MS V HOKEJI 2024 Hrdosť na celý tím po senzačnom triumfe: Môžeme zdolať hocikoho

Na snímke slovenský hokejista Miloš Kelemen (vpravo) sa teší z gólu na 0:1 počas zápasu základnej B-skupiny USA - Slovensko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave v pondelok 13. mája 2024Na snímke slovenský hokejista Miloš Kelemen (vpravo) sa teší z gólu na 0:1 počas zápasu základnej B-skupiny USA - Slovensko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave v pondelok 13. mája 2024 Zdroj: TASR/Michal Runák

OSTRAVA - Hrdosť na tím, ale aj na predvedenú hru boli hlavné emócie, ktoré cítil kapitán Tomáš Tatar po víťazstve nad USA. Triumf 5:4 po predĺžení v treťom zápase na MS v Ostrave sa zrodil po dvoch tretinách, v ktorých slovenskí hokejisti nadchli publikum.

Vypredanú ostravskú arénu dostávali do varu aj potýčky, na ktoré boli Slováci pripravení. "Hovorili sme o tom v kabíne, čakali sme to," priznal Tatar. "Sú to veci, na ktoré sme pripravení a dáva nám to motor do zápasu. Povedali sme si, že čo budú robiť a aj to, že musíme mať chladnú hlavu. To ich rozčúli ešte viac. Nie je jednoduché vydržať tie rýpania, ale zvládli sme to fantasticky."

V prakticky domácom prostredí začali Slováci ideálne, keď sa v prvej tretine ujali vedenia 2:0 a na kontaktný gól Shanea Pinta v úvode druhej časti zareagovali ďalšími dvomi presnými zásahmi. Z náskoku 4:1 napokon nebolo trojbodové víťazstvo, tlak Američanov v tretej tretine vyústil do vyrovnania. Napokon však strela Šimona Nemca a teč Miloša Kelemena znamenali druhé víťazstvo Slovenska na turnaji.

Dokážeme zdolať hocikoho

"Sme veľmi silné mužstvo a môžeme zdolať hocikoho. Dve tretiny sme fantasticky robili veci. Bola to paráda nebolo čo vytknúť. V tomto musíme pokračovať, presne toto je recept na víťazstvo. Prvoradé je, aby sme hralo ako jedno mužstvo a presne to sme dnes previedli. K tretej tretine si asi niečo povieme, lebo to nebolo také, aké malo byť. Som veľmi šťastný a hrdý na chalanov. Druhý zápas za druhý deň, no skvelý výkon," konštatoval Tatar, ktorý pripomenul, že Slováci zvíťazili v dvoch zápasoch v priebehu dvoch dní.

Na snímke sprava brankár Galéria fotiek (23) Na snímke sprava brankár USA Alex Nedeljkovic, kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie Tomáš Tatar a hokejista USA Jake Sanderson bojujú pred americkou bránou počas zápasu základnej B-skupiny USA - Slovensko na 87. majstrovstvách sveta Zdroj: TASR/Michal Runák

V nedeľu si poradili s Kazachstanom (6:2) a vďaka triumfu nad USA urobili ďalší dôležitý krok smerom k postupu do štvrťfinále. Proti Američanom očakávali dôraznú hru a aj preto išla na úvodné buly formácia hráčov z NHL s Pavlom Regendom, Milošom Kelemenom a Martinom Pospíšilom. Nielen oni viackrát čelili provokáciám od súpera, aktívny bol najmä kapitán Brady Tkachuk. "Je to taký typ hráča. On je vďaka tomu prínosom pre mužstvo. My sme sa tým nechceli nechať rozhodiť," uviedol Tatar.

Hodnotné víťazstvo

Slovenskí reprezentanti si uvedomovali hodnotu víťazstva nad zvučným súperom, s ktorým pred týždňom v generálke MS prehrali 2:6. "Dnes ešte bude eufória, predsa len je to veľké víťazstvo. Ale potom sa už upokojíme a verím, že podobne vybehneme na Poľsko," poznamenal obranca Šimon Nemec.

Viacero slovenských hráčov malo v tíme súpera spoluhráčov z klubu a patril k nim aj Nemec. V obrane USA figuroval Luke Hughes, s ktorým sa poznajú z tímu New Jersey Devils. "Povedal som mu, že môj otec chce jeho hokejku," prezradil Nemec a ku kvalitám tímového spoluhráča dodal: "Už veľakrát ukázal, že je to kvalitný hráč a ťažko brániteľný. Na našu škodu mu to tam padlo," narážal na Hughesov gól zo záveru tretej tretiny, ktorým vyrovnal na 4:4.