Absolútna bomba v lyžovaní! Marcel Hirscher sa vracia na svahy, pretekať bude pod inou vlajkou

Na archívnej snímke zo 4. septembra 2019 rakúsky lyžiar Marcel Hirscher hovorí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil koniec svojej kariéry v SalzburguNa archívnej snímke zo 4. septembra 2019 rakúsky lyžiar Marcel Hirscher hovorí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil koniec svojej kariéry v Salzburgu Zdroj: TASR/AP/Kerstin Joensson

VIEDEŇ - Hviezdny slalomár Marcel Hirscher sa vracia k lyžovaniu. Sedemnásobný majster sveta a dvojnásobný olympijský víťaz však namiesto Rakúska bude reprezentovať Holandsko, kde sa narodila jeho matka. Uviedla to agentúra APA.

Tridsaťpäťročný Hirscher ukončil úspešnú kariéru v roku 2019. Teraz sa majiteľ rekordných ôsmich celkových triumfov vo Svetovom pohári rozhodol vrátiť a zmenu národného tímu už mu oficiálne schválil rakúsky zväz.

Hirschera sa zväz neúspešne pokúsil udržať ponukou najlepších možných podmienok vrátane individuálnej prípravy, ale nakoniec jeho žiadosti z rešpektu k výsledkom v rakúskej reprezentácii jednomyseľne vyhovel.

"Samozrejme, mrzí nás, že odchádza k holandskej reprezentácii. Ale rozhodli sme sa ho podporiťako vysoké uznanie jeho zásluh," uviedol generálny sekretár ÖSV Christian Scherer, podľa ktorého bolo rozhodnutie asociácie jednohlasné.

Rakúsky slalomár Marcel Hirscher Galéria fotiek (4) Marcel Hirscher patrí medzi najúspešnejších lyžiarov poslednej dekády Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

"Chcel by som si občas ešte zapretekať. Jednoducho len preto, že ma to baví," uviedol Hirscher. "A budúcnosť rakúskeho lyžovania patrí mladým, preto im nechcem brať štartové miesta alebo zdroje. V Holandsku to bude z tohto pohľadu ľahšie," dodal.

"Mám výborný vzťah s ÖSV a som im vďačný za všetko, čo sme spolu dosiahli. Tento môj nový projekt však už chcem realizovať ako holandský občan," povedal podľa AFP Hirscher, ktorý pôvodne ukončil kariéru v roku 2019. "Pred piatimi rokmi som odišiel do športového dôchodku, teraz mám 35 rokov. Môj comeback preto treba vnímať aj v tomto svetle. Chcem mať najmä možnosť opäť súťažiť, pretože ma to baví."

Holanďania sú nadšení

Teraz však Hirschera čaká najťažšia časť cesty späť. Vo svetovom rebríčku totiž klesol na 850. miesto a v lete sa preto predstaví v pretekoch nižšej kategórie FIS na Novom Zélande, aby začal zbierať body potrebné na štart vo Svetovom pohári. V zime chce opäť štartovať medzi svetovou špičkou.

Vrcholom sezóny pre neho má byť svetový šampionát 2025 v rakúskom Saalbachu-Hinterglemme. "Trénoval celú sezónu. V zime bol takmer každý deň na snehu a testoval výstroj," povedal Patrick Riml, ktorý má na starosti lyžiarsky úsek v spoločnosti Red Bull. Tá je hlavným sponzorom Hirschera.

Marcel Hirscher Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

"Sme nadšení," pridal technický riaditeľ holandského lyžiarskeho zväzu Wopke de Vegt. "Nielenže nám pomôže priamo v pretekoch, ale budeme aj ťažiť z jeho bohatých vedomostí a skúseností," uviedol.

"Skutočnosť, že Marcel Hirscher plánuje štartovať za Holandsko, je pre nás absolútna česť. Marcel je globálna ikona a inšpirácia pre všetkých lyžiarov a nadšencov zimných športov v Holandsku. Dúfame, že podnieti ešte väčší záujem a nadšenie pre zimné športy v našej krajine," vyhlásil Fritz Avis, generálny riaditeľ holandskej lyžiarskej federácie.

Fenomenálna kariéra

Hirscher vynikal v slalome a obrovskom slalome. V "obráku" získal zlato na ZOH 2018 a ďalšie pridal v kombinácii, no ešte pred rozlúčkou s kariérou sa vyznal, že mu chýba olympijské zlato v slalome, zo zimných hier v Soči má striebro. V špeciálnom slalome má tri z piatich individuálnych titulov (2013, 2017, 2019). Zvyšné vybojoval v kombinácii (2015) a "obráku" (2017).

Marcel Hirscher Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

Osem veľkých glóbusov Svetového pohára získal za sebou v rokoch 2012 až 2019 a okrem toho má aj po šesť malých trofejí za slalom (2013-2015) i obrovský slalom (2012, 2015-2019). V seriáli SP nazbieral celkovo 67 víťazstiev a 138 pódií.

S ôsmimi celkovými titulmi je najúspešnejší lyžiar v histórii SP. Spomedzi mužov je mu najbližšie jeho krajan Marc Girardelli (5), ktorý od dospelosti reprezentoval Luxembursko. Zo žien krajanka Annemarie Moserová-Pröllová (6).

Dva veľké návraty

Podobný návrat oznámil v marci aj ďalší lyžiar pod kuratelou Red Bullu - Nór Lucas Braathen bude pretekať za Brazíliu. Držiteľ malého glóbusu v slalome zo sezóny 2022/23 oznámil vlani na jeseň svoj koniec vo svetovom pohári po nezhodách s Nórskou lyžiarskou federáciou.

Juhoamerická krajina je rodisko jeho matky. Braathen však tieto rozhodnutia urobil v rozpuku kariéry, je o 11 rokov mladší ako Hirscher.  

Viac o téme: Marcel Hirscher
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy