Šachy rozbehnuté, Verstappena by chcel každý: Priezračne jasný odkaz Red Bullu pre Mercedes

Holandský pretekár F1 Max VerstappenHolandský pretekár F1 Max Verstappen Zdroj: SITA/AP/Rebecca Blackwell

BRACKLEY - Pred tromi mesiacmi nepredstaviteľné, teraz reálna možnosť. V sezóne 2025 alebo 2026?

Budúcnosť Maxa Verstappena sa zmieta v tmavom mračne, pretože "jeho" impérium značky Red Bull Racing sa akosi rozpadáva. Alebo aspoň minimálne schytáva rany a oznámeným odchodom fenomenálneho konštruktéra Adriana Neweyho utrpelo úraz, z ktorého sa bude spamätávať poriadne dlho. Nevraviac o predsezónnej kauze Christian Horner, šéf tímu bol takmer vyhodený za nevhodné správanie voči kolegyni vo vlastných radoch.

Aj keď Red Bull zatiaľ funguje a je vysoko pravdepodobné, že Verstappen bude v decembri 2024 ovenčený ako majster sveta, budúcnosť stajne je nejasná, rovnako tak Verstappenova. Držiteľ troch po sebe idúcich titulov má platný kontrakt až do roku 2028, no v tejto chvíli sa nedá vylúčiť, že by sa mohol sťahovať inam oveľa skôr.

Dokáže mu Red Bull doručiť víťazný monopost aj po zmene pravidiel v roku 2026? Nateraz nemožné odpovedať. Istý je akurát fakt, že Verstappena by chcel mať v tíme každý šéf v F1, avšak splniť jeho nielen finančné, ale i výkonnostné požiadavky nedokáže hocikto.

Horúcim kandidátom v prípade odchodu z Red Bullu by mohol a mal byť Mercedes. Nemecká stajňa príde od sezóny 2025 o Lewisa Hamiltona a novinári z F1 prostredia už začali špekulovať o jeho možnej náhrade. Sergio Pérez? Carlos Sainz? Esteban Ocon? Návrat Valtteriho Bottasa? Juniorský pretekár Kimi Antonelli?

Šachy rozbehnuté, Verstappena by Galéria fotiek (3) Šéf Mercedesu Toto Wolff Zdroj: Martin Trenkler

V každom prípade, šachy silly season sa rozbehli omnoho skôr než sa očakávalo a všetko spustil prestup Lewisa Hamiltona a oznámenie Neweyho odchodu z Red Bullu, ku ktorému príde na začiatku roka 2025.

Oliverovi Mintzlaffovi, šéfovi Red Bullu, sa nepáči, že Toto Wolff, tímový principál v Mercedese, hrá podľa neho šachovú partiu s jazdcami F1. Wolff sa ohradil, že nič z toho nie je pravda a jeho reči nepovažuje za relevantné.

"Rozumiem tlaku, ktorý cíti Toto Wolff a možno aj iné tímy po tom, že roky sú pozadu. Ale myslím si, že Toto by sa mal koncentrovať na svoje výzvy, má ich mnoho. A táto vec má čosi aj s rešpektom. Ak neustále hovorím o personáli iných tímov, tak to nie je správne," vyjadril sa Mintzlaff pre Bild Am Sonntag.

"Neviem, o čom tento chlapec hovorí. Nemá to pre mňa žiadnu relevanciu," poslal mu Wolff odkaz cez médiá.

Carlos Sainz po víťazstve Galéria fotiek (3) Osloví Mercedes Carlosa Sainza, ktorý po sezóne 2024 opustí Ferrari? Zdroj: SITA/AP/Asanka Brendon Ratnayake

V kuloároch F1 sa objavili reči, že Mercedes si naplánoval tajné stretnutie s Verstappenom ohľadom možnej dohody v roku 2025, čo Wolff, samozrejme a pochopiteľne, okamžite zmietol zo stola a akékoľvek šumy zamietol pod hrubý koberec.

"Vždy tu je kopa mítingov. Nemôžem povedať čokoľvek definitívne o druhom jazdcovi pre rok 2025. Myslím, že sme sa rozprávali o možnostiach, a chcem byť voči chlapcom férový, aby to nevyznelo tak, že hráme šachy s ľuďmi, pretože to ani nerobíme. Chceme si vziať čas, vidieť, kam Max ide a zároveň monitorovať ostatných jazdcov. Carlos Sainz bol dnes veľmi silný a to je tiež dôvod, prečo sme teraz v akomsi pozorovateľskom móde," povedal 52-ročný Viedenčan po nedeľných pretekoch v Miami.

Mercedes zažíva katastrofický vstup do sezóny 2024. Jazdecké duo George Russel - Lewis Hamilton nazbieralo dohromady dosiaľ iba 64 bodov (Russell 37, Hamilton 27). Najmä Hamiltonove výkony sa javia tak, že rezignoval a akoby bol hlavou nastavený na prestup do Ferrari a sezónu 2025.

Viac o téme: Mercedes Toto Wolff Max Verstappen

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy