rozlúčili na sociálnych sieťach.

Medzi jeho najurputnejších súperov patril André Greipel. "Milý Peťo, gratulujem k úžasnej kariére a súbojom, ktoré sme počas našej cesty ako profesionálni cyklisti zvádzali. Všetkých si nás posunul na inú úroveň a inšpiroval množstvo mladých ľudí, aby sa stali cyklistami. Veľa šťastia vo všetkom, čo príde," napísal na Instagrame nemecký cyklista.

Práve s ním bojoval slovenský rýchlik na etapách Tour de France o víťazstvá. Saganovi sa napokon podarilo ukoristiť o jeden etapový vavrín viac, ako Greipelovi.

Od začiatku profi kariéry bol Sagan spätý aj s Tour de France. Na francúzskych cestách štartoval od roku 2012 presne 12x. Najväčšie úspechy sedemnásobného víťaza bodovacej súťaže si pripomenul aj oficiálny profil Tour de France na Twitteri. 

"Lúčime sa s rockovou hviezdou nášho pelotónu. Ďakujeme za spomienky na tieto roky," uviedli predstavitelia najväčších cyklistických pretekov sveta v príspevku. Nezabudli ani na jedno veľké ďakujeme v slovenčine.

Na fenoména cyklistiky nezabudol ani víťaz "Starej dámy" z roku 2018 - Geraint Thomas. Britský cyklista zložil Saganovi obrovskú poklonu. "Gratulujem ku kariére, o akej väčšina z nás iba sníva. Inšpiroval si novú generáciu, ktorá dokáže takmer všetko, takže za to ti neďakujem (smiech). Užívaj si dôchodok, kamarát," napísal na sociálnej sieti Instagram.

Sagana nemohol opomenúť ani jeho bývalý tím Bora-hansgrohe. Práve v drese tohto tímu zavŕšil svoj zlatý hetrik na MS v cyklistike a pripísal si niekoľko naozaj triumfálnych víťazstiev.

"Jediný a jedinečný Peter Sagan uzatvára jednu kapitolu svojej kariéry. Šampión, priateľ a vždy špeciálna súčasť našej 'Band of Brothers'. Gratulujeme ku všetkému, čo si dosiahol a ďakujeme za neuveriteľné spomienky," srdcervúco poďakovalo nemecké zoskupenie.

A na koniec, na Sagana si spomenuli aj fanúšikovia. Na jeho rozlúčku s cestnou cyklistikou prišli stovky nadšených divákov, ktorý obkolesili autobus tímu TotalEnergies už pred pretekmi. Všetci ho chceli naposledy vidieť, všetci sa chceli s ním odfotiť. Presne tak, ako počas jeho najlepších rokov.

Po pretekoch sa na sociálnych sieťach objavilo aj množstvo pochvalných komentárov, odkazov, ďakovných správ a spomienok. Ku gratulantom sa pridal aj medzinárodný televízny kanál Eurosport. Práve ten odvysielal množstvo Saganových triumfov a momentov, ktoré sa navždy zapísali do histórie cyklistiky. "Vždy predviedol skvelú šou," napísala televízia pod video, ktoré mapuje niekoľko jeho famóznych úspechov.

Peťo, ďakujeme za všetko! Navždy ostaneš v našich srdciach.

Viac o téme: Peter Sagan Andre Greipel Geraint Thomas Bora-Hansgrohe
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: Twitter/Tour de France, Eurosport; Instagram/geraintthomas86, borahansgrohe, andregreipel,
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá